Ашық сабақ. Математика. 7 сынып. Қысқаша көбейту формулалары
7.3А Қысқаша көбейту формулалары | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақтың тақырыбы: | Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану; 7.2.1.14 алгебралық өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу; | ||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: -қысқаша көбейту формулаларын біледі; -тиімді тәсілмен есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолданады; -қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындайды. | ||||||
Бағалау критерийлері
| Оқушылар: -қысқаша көбейту формулаларын біледі; -тиімді тәсілмен есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдана алады; - қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендіруді орындай алады. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі; - ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі; Бөлім бойынша лексика және терминология - қысқаша көбейту формулары; - екі өрнектің квадраттарының айырмасы; - екі өрнектің қосындысының квадраты; - екі өрнектің айырмасының квадраты; - екі еселенген көбейтінді; | ||||||
Құндылықтарды дарыту | Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту, бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Информатика | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация | ||||||
Бастапқы білім | Қысқаша көбейту формулалары | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 5 мин
| Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топқа бөлу. Топ басшыларына бағалау парағы таратылады. Үй тапсырмасын тексеру. «Сәйкестендіру» Екі өрнектің квадраттарының айырымыЕкі өрнектің қосындысының квадратыЕкі өрнектің айырымының квадратыЕкі өрнектің қосындысының кубыЕкі өрнектің айырымының кубыЕкі өрнектің кубтарының қосындысы Екі өрнектің кубтарының айырымы | бағалау парақтары
үлестірме қағаздар | |||||
Сабақтың ортасы 12 минут | Топтық жұмыс «Математикалық эстафета» Оқушылар тақтада дескриптор бойынша орындайды. Сонда оқушылардың барлығы жұмыс жасайды. Оқулық есептері 1 топ – 3 топ Тапсырма: Өрнек түрінде жаз және мәнін есепте. а мен 2 сандарының қосындысының квадратын жаз. a = 2 болғандағы өрнектің мәнін табыңдар. Дескриптор: 1. 1. Өрнекті жазады. 2. 2. Қысқаша көбейту формуласы бойынша көбейткіштерге жіктейді. 3. 3. Сандық мәнін орнына қояды. 4. 4. Өрнектің мәнін есептейді. 5. 5. Жауабын жазады. 2 топ - 4 топ Тапсырма: Өрнек түрінде жаз және мәнін есепте. b мен 3 сандарының айырмасының квадратын жаз. b = 2 болғандағы өрнектің мәнін табыңдар. Дескриптор: 1. 1. Өрнекті жазады. 2. 2. Қысқаша көбейту формуласы бойынша көбейткіштерге жіктейді. 3. 3. Сандық мәнін орнына қояды. 4. 4. Өрнектің мәнін есептейді. 5. 5. Жауабын жазады. Бағалау: Тапсырмалары бірдей топтар бір-бірін тексереді және «бас бармақ» әдісі бойынша бағалайды. | Қосымша 1 | |||||
8 мин | Жұптық жұмыс Жұпқа бірігу. 1. Көбейткіштерге жіктеңдер а) б) 2. Елестетіп көріңізші түрінде көпмүшені білдіріңіз а) б) Бағалау: «Карусель» әдісі арқылы қатар отырған жұптар бір-бірінің дәптерлерін алып тексереді. | үлестірме қағаздар, слайд | |||||
2 минут | Сергіту сәті Ойлаған санды табу. 10 –ға дейін бір санды ойлаңыздар. Сол санды квадраттап осы санға екі еселеп ойлаған санды және бірді қосыңыздар. Шыққан саннан түбір тауып 1-ді азайтыңыз. Бастапқы сан шықты ма? Мысалы, 8 ойлаған сан болсын. 64+16+1=81 √81=9-1=8. | ||||||
10 минут | Жеке жұмыс. Тест 1. x2-9 көпмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер. B)(x-3)(x+3); D)(9-x)(9+x) 2. (m-4n)(m-4n) көбейтіндісін көпмүше түрінде жазыңдар. B)m2+8mn+16n2; D) m2-8mn+16n2 3. а3+6а2в+12ав2+8в3 көпмүшесін екімүшен кубы ретінде жазыңдар: А) (а-2в)3 B) (а+2в)3 C) (а3+8в3)3 D) (а3-8в3)3 4. Көпмүше түрінде жазыңдар: (5х-3у)3 А) 125х3+27у3 B) 125х3-27у3 C) 125х3-225х2у+135ху2-27у3 D) 125х3+225х2у+135ху2+27у3 5.Дұрыс теңдікті табыңдар. B) 25-81b2=(5+9b)(5-9b); D) 25-81b2=(9b -5)(5+9b); 1. B 2. D 3. B 4. C 5. B | ||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Үйге тапсырма: Қысқаша көбейту формулаларын жаттау, № Сабақты қорытындылау. Рефлексия «МЕН ҮШІН БҮГІН САБАҚТА» Оқушыларға жеке парақша беріледі, олар үш бағыт бойынша өз жұмысы бойынша қажет сөздің астын сызу керек. СабақМен сабақтаҚорытынды1. қызық1. жұмыс істедім1.материалды түсіндім2. қызықсыз2. демалдым2. білетінімнен де көп білдім.3. енжарлық4. басқаларға көмектестім3. түсінбедім | ||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||