Ашық сабақ. Тарих. 6 сынып. Есім хан билігі кезіндегі Қазақ хандығы бірлігінің нығаюы.
Сабақ тақырыбы: Есім хан билігі кезіндегі Қазақ хандығы бірлігінің нығаюы. | Мектеп: №6 гимназия Мұғалімнің аты-жөні: Сембаева Әйгерім Съезбекқызы Сынып: 6 сынып
| ||||||
Сабақтың мақсаты | - Есім ханның мемлекетті өркендетудегі рөлін анықтау - Қазақ хандарының сыртқы саясатын анықтап, нәтижелерін талдау | ||||||
Оқу мақсаты | 6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау; 6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау | ||||||
Жетістік критерийлері | - Есім хан кезіндегі саяси жағдаймен танысады. - Есім ханның тарихта алатын орнына баға береді. | ||||||
Тілдік міндеттер | Пәндік лексика мен терминология: «Еңсегей бойлы ер Есім», «Қатаған қырғыны», «Есім ханның ескі жолы». | ||||||
Алдыңғы білім
| Тәуекел хан туралы білімдері бар. | ||||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекеттер | Дерек көздері | |||||
Сабақтың басы
Ортасы
| Ұйымдастыру кезеңі.
1) Сабақтың тақырыбына шығу. Оқу мақсаты мен жетістік критерийлерін жариялау. Есім хан Қазақ хандығының біртұтастығын қалай сақтап қалды?
(Мұғалімнің қысқаша түсіндіруі)
2) Кестемен жұмыс
Есім ханның ішкі және сыртқы саясатын талдау. Ішкі саясатыСыртқы саясаты
3) Сұрақпен жұмыс (Есім ханның Сырдария қалалары үшін күресі немен аяқталды? 2 салдар мен 2 нәтиже табу) 4) Картамен жұмыс
(Ташкент, Сайрам, Әндіжан қалаларын көрсету )
9) Миға шабуыл. (Ауызша талқылау). «Опасыздық, сатқындық, адалдық, елжандылық» ұғымдарын қалай түсінесіздер?
Есім Хан мен Тұрсын ханның арасында неліктен қарама- қайшылық пайда болды?
Бір елде 2 хан болуы хандық үшін тиімді ме жоқ па? «Есім ханның ескі жолы» заңдар жинағы өз заманының талаптарына сай бола алды ма, жоқ па ? (Дәлел келтіру) Қорытындылау. |
Қазақстан тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық/ Н.С. Бакина, Н.Т. Жанақова, Қ.Қ. Сүлейменова, - Алматы: Атамұра, 2018.-240 бет.
Карта. | |||||
Сабақтың соңы
| Үй тапсырмасы:
| ||||||
Қосымша ақпарат | |||||||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау. Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | |||||
Рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | |||||||