Ашық сабақ. Қазақ әдебиеті. 7 сынып. Қазақстан территориясында ұлыстардың құрылуы

Oinet.kz 05-10-2017 2905

 

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3А ХІІІ-ХҮ ғ Іжарт   Қазақстан

Мектеп:  Шымкент қаласы, № 7 Қ.Спатаев атындағы   мектеп-лицейі

Сабақ тақырыбы: Қазақстан территориясында   ұлыстардың құрылуы

Күні: 

Мұғалімнің есімі: Мамбетова Гулжан   Сериковна

Сынып: 7                                                          

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

7.3.1. 6 Картаны қолдану арқылы ХІІІ- ХҮ ғарлардағы мемлекеттегі   саяси үдерістерді түсіндіру;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Шыңғысханның Қазақстан жеріне   шабуыл жасау себебін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Қазақстан территориясы сол   кездегі қай хандықтың құрамында екенін біледі.

Кейбір оқушылар: Этникалық өзгерістердің орын   алуын

Қазақстан   территориясындағы  шапқыншылығынан   кейінгі ұлыстардың құрылуын саралайды.

 

Бағалау  критерийі

ü    Монғол мемлекетінің құрылуын   біледі.

ü    Отырарды қорғаудағы қала   халқының ерлігін сипаттайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар: картамен жұмыс жасай алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: Яса, жасақ,   төре, ноян, ұлыс, түмен, құрылтай

1.Шыңғысханның заңдар жинағы

2.Монғол мемлекетінің жоғарғы   органы.

3.Шыңғысхан ұлдарына үлестіріп   берген жер

Құндылықтарға баулу

Құндылықтар:

- қоғамыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім

- патриотизм

- өз елі үшін мақтаныш

- ұлттық сана-сезім

- тәуелсіздік

АКТ қолдану дағдылары

Іздену, қолдану, түсіну

Пәнаралық байланыс

География , әдебиет, М. Шахановтың « Дастаны»,

Алдыңғы білім

Монғол империсының құрылуы

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу   түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

 

                                    Ұйымдастыру   кезеңі.

Үй тапсырмасын тексеру. Интеравтивті тақтаға бірнеше кілттік сөздер шығады.   Оқушылар сол кілттік сөздерді қолдана отырып,    қысқаша шолу жасайды.

                                                                                 

 

«Stop кадр»   әдісі- бойынша   оқушылардың сыни ойлауға жетелей отырып тақырыпты ашу

Тапсырма 1 Әскерлер.Моңғолдардың   әскер түрлеріне және жетістіктеріне тоқталу

 

Дескриптор:

Монғолдардың  әскер түрлерін біледі

Жаяу әскерлердің  қару жарақ түрлерін біледі

Атты әскерлердің қару жарақ   түрлерін  біледі

Қару жарақтың атқаратын   қызметін ажыратады

Монғолдардың жаулап алулары:  картамен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Оқулық

Дәптер

ноутбук

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=uCEh9O5oW5A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ ортасы 20мин

 Топтық жұмыс:   Тапсырма 2 «Отырар шайқасы»  Суретке   қарай отырып әңгіме құрастыру

 

 

Дескриптор:

1.Суреттегі оқиғаны   біледі

2. Суретке талдау   жасайды

3. Қаланың бекініс   құрылысын сипаттайды

4 Әңгімені  құрағанда тарихи фактілерді қолданады

Тарихи диктант

1.1.Монғол   ақсүйектерінің құрылтайы --------көктемде болып,онда Темучинді барлық   монғолдардың әміршісі етіп жариялады.

1.2.Шыңғысханның   нақыл сөздерінен,әскери және азаматтық заңдардан «------------» құралды.

1.3.Монғолдар   басып алған жерлерде ұзақ уақыт үстемдік ету себептерінің бірі ------------қысымшылық   жасамады.

1.4.Қазақстан   аумағы ---------үлкен ұлдарының ұлыстары құрамына енді.

Ертістен   батыста -----------дейінгі жер ----------ұлысы үлесіне енді.

1.5.Оңтүстік   пен Оңтүстік- шығыс Қазақстан және бүкіл Орта Азия ------------- ұлысына,   Жетісудың солтүстік – шығыс бөлігі ------------ұлысына өтеді.

1.1.   1206

1.2.  Яса,жасақ

1.3.   Діни

1.4.   Үш, Еділге, Жошы

1.5.   Шағатай, Үгедей

Визуалды әдіс

Сабақтың соңы 10 минут

 

Рефлексия:  Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдым

 Мен білдім.

Мен түсініп келе   жатырмын.

 Маған көмек керек.т.б.    Үйге тапсырма:  кесте жасау

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті   жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді    қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардыүйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік және еңбекті қорғауережелері

АКТ-менбайланыс

Құндылықтардағы байланыс

Барлық   оқушылар:

1.         Шыңғысхан...

2.         Қайырхан...

3.         Қараджа...

«Stop кадр» әдісі-   оқушылардың көру қабілеті мен есте сақтау қабілетін, сөздік   қорықалыптастырады. Бұл әдіс арқылы оқушылар    Отырардың қаһармандығын    сипаттай алады.

 Әскер.Моңғолдардың әскер түрлеріне және жетістіктеріне тоқталу арқылы   оқушылар әскерлердің қаруларын сипатайды

Оқушылардың басым бөлігі: «Отырар шайқасы»  Суретке қарай отырып әңгіме құрастыру   барысында оқушылардың өз білім дағдыларын қалыптастыруға мүмкіндік береді.

Кейбір оқушылар:

сөзжұмбақ шешу тәсілі    қосымша тапсырма ретінде беріледі. Осы тапсырма арқылы сол жауаптарға   дәлел, келтіріп қорытынды жасайды. Бұл тапсырманы орындау барысында  оқушыға қолдау аз көрсетіледі.

Оқушы ерекшеліктеріне талдау жасап, өз тұжырымын   жасайды.с

                       О

 

Т

 

Ы

 

Р

 

А

 

Р

1.         Шыңғысханның үлкен ұлы

2.         Отырарды қоршауға келген ұлдарының бірі

3.         Жошының 1220 жылы басып алған қаласы

4.         Отырар қалсының ханы

5.         «Қайырымды қала» атанған қала

6.         Моңғолдарға Отырар қаласының қақпасын ашып   берген?

Монғолдарға Отырар қаласының   қақпасын ашып берген

Берілген

тапсырмалар

бойынша

өздігінен моңғолдар

шапқыншылығына

тұжырым жасайды    және 

талдау жасайды

Сабақ барысында оқушыларды әр тапсырманы аяқтаған кезде «жарайсың», «өте   жақсы»,«жақсы», «толықтырып көрші », «тағы ой қоссаң керемет болар еді» деген   сияқты сөздермен эмоцианальды – психологиялық тұрғыдан бағалап отырамын.

Сонымен қатар сабақ барысындағы барлық тапсырма дискриптор негізінде   оқушының өз бетінше оқуын қалыптастырады.

Өзара бағалайды.

Өзін-өзі бағалайды.

Түзету жұмыстары.

Қадағалау.

 Бағалау.

 

 

 

 

                                              

 

Сергіту сәті: «Ойды тап»

Сабақтағы  шаралар барысында  оқушылардың    денсаулығымен  қауіпсіздігіне   қатер төнбейді.

 

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы   ма?

Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы   ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде   үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы   Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін    сұрақтарғажауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды   (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақы   жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып   немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге   көмектесетін не білдім?










 

 

 

 

 

 

 

 


​Баяндама. Түркі қағанаты
Баяндама. Түргеш қағанаты
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу