Сабақ жоспары: Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымы
Кентбаева Әсем Серікбайқызы,
Қызылорда облысы, Шиелі ауданы
«№41 М. Шоқай атындағы орта мектебі» коммуналдық
мемлекеттік мекемесінің математика пәні мұғалімі
Сабақ тақырыбы: Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымы | Пән мұғалімі: Кентбаева Әсем | |||||
Сынып: 7 «А» | Қатысқандар саны:17 | Қатыспағандар саны:0 | ||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты | Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымының формуласымен танысып, оны есептер шығаруда пайдалана білу дағдыларын қалыптастыру | |||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: | |||||
Қысқаша көбейту формуларын біледі | ||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | ||||||
Қысқаша көбейту формуларын есептер шығаруда пайдалана алады | ||||||
Кейбір оқушылар: | ||||||
Күрделі есептерді шешуде формулаларды қолдана алады; амалдарды орындау ретін анықтай алады | ||||||
Тілдік мақсат: | Негізгі сөздер мен тіркестер: | |||||
«қосындының квадраты», «айырымның квадраты», «квадраттардың айырымы», «қосындының кубы», «айырымның кубы» терминдерінің қолданылуы мен айтылуы | ||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: | ||||||
Талқылауға арналған тармақтар: | ||||||
Екі өрнектің квадраттарының айырымы неге тең? Екі өрнектің қосындысының квадраты неге тең? Екі өрнектің айырымының квадраты неге тең? Екі өрнектің қосындысының кубы неге тең? Екі өрнектің айырымының кубы неге тең? 4. «Менің ойымша ...» сөз тіркесін пайдаланып, түсіндіреді | ||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: | ||||||
Кестедегі қосымша есепті өздері шығарып жазады | ||||||
Алдыңғы оқу | Екі өрнектің қосындысы мен айырымының кубы | |||||
Жоспар | ||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | ||||
Басталуы | «Шаттық шеңбері» Психологиялық тренинг Мақсаты: оқушылар арасында жылы қарым-қатынас орнату Іс-әрекет: оқушылармен амандасады, оларға жылы сөздер айтқызады, сәттілік тілейді, пәнге қызығушылығын оятады Әр оқушы өз есімінің бас әрпімен басталатын сөздермен бір-біріне тілек айту 2. «Дұрысын анықта» әдісі Мақсаты: үй жұмысын тексеру үшін оқушының зейінін, әділдігін бақылау, уақытты үнемдеу Іс – әрекет: оқушыларға үй жұмысын ауызша оқытады | 1.АКТ слайд | ||||
Ортасы | 3. «Сұрақтар әлемі» әдісі Мақсаты: сұрақтар қою арқылы есте сақтау, математикалық тілде сөйлей білу, ойлау дағдысын дамыту Іс әрекет: жетекші сұрақтар қояды 4.«Мағынаны ашу» Мақсаты: оқушылардың талқылауларын толықтыру, толық мағлұмат беру, мысалдар арқылы есепте қолдану тәсілдерін көрсету Іс әрекет: жаңа тақырапты толықтырады, көрнекілік арқылы көрсетеді 5. «Ой қозғау» Мақсаты: формулаларды қолдану арқылы есептер шығаруға дағдыландыру Іс әрекет: оқулықтан есептер шығарту № 213 (1, 3, 5,7), № 214 (1, 3,5,7), № 215 (1,3,5,7) 7. «Кім зерек» ойыны Мақсаты: ауызша есептер шығарту арқылы ой жүйріктігін, шапшаңдығын анықтайды Іс әрекеті: ауызша есептер көрсетеді, тарихи мағлұмат береді | 2.Блиц сұрақтар 3. Ауызша есептер 4. Оқулық 5.Есептер жинағы | ||||
Аяқталуы | 8. «Біліміңді шыңда» Мақсаты: үйге тапсырма беру кезінде анықтама мен қасиеттерді қолдана білу. Іс әрекеті: үй тапсырмасын түсіндіреді № 213 (2, 4, 6,8), № 214 (2,4,6,8), № 215(2,4,6,8) 9. Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек» Мақсаты: бүгінгі сабақтан алған білімдері туралы, түсінбеген тұстарын көрсету арқылы пікірлерін анықтау | 6. Оқулық 7.Стикерлер | ||||
Қосымша ақпарат | ||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс | ||||
Жеке оқушылар үлестірмеден қосымша есептер шығарады | Өзін өзі бағалау «Бағдаршам» әдісі | Өмірмен байланыс АКТ | ||||
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | ||||||
Қорытынды бағамдау | ||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |