Ашық сабақ. Математика. 7 сынып. Көпмүшелерге амалдар қолдану

Oinet.kz 05-10-2019 1550

                                                                                 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:  7.1С бөлім: Көпмүшелер

Мектеп: №3 мектеп-лицей

Күні:  14.10.19 ж.

Мұғалімнің   аты-жөні: Асылхан Мерей Ерлікқызы

Сынып:  7 «Е»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар   саны:

Сабақ тақырыбы

Көпмүшелерге амалдар қолдану

 

Осы сабақта   қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.8

көпмүшені бірмүшеге көбейтуді  орындау;

7.2.1.9

көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау;

Сабақ мақсаттары

Оқушыларға көпмүшені бірмүшеге және көпмүшеге көбейту   ережелерін меңгерту, және қолдануға дағдыландыру

Бағалау критерийлері

 

 

 

1.      Білу және түсіну a.           Көпмүшені     бірмүшеге көбейту ережесін біледіb.          Көпмүшені     көпмүшеге көбейту ережесін біледі2.      Білімін қолдану a.           Көпмүшені     бірмүшеге көбейтуді орындай аладыb.          Көпмүшені     көпмүшеге көбейтуді орындай алады


Тілдік

  мақсаттар

Оқушылар:

- көпмүшені бірмүше мен көпмүшеге көбейтуді түсіндіре алады;

Пәнге тән лексика мен   терминология

·   көпмүше, көпмүшенің стандарт түрі;

·   екімүше, үшмүше;

·   бірмүшелерді көбейту;

·   көпмүшенің дәрежесі;

·   көпмүшенің бас мүшесі;

·   бас коэффициент;

·   көпмүшенің бос мүшесі;

·   көпмүшелерді қосу және азайту;

·   ұқсас бірмүшелер;

·   көпмүшелердің көбейтіндісі.

Диалог пен жазу үшін пайдалы   сөздер мен тіркестер:

·        бірмүшелерді   көбейткенде ... ;

·        бірмүшені дәрежеге   шығарғанда ... ;

·        бірмүшелердің   алгебралық қосындысы ...;

·        ... дәрежелі   көпмүше;

·        берілген көпмүшенің   бас мүшесі ... болып табылады;

·        берілген көпмүшенің   бос мүшесі ... болып табылады;

·        көпмүшенің ұқсас   мүшелерін біріктіру үшін  ... ;

·        ... жақшаларды   ашып, ұқсас мүшелерді біріктіру;

·        көпмүшені бірмүшеге   көбейту үшін ... ;

көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін ... .

Құндылықтарды дарыту

 

 

Ынтымақтастық,   құрмет- құндылықтарын оқушыларға дарыту жолдары: 

Жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және   жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту.

Белсенді қарым- қатынас,   өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен   ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау;

Пәнаралық байланыстар

информатика

АКТ қолдану дағдылары

Оқушылар BilimLand сайты арқылы   өз беттерімен көпмүшеге амалдар қолдану тақырыбын қарау арқылы АКТ қолдану   дағдыларын дамытады.

Бастапқы   білім

 

Көпмүшелерді қосу және азайту.

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет  

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

1.        Оқушылармен амандасу; көңіл   күйлерін сұрау, сабаққа дайындықтарын анықтау, оқушыларды фигуралар арқылы   топқа бөлу.

2.        Оқушылардың білімдерін актуалдандыру   барысында сұрақтар қою:

2.1    Бірмүше дегеніміз не?

2.2    «Бірмүше» және «көпмүше»   ұғымдарының арасында қандай байланыс бар?

2.3    Бірмүшені дәрежеге шығару қалай   орындалады?

2.4    Екі бірмүшені көбейту қалай   орындалады?

2.5    Ұқсас мүшелер дегеніміз не?

3.      Оқушылар сұрақ-жауап арқылы  сабақ   тақырыбы мен мақсатын ашады.

 

 

Слайд №1-3

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа   тақырыпты ашу.

1.                    Мұғалім таныстырылым көмегімен

оқушыларға жаңа тақырыпты түсіндіреді.

Жаңа тақырыпты түсіндіру барысында интернет   желісі арқылы Bilim Land сайтын пайдаланып видеоматериал көрсетеді.

Оқушыларға анықтаманы дәптерлеріне жазғызады.

 

2. Оқушылармен бірге №1 мысалды мұғаліммен талдайды.

1)

2)

Топтық жұмыс

4.        Оқушылаp ойлан, топтас, бөліс әдісімен топпен №2 мысал есептерді   орындайды.

Бірмүшені   көпмүшеге көбейту

1.

2.

3.

4. (8)=

           

Бағалау

Оқушылар №2  мысалды орындап болғаннан кейін жауаптарын   тақтаға жазады, содан кейін барып таныстырылымнан дұрыс жауапты көрсетеді.   Сол бойынша есептің дұрыстығын тексереді.

Жеке жұмыс

5.      Мұғалім оқушыларға оқулықтағы №13.1 есепті   ұсынады. Көпмүшені көпмүшеге көбейтуді қайталай отырып 4 топ 1 есептен   шығарады.

Көпмүшені көпмүшеге көбейту

І топ

ІІ топ

ІІІ топ

IV топ

 

6.      Мұғалім оқушыларға сәйкестендіру тестін топпен   орындауға тапсырма береді.

Бағалау

7.       Оқушылар   сәйкестендіру тестін тақтада мұғалімнің берген дұрыс жауабымен тексереді.

Өзіндік жұмыс

8.       Мұғалім   оқушыларға өзіндік жазбаша жұмыс береді. Жұмыста бағалау критерийлері мен   дескрипторлар көрсетілген.

Бағалау

9.      Оқушылар дайын мұғалімнің берген жауаптарымен   өзін бағалайды.

 

 

 

 

Слайд №4-10

 

 

 

http://bilimland.kz/kk/content/structure/851-math#lesson=11175

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд №11-12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд №13

 

 

Слайд №14-15

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд №16-17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд №18

Қосымша №1

Сабақтың соңы

 

Мұғалім оқушылармен сұрақ-жауап арқылы сабақты   қорытындылайды.

Өздерінің    мақсаттарына жеткен, жетпегендерін оқуышлар өзіндік жұмыс нәтижесі   бойынша анықтайды. Мұғалімді өздерінің білімдері бойынша рефлексиясымен:

- нені білдім, нені   үйрендім

- нені толық   түсінбедім

- немен жұмысты   жалғастыру қажет

таныстырады.

Оқушыларға   үй тапсырмасын береді: №13.11, №13.12.

Слайд №19

 

 

 

Шыныбеков А.Н. 7 класс Алгебра, 66 бет;

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек   қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз?   Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды   жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді   жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушыларды    жұптық  жұмыс кезінде  бір –біріне ресурс ретінде пайдалану;

 

Сыныппен   фронтальды жұмыс кезінде оқушылардың дұрыс түсініп не қате түсініп отырғанын   тапсрыма бергеннен кейін жазған жауаптарын парақтарын көтеру арқылы тексеріп,   кері байланысты мұғалім әр тапсырма соңында беріп отырады. Мұғалім оқушылардың жұмыстарын бақылап тұрады.

Оқушылардың тілдік дағдысын дамытуға көіңл бөледі, өз   ойын айтуға үйретеді. Оқушылар жұптық жұмыста    бірін-бірі текереді. Өз   бетімен жұмысты орындап болғаннан кейін оқушылар өздерін дескрипторлар арқылы   бағалап, өздерінің нені игеріп, неден қиналатындықтарын анықтайды.

Қауіпсіздік техникасы сақталған кабинетте оқушыларға сабақ жүргізіледі.

Оқушылар қауіпсіздік техника ережелерімен таныстырылған.

 

Сабақ уақытында қарастырылатын  әр   түрлі жұмыс түрлері оқушылардың қимыл қозғалыс жасауына мүмкіндік береді.

Сабақ   бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?   Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ   жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл   бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз   туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 










 

 


 

Cәйкестендіру тесті

1

A

2

B

3

C

4

D

5

E

6

F

7

G

8

K

9

L

 

Жауабы:

1

B

2

D

3

E

4

K

5

G

6

L

7

A

8

F

9

C

 

 

 


 

Қосымша №1

Өзіндік жұмыс  тапсырмалары

 7.1С бөлім: Көпмүшелер

Тақырыбы:  Көпмүшелерге амалдар қолдану

Күні:

Сынып:7 «Е»

Оқушы аты-жөні:

Оқу мақсаттары

Тапсырмалар

7.2.1.8

көпмүшені бірмүшеге көбейтуді  орындау;

7.2.1.9

көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау;

 

1.        Көпмүшені  бірмүшеге көбейтіңіз:

2.        Көпмүшені  көпмүшеге    көбейтіңіз:

 

 

Бағалау критерийлері

Тапсырма №

Дескрипторлар

+ / -

Көпмүшені бірмүшеге көбейту   ережесін біледі;

Көпмүшені бірмүшеге көбейтуді   орындайды;

Көпмүшені  көпмүшеге    көбейту ережесін біледі;

Көпмүшені көпмүшеге көбейтуді   орындайды;

 

1

 

Көпмүшені бірмүшеге    көбейту ережесін біледі, дұрыс қолданады


 

2

 

Көпмүшені    көпмүшеге  көбейту ережесін   біледі, дұрыс қолданады



Ашық сабақ. Математика. 0 сынып. Анаммен бірге тамақ əзірлеймін.
Сабақ жоспары: 20-ға дейінгі сандарды салыстыру
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу