Сабақ жоспары: Негізгі және туынды сын есім

Oinet.kz 05-09-2020 1437

                     Тезекбаева Илимжан Абдигалиевна, 

Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің

«№34 орта мектеп» КММ

бастауыш сынып мұғалімі

 

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің   көмегімен негізгі ойды анықтау;

3.3.3.1 оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар   бойынша

мұғалімнің көмегімен жоспар құрып, мазмұндама жазу;

3.4.2.4 негізгі, туынды зат   есім/сын есім/етістікті анықтау.



Сабақ мақсаты:

негізгі, туынды зат есім/сын   есім/етістікті анықтау;


Тілдік мақсат:

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Үкілі ару


Құндылықтарға баулу:

Өмір бойы білім алу, құрмет ,   ынтымақтастық, ашықтық


Алдыңғы оқу

Негізгі және туынды сын есім


Пәнаралық байланыс

Дүниетану. Өзін-өзі тану


Саралау әдістері


Барлық оқушылар орындай алады:

Негізгі және туынды сын   есімді ажырата алады;

Оқушылардың көпшілігі орындай   алады:

Негізгі және   туынды сын есімді ажыратады және мұғалімнің көмегімен мәтіннің негізгі ойын   анықтайды;

Кейбір оқушылар орындай алады:

Негізгі және туынды сын есімдерге байланысты тапсырмаларға ой қорыту   жасай алады;


Уақыты

Кезеңдері

Тапсырма  

Мақсаты

Бағалау

Ресурстар


 

 

3 мин

 

 

Басы

 

 

 

Ой сергек

«Теңізге   саяхат».

Жанға   жайлы музыка қойылады.

Жайланып отырыңыз,   көзіңізді жұмыңыз. Терең демалыңыз, денеңізді бос ұстаңыз, денеңізді ауырлап   бара жатқандай сезініңіз. Сіздің алдыңызда көгілдір теңіз, ашық аспан және   күн. Теңіз бірқалыпты дем алып, асау толқындары жағаға соғылып, қайтадан   кейін қайтуда. Денеңізді теңіз толқынының лебі ұрып жатқандай сезініңіз.Теңіз   толқындарының шуын естіп, толқындарға қызыға қарап, жағалаудағы теңіздің   тұзды ауасын жұтып тұрсыз, аяғыңызды шештіңіз, толқындар сіздің аяғыңызды   жуып жатыр, су жып-жылы әрі жұп-жұмсақ Жаныңыз сергіп, бір рақат күй   кештіңіз. Жайлап көзіңізді ашыңыз.

Оқушылармен судың адам өміріне қажеттілігі жайында әңгімелесу.

Ырым-тыйым сөздер айтқызу.

Ынтымақтастыққа баулу

Мұғалімнің ауызша кері   байланысы



1 мин

 

 


Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

(Ө; Ж) «Ойлан–жұптас–талқыла» стратегиясы.

«ББҮ» кестесімен жұмыс. Ә. Қастеев туралы не   білетіндерін, не білгісі келетіндерін жазады.

Оқу   мақсатын таныстыру

Күтілетін   нәтижені анықтау

Алдыңғы сабақпен байланыстыру

"Сен маған, мен саған" әдісі

 

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

 

Суреттер

 


 

 

20 мин

Ортасы

 

 

 

ТЖ. 9-жаттығу

Топта мәтін бойынша жоспар құрады, мәтіндегі негізгі   ойды анықтайды.

 «Су – тіршілік   көзі» мәтіні бойынша жоспар құрылады:

1. Табиғаттағы су айналымы.

2. Судың маңызы.

3. Судың адам өміріне қажеттілігі.

Жеке жұмыс

Жоспар бойынша мазмұндама жазу

Жұптық жұмыс

10-жаттығу.   Жасырынған мақалды (Судың да сұрауы бар) тауып оқып, мағынасына талдау жасау.

11-жаттығу.

Жұмбақтың   шешуін табуға қай сөз көмектескені туралы өз ойын білдіріп, дәлелдейді.

 

Мәтіннің негізгі ойын және

негізгі, туынды зат есім/сын   есім/етістікті анықтау;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау   критерийі.

Мәтін мазмұны бойынша өз ойын жазбаша жеткізеді;

 

Дескриптор:

-Жаңа білімді меңгереді.

-Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды   анықтай алады.

-Өз ой қорытындысын оқулықтағы жаңа ақпаратпен   салыстыра алады. Кез келген жағдайда өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту   жасайды;

Жұпта бағалау

Жұптағы екі оқушы бірін-бірі   жұлдызша беру арқылы бағалайды.

 

 

Кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 10 мин


12-жаттығу.  

Жұппен   жұмыс жасайды. Оқушылар жазған жұмыстарын өзара талқылайды.

негізгі, туынды зат есім/сын   есім/етістікті анықтау;

«Бас бармақ» арқылы   бағаланады.

 


 

 

 

5 мин


 Кері байланыс

- Бүгінгі сабаққа қандай мақсат қойдық?

- Ол мақсатқа жеттік пе?

- Сабақ барысында қандай   қиындықтар кездесті?

- Ол қиындықтар енді   қайталанбас үшін не істеуге болады?

Үй тапсырмасы.

19 жаттығу 72 бет



Саралау – Сіз қандай тәсілмен   көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға   қандай тапсырмалар бересіз?

 

Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру   деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

 

.

басталатын   сөйлемдер ойластыру

Түрлі   түсті қағаздар



















Ашық сабақ. Математика. 1 сынып. Ұсақ теңгелермен операция орындау
Ашық сабақ. Математика. 1 сынып. Шамаларды ажырату
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу