Ашық сабақ. Математика. Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулалары
«Бекітемін»
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: _____________
Пән мұғалімі: | Ахмедов Нурлыбек | Мектебі: № 264 мектеп-лицей | |||
Сыныбы: | 9 «Б» | 2- сабақ | уақыты: 06.03.2015 | ||
Сабақтың тақырыбы: | Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулалары | ||||
Мақсаты : | - Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулаларынын түрлерін білу; - Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулаларын пайдалануды түсіну; - Тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда қолдануды үйрену | ||||
Күтілетін нәтижелер: | - Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулаларынының түрлерін біледі; - Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулаларын пайдалануды түсінеді; - Тригонометриялық өрнектерді ықшамдауда қолдануды үйренеді; | ||||
Негізгі идеясы: | Тригонометриялық өрнектерді ықшамдау формулаларды пайдалана білу | ||||
Керекті жабдықтар: | Оқулық, интерактивті тақта, бағалау парақтары. | ||||
Сабақ барысы: | |||||
Сабақ кезеңдері: | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |||
Кіріспе (5 мин)
| Ұйымдастыру: Берілген қағаз қиындылары арқылы оқушылар «синустар», «тангенстер», «котангенстер», «косинустар» деп аталатын 4 топқа бөлінеді | -мұғаліммен амандасып, сабақтарына дайындалады; - толық жазылмаған формулалар парақшаларын біріктіріп, топтарға бөлінеді; | |||
«RAFT» әдісі арқылы үй жұмысын тексеру «Үш шапалақ» арқылы бағаланады | Әр топтан бір оқушы тұрып есептің шығу жолын рольге еніп айтады
| ||||
Тұсаукесер (5 мин) | «Ой қозғау» -топпен жұмыс Түрткі сұрақ: 1.Егер қосу формулаларында өрнектерінде деп алсақ, нені байқайсыңдар? Сынама сұрақ: 2. Неге 2 болады? 3. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы неге байланысты? (Осы сұрақтардан кейін сабақтың тақырыбы ашылуы тиіс) Мадақтау арқылы бағаланады
Жаңа тақырып – түсіндірме жұмысы Қос бұрыштың формулалары ; с
Жарты бұрыштың формуласы tg
| Айтылуы мумкін жауаптар:
1. 2 немесе 2 болады
2. Тригонометриялық функцияларынын тәуелділігінен
| |||
Негізгі бөлім (12мин)
| «Бірін бересің, бірін аласың» әдісі
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалау | Берілген формулаларды бір-біріне түсіндіріп, талдайды. Постерге ойларын жинақтап салып, қорғайды.
Топтар бір-бірін үш критерий бойынша бағалайды. | |||
(10мин) | «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Оқулықтан:№456, №458, №461 есептер
Бағалау парағы |
-Оқушылар бірінші жеке орындайды,дәптерге түсіреді; -Жұптасып талқылайды. -Тақтадағы жауаппен салыстырып, жұптар бір-бірін бағалайды. | |||
(7мин)
| Кеңейтілген тапсырма. ; 4. с 6.
| Жауап парағы Оқушының аты-жөні:_______________ 1.«Формулаларды сәйкестеңдіріңіз» = = = 4.С= = E.
Жауап парағы Оқушының аты-жөні:_______________
2. « Формуланы толықтырыңыздар» = = = 4.С= =
Жауап парағы Оқушының аты-жөні:_______________ 3. «Формулаларды жазыңыздар» | |||
Қорытынды (5 мин) | Кері байланыс. Түсіндім Қолдана аламын Қиын
| Оқушылар тиісті бағанға «+» белгісін қоюлары керек | |||
Кейінгі тапсырма (1 мин) | Үйге: Оқулықтан №457, 462 есептер шығару |