Сабақ жоспары: Бірмүшенің дәрежесі және оның стандарт түрі
Абсадикова Фаридахан
Қызылорда облысы, Шиелі ауданы
№ 219 Ы.Алтынсарин атындағы мектебінің
Математика пәнінің мұғалімі
Мектеп: № 219 Ы.Алтынсарин атындағы мектеп | |||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Көпмүшелер Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Абсадикова Фаридахан | ||
Сынып: 7 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Бірмүшенің дәрежесі және оның стандарт түрі . | ||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 7.2.1.3. Бүрмүшені стандарт түрде жазу ; 7.2.1.4 Бүрмүшелерді көбейтуді орындау және оны көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету ; | ||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: Коэффициент пен айнымалыларды ажыратуды біледі ; Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Бірмүшенің негізгі қасиеттерін есептер шығаруда қолданады, стандарт түрде жазады Кейбір оқушылар орындай алады: Стандарт емес есептерді шығарады | ||
Ойлау деңгейі | Білу , түсіну , қолдану | ||
Бағалау критерийлері
| Көбейту амалының ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін біледі Дәреже қасиеттерін есептер шығарғанда қолданады | ||
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: Оқушылар көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін түсіндіреді Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Бірмүше , стандарт , айнымалы , коэффициент , дәреже Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер: Не себептен коэффициент айнымалының алдында тұрады ? Бірмүшені дәрежеге шығару қалай орындалады ? | ||
Құндылықтарға баулу | Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. | ||
Пәнаралық байланыс | Физика 7 сынып §4 . Сандарды стандарт түрде ықшамдап жазу География 7-сынып §10 Масштаб | ||
Алдыңғы оқу
| 7.1 Дәреже және оның қасиеттері | ||
Жоспар | |||
Жоспарланған уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз) | Ресурстар | |
Сабақтың басы 10 мин | І. Ұйымдастыру кезеңі Топқа бөлу ( түрлі – түсті конфеттер арқылы бөлу ) « Адасқан әріптер» әдісі бойынша топтарға тапсырма беріледі . 1-топ : шеібімрүңн – бірмүшенің , 2 – топ : режәдеіс - дәрежесі 3 – топ : еәнж ңоын - және оның , 4 – топ : тдаснатр – стандарт ітүр – түрі . ІІ. Үй тапсырмасын тексеру «Сұрақ—жауап » әдісі Өзара бағалау | Оқулық https://www.google.kz | |
Сабақтың ортасы 25 мин | ІІІ . Жаңа сабақты түсіндіру 3х3 у , 15ав2 , -7nm2 , а2св4 мына сандар қандай өрнектерден құралды . Демек санды және әріпті көбейткіштер мен олардың дәрежелерінің көбейтіндісі бірмүше деп аталады . Мыс: 25а4 в * 0,4ав2 * 3вс = 30а5в4с . 25а4 в + 0,4ав2 + 3вс Екі есепті салыстырмалы түрде қарасақ , олардың мәндері әр түрлі болады .. Сұрақ : Көбейтуге қатысты қандай қасиет пайдаланды ? Демек бұл жағдайды бірмүшенің стандарт түрі деп аталады . Мыс : 3а4в3с дәреже қосындысы 8-ге тең . 9 а3с2d3 , 4 а2d5 , 12 а4х2d2 Бірмүшеде айнымалылары әр түрлі болғанымен олардың дәрежелері қосылады және ол қосындысын береді . Топтық жұмыс: «Конверт сұрақ » әдісі арқылы топтарға тапсырма есептер беріледі 1-тапсырма : ( ауызша ) № 16.1 8а , -0,5вс , х3 уz , х-2/ у , у+1 /4 , 5а2в өрнектерінің қайсылары бірмүше болады ? № 16.2 9а2с , 8/17х5 , 107х2уzy2 ,-26а2nm10 арасынан стандарт түрде жазылған бірмүшелерді көрсет. Жұптық жұмыс . 2- тапсырма : Бірмүшені стандарт түрде жаз : № 16.3 1) 8 х5 *х , 2) в4 * в 4в 3) хух4 , 4) 7nm4 (-8n8 ) № 16.4 1 ) 1,8а5 в 7 а 10 , 2) 14/5аd 3 * ( -8/7с 4) 3) 2.8хt5 * (-0,5х 2 t) , 4) - в5 (-в9 )* ( -в ) Жеке жұмыс 3- тапсырма : Төмендегі алгебралық өрнектердің ішінен бірмүшелерді теріп жазыңыз және кестені толтырыңыз: №ӨрнекБірмүшеСтандарт түріКоэффициентДәре-жесі12334х-а5-5а2х2у67891011
Бағалау парағы арқылы Дескриптор Көбейтудің қасиеттерін қолданады; Бірмүшені стандарт түрге келтіріп жазады ; Кестені пайдаланып бірмүшенің оқылуы мен жазылуын үйренеді ; | Оқулық | |
Сабақтың соңы 10 минут | Математикалық диктант . Көп нүктенің орнына тиісті мәнін анықтаңыз: Ссанды және әріпті көбейткіштер мен олардың дәрежелерінің көбейтіндісі .......... деп аталады Ккөбейтудің ................. қасиеттерін қолданып , бірмүшені ықшамдау . Ббірмүшені стандарт түрде жаз : 2ав * 9а* 4в = ......... Мына сан 16 а6 қандай бірмүшенің квадраты ? Бірмүшенің дәрежесін тап : 3 х2уZ3 6 . Дәрежені дәрежеге шығар : ( 5 а 2)3 Үй тапсырмасы : № 16,9 Кері байланыс Білемін ( мен не білемін ?) Білгім келеді ( Менің не білгім келеді ? ) Білдім ( Мен не білдім ? ) | ||
Қосымша ақпарат | ||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
1 . Миға шабуыл . « Адасқан әріптер » сабақта қолдану ұғымдар мен терминдерді үйрету. 2 . « Конверт сұрақ » әдісі топтық , жұптық , жеке жұмыс кезінде пайдаланамын 3 . Кестемен жұмыс . Бірмүшенің айтылуын , жазылуын, оқылуын есте сақтау үшін . 4 . Математикалық диктант . Жаңа сабақты қорытындылап бекіту үшін қолданылады . | Бағалау парағы Дескриптор Тақтамен дұрыс жауабын тексеру арқылы өзін – өзі бағалау . |
Қауіпсіздік техникасы ережелері |
Рефлексия | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. |
Бағалау критерийлері | Балл | |