Сабақ жоспары: Кремний және оның маңызды қосылыстары

Oinet.kz 30-09-2020 1213

Оргараева Галина Алыбаевна

Қызылорда қаласы  №278 орта мектебінің химия  пәні мұғалімі  

 

 Мақсаты:Кремнийдің жай зат ретіндегі қасиеттерін,құрамын,табиғатта таралуы,қолданылуы және оның маңызды қосылыстары туралы түсінік беру .

1.Кремний және оның қосылыстары туралы толық мағұлмат беру.

2.Оқушылардың жан-жақты ойлау,қортынды жасау және оны жеткізу қабілеттерін дамыту.

3.Топпен жұмыс жасауға,ізденуге ,сабақ уақтысын тиімді пайдалануға үйрету.

Күтілетін нәтиже: Кремний және оның қосылыстары туралы алған білімдерін тіршілік тынысымен байланыстыра отырып ,табиғатты бағалауға үйренеді.

Оқыту технологиясы: сын тұрғысынан ойлау,АКТ.

Сабақтың типі:Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі:талдау,топпен жұмыс,сұрақ-жауап, ой қорыту,қортынды жасау,бағалау.

Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: Периодтық жүйе,интерактивті тақта,  А1 форматты қағаздар, маркер, слайдтар,электронды оқулық,әртүрлі реактивтер,сынауықтар,дескрипторлар.

Сабақтың кезеңдері

Жұмыстың түрлері

Мұғалімнің іс-әрекеттері

Оқушының іс-әрекеттері

Ресурстар

1.Ұйымдастыру 

1.Сәлемдесу

2.Түгелдеу

3.Топқа бөлу.

1.Оқушылармен сәлемдеседі.

2.Оқушыларды түгелдеп,журналға белгілейді.

3. «Бағдаршам» арқылы топқа бөледі.

1.Орнынан тұрып сәлемдесу.

2.Кезекші жауап береді.

3.Қызыл,сары,

жасыл түстер арқылы 3 топқа бөлінеді.

Түсті қағаздар,оқу құралдары.

2.Үй тапсырмасын сұрау

 

1.Білу

1.Жетекші сұрақтар қою

1)Көміртектің электрондық формуласы?

2)Көміртектің қандай аллотропиялық түр өзгерістері бар?

3)Көміртектің валенттік электроны нешеге тең?

4)Көміртектің кристалдық торы қандай?

5)Алмаздың кристалдық торының пішіні қандай?

6)Графиттен алмаз алуға бола ма?

7)Көміртектің металмен қосылысы қалай аталады?

8)Көміртек сутекпен әрекеттескенде қандай қасиет көрсетеді?

9)Көміртектің адсорбсиялық қасиетінің адам ағзасына қандай әсері бар?

10.«Құрғақ мұз» дегеніміз не?

11.Көміртектің маңызды қосылыстары?

1.Сұрақтарға жауап беру.

1s22s22p2

Алмаз,графит,

карбин,фуллерен

4 тең

Атомдық

Тетраэдр пішіндес.

Жоғары температура мен қысымда жасанды алмаз алуға болады.

Карбид

Тотықтырғыш

Адам ағзасын улы газ бен еріген заттардан тазартады

СО2

CO,CO2,H2CO3,

CaCO3,Ca(HCO3)2,

NaHCO3,т.б


3.Негізгі бөлім

1.Сабақтың тақырыбын жазу.

1.Тақырыпты түсіндіру.


1.Слайд көрсету


2.Сабаққа мақсат қойдыру.

2.Сабаққа мақсат қоюларын тапсыру.

Әр топ өз ойларын қосады



3. Түсіну

Кремний және оның қосылыстары туралы мәлімет

3.Ітоп:Кремнийдің ашылу тарихы.Периодтық жүйедегі орны,атом құрылысы

ІІтоп: Кремнийдің алынуы,қасиеттері,маңызды қосылыстары.

ІІІтоп: Табиғатта таралуы,қолданылуы.

Хабарлама айтады

Перодтық жүйемен жұмыс.

Слайдтан қорғау

Хабарлама айтады.

Слайдтан қорғау

2.Периодтық жүйе,оқулық,слайдтар Электронды оқулықтан кремний қышқылының алынуын,қасиеттерін көрсету


4. Қолдану

Мағнаны тану

1.SiO2 + ... => Si + 2CO

2.SiO2 +... => Si + 2MgO

3.Si + ... => SiO2

4.SiO2 + ... => CaSiO3

5.SiO2+... => Na2CO3 + H2O

6.SiO2 + => CaSiO3 + CO2

7.Na2SiO3+… => Na2CO3 +H2SiO3

8.Na2SiO3+ … => CaSiO3 + 2NaCl

1.   O2

 2.  CaO

 3.  2Mg

 4.   2C

 5.   CaCO3

 6.   CaCl2

 7.    2NaOH

 8.    H2CO3

Интерактивті тақтада жұмыс жүргізу

Интерактивті тақта


5. Талдау

Бекіту жұмысы

   I топ. Масасы 18,25 г тұз қышқылы мен натрий силикатының артық мөлшері әрекеттескенде тұнбаға түсетін кремний қышқылының массасын және мөлшерін есепте

II топ. Массасы 30%-тік 140г кремний қышқылына массасы 32 г калий гидроксидін қосқанда түзілетін тұздың массасын табыңдар

ІІІ топ. Кремний оксидінің артық мөлшері массасы 10 кг натрий гидроксидімен әрекеттескенде  11,2 кг натрий силикаты алынды. Натрий силикатының теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы шығымын анықтаңдар.

2HCI+Na2SiO3=

H2SiO3+2NaCI

18,25-x

73-78 x=19,5г

H2SiO3+2KOH=

K2 SiO3+2H2O

m=30*140\100=

42г

ʋ(H2SiO3)=42\78=0,5моль

ʋ(KOH)=32\56=

0,5 моль

m=0,5 моль*154=77г

SiO2+2NaOH= Na2SiO3+H2O

x-10

60-122    x=4,9г

Ŋ=4,9\11,2=44%

Слайдтан көрсетіледі


6.Жинақтау Мазмұнды жүйелеу

8.Сергіту сәті

1 )…+…à …+…

 

2)…+…à …+…

3)…+…à …+…

6 және 9 санын ауада жазу

 

1)H2O,SiH4,O2,SiO2

2)Na2SiO3,NaOH,

H2O,SiO2

3)KCI,HCI,H2SiO3↓,K2SiO3

Оқушы жүргізеді

Интерактивті тақтада орындау

4.Қорытынды

Кері байланыс парағы.

Не білдім?Нені білгім келеді?

Сұраққа жауап береді.

стикерлер.

Таразы басына жапсырады

5. Бағалау

 Дескриптор арқылы

Оқушылырға берілген критерий бойынша өзін-өзі бағалауын түсіндіру.

Оқушылар дескриптор арқылы өз жұмысына және топ жұмысына баға береді.

Дескриптор. Бағалау шкаласы.

6.Үйге тапсырма

Үйге тапсырма:

§24,25 4тапсырма 117бет

Тақтаға үй тапсырмасын жазу.

Күнделікке үй тапсырмасын жазады

Күнделік,

оқулық.


Ашық сабақ: «Алғыр информатик»
Тәрбие сағат: Қош келдің, Жаңа жыл!
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу