Ашық сабақ. Қазақ әдебиеті. 5 сынып. Керқұла атты Кендебай
Қысқамерзімді сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Таза мінсіз асыл тас
| Мектеп:
| ||||||
Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні:
| ||||||
Сынып: 5сынып
| Қатысқандар:
| Қатыспағандар:
| |||||
Сабақтың тақырыбы
| Керқұла атты Кендебай ертегісіндегі кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра бағалау. | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Б/С2 Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау | ||||||
Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар орындай алады: Кейіпкерлерді таниды , есінде сақтайды. Мазмұнын біледі | ||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Кейіпкерлерге мінездеме бере алады
| |||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Кейіпкерлердің қасиеттерін салыстыра алады
| |||||||
Бағалау критерийі |
Шығарма кейіпкерлерінің бойындағы жағымды, жағымсыз қасиеттерді ажыратады. Кейіпкерлердің қасиеттерін шынайы өмірдегі адамдармен салыстыра бағалайды.
| ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады:
| ||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: эпилог, пролог, жүз батпан шоқпар, мойындары ырғайдай, сирақтары шидей
| |||||||
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: алты құлаш алмас қылыш
| |||||||
Талқылауға арналған сұрақтар:
| |||||||
Не себепті бұл ел «Керқұла атты Кндебайдың елі» аталды деп ойлайсыңдар?
| |||||||
Ишара:
| |||||||
Құндылықтарға баулу | Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы сияқты ұлттық немесе жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу .... арқылы іске асырылады
| ||||||
Пәнаралық байланыс | |||||||
Алдыңғы оқу | «Керқұла атты Кендебай» ертегісінің мазмұнын біледі | ||||||
Жоспар | |||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы
| 1.Сәлемдесу. Әр түрлі смайликтер арқылы топқа бөлемін. Отыратын столдарының артына түрлі –түсті смайликтер жабыстырып қоямын.Мысалы Қызыл–«Мейірім»,Сары-«Қуаныш»,Көк-«Шаттық»,Жасыл-«Сағыныш» «Кіру билеттері» 1. Кендебайдың дүниеге келуін шынайы өмірмен салыстыра баянда. 2. Кендебай астындағы Керқұла ат қайдан келді? 3. – Көзің жасты, көкірегің қайғылы неткен жансың?-деген сөз кімге айтылған, Кейіпкерлер арасындағы диологты есіңе түсір. Сен досың қиын жағдайға тап болса көмектесер ме едің?
|
«Кіру билеттері» | |||||
Сабақтың ортасы
| Жұппен жұмыс
Керқұла атты Кендебайдың ерлігін сипаттайтын жерлерді ертегіден тауып, өздерің білетін басқа ертегілермен салыстырып айтыңдар. Ә) Сюжеттік композицияның өрбу кезеңдерінен тыс ұғымдарға сәйкес келетін шығарманың теориялық сипаттамаларына анықтама беріңдер. Эпилог дегеніміз – ... Пролог дегеніміз – ... Қалыптасырушы бағалау «Бас бармақ» әдісімен бағалау
Топпен жұмыс:
2-топ.Ертегі кейіпкерлерінің портретін шығармадан тауып жазу. қандай хат жазар едіңдер?
Сыныппен жұмыс Мәтінді тыңдаңдар. Берілген уақыт ішінде тапсырмаларды орындауларыңды өтінемін. Кендебай қолына жүз батпан шоқпарын алып, Керқұла аттың барлық шабысымен дәуге қарсы шаба жөнеледі. Кендебай осы шапқан бетте қандай кедергілерді жеңіп шығады? ә) мойындары ырғайдай, сирақтары шидей болып деген кімнің бейнесі? Ырғай дегеніміз не? Ши дегеніміз не? Қ Б Екі жұлдыз бір тілек әдісі бойынша бағалау
|
.
| |||||
Сабақтың соңы
Сабақты қорыту
| Жалпы сыныппен жұмыс. «Еркін микрофон»( Әр топтың алдына бір-бір микр. беремін, оқушылар ертегіден алған әсерлерімен бөліседі,өмірмен салыстыра байланыстырады).
Оқушылардың алдына жеке «Блоб ағашын» таратып беремін. Оқушылар өздерін сабақтың басында қандай болғанын қызыл түспен, аяғында қандай болғанын жасыл түспен ерекшелеп белгілейді. Осы арқылы оқушылардың жетістігін көремін.
|
микрофон
| |||||
Қосымша мәлімет | |||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | |||||
Сабақ бойынша рефлексия · Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма? · Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз? · Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? · Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) · Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? · Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен? · Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге? | |||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
| |||||||
Қысқамерзімді сабақ жоспары
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Таза мінсіз асыл тас
| Мектеп:
| ||||||
Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні:
| ||||||
Сынып: 5сынып
| Қатысқандар:
| Қатыспағандар:
| |||||
Сабақтың тақырыбы
| Керқұла атты Кендебай ертегісіндегі кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра бағалау | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Б/С2 Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау | ||||||
Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар орындай алады: Кейіпкерлерді таниды , есінде сақтайды. | ||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Кейіпкерлерді салыстыра алады
| |||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Кейіпкерлерді салыстыра отырып дәлелдейді
| |||||||
Бағалау критерийі |
Шығарма кейіпкерлерінің бойындағы жағымды, жағымсыз қасиеттерді ажыратады. Кейіпкерлердің қасиеттерін шынайы өмірдегі адамдармен салыстыра бағалайды. ·
| ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады:
| ||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: эпилог, пролог
| |||||||
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
| |||||||
Талқылауға арналған сұрақтар:
| |||||||
Не себепті ..... деп ойлайсыз?
| |||||||
Ишара:
| |||||||
Құндылықтарға баулу | ... сияқты ұлттық немесе жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу .... арқылы іске асырылады
| ||||||
Пәнаралық байланыс | |||||||
Алдыңғы оқу | |||||||
Жоспар | |||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы
| |||||||
Сабақтың ортасы
| |||||||
Сабақтың соңы
| |||||||
Қосымша мәлімет | |||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | |||||
Сабақ бойынша рефлексия · Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма? · Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз? · Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? · Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) · Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? · Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен? · Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге? | |||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
| |||||||