Ашық сабақ. Математика. n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері

Oinet.kz 26-11-2019 1389

Қызылорда облысы, Қазалы ауданы, Сарыбұлақ ауылы
№78 орта білім беретін мектебі
математика пәнінің мұғалімі

Жарқынбай Ғалия Жеткергенқызы

 

Пәні: Алгебра және анализ бастамалары

Сыныбы: 11 

Күні:21.10.2015ж. 

Сабақтың тақырыбы:n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері

Сабақтың мақсаты: :n-ші дәрежелі түбір және оның қасиеттері

 тақырыбын игерте отырып, :n-ші дәрежелі түбір ұғымы және оның қасиеттерімен    таныстыру, нақты санның түбірі және оның қасиеттері бойынша білімді кеңейту, есептер шығарғанда түбірдің қасиеттерін қолдана білу дағдысын  қалыптастыру

Сабақтың міндеттері:

Білімдік: математикалық білімділікке ие болу, ғылыми терминологияны түсіне білу, алған білімді тиімді қолдана білуге дағдыландыру.

Тәрбиелік:, тиянақтылыққа, ұжымда жұмыс жасауға уақытын тиімді пайдалана білуін қалыптастыру.

Дамытушылық: оқушылардың интеллектуалды дамуына жағдай жасау, логикалық ойлауына мүмкіндік беру, әрекеттеріне анализ жасай білу, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Сабақтың көрнекілігі:проектор мен компьютер, тақырыпқа презентация, формула жазылған кесте, әдістемелік құрал, интерактивті тақта,

Сабақтың типі: аралас, алған білімді бекіту.

Оқыту әдісі:бөліктей шығармашылық әдіс.

                                                  « Жақсы дайындық, жеңістің кепілі»                                                                       

                                                                                                         Генри Форд      

                                                                     Математиканың өзіндік тілі бар, ол-формулалар.

                                                                                                        С.В Ковалевская

 

Сабақтың жоспары:

 I. Ұйымдастыру (1 мин)

       II.Тақырыпқа байланысты өткен сыныптарда өткен материалдарды қайталау

       сұрақтары (3-4)

       III.Жаңа тақырыпты түсіндіру (18 мин)

       IV.Жаңа тақырыпты бекіту (15 мин)

       V.Үйге тапсырма беру (2 мин)

       VI.Сабақты бағалау, қорытындылау (5 мин)

Сабақтың барысы:

  1. Сыныппен сәлемдесіп, оқушыларды түгендеп, оқушыларды сабаққа

       жұмылдыру мақсатында сабақтың тақырыбын хабарлаймын.

       Тақырыптың мақсатымен таныстырып, өткен сыныптарда дәреже туралы

       алған білімдерімізді жүгіртпе сұрақтардың көмегімен еске түсіреміз:

     II.Дәрежені қалай есептейміз?

       Негіздері бірдей дәрежелерді қалай көбейтеміз ?,         

        Санның о дәрежесі неге тең?

       Санның бірінші дәрежесі неге тең?

       

 

       III.Жаңа тақырып:

       Анықтама: а –санының  n-ші дәрежелі түбірі деп  n-ші дәрежесі а санына

       тең  болатын в санын айтамыз

                         

       Мұндағы  а саны n-ші дәрежелі түбірі таңбасының ішіндегі сан, n –түбірдің

       көрсеткіші және , в саны а  санының n-ші дәрежелі түбірі

 

          Көбейтіндіден түбір шығару 

    Бөлшектен түбір шығару     

    Түбірді дәрежеге шығару      

    n-ші дәрежелі түбірдің n дәрежесі     

    Түбірден түбір алу ережесі         

 

    Түбір және түбірдің астындағы сандардың дәреже көрсеткіштерін қысқарту 

 

  Мысалы: 64 санының үшінші дәрежелі түбірі 4 –ке тең.

              

      n-ші дәрежелі түбір анықтамасындағы түбір көрсеткішінің жұп және тақ

       болатын жағдайларын жеке қарастырамыз.

       n жұп сан болса, онда, тек қана оң сан, себебі кез-келген санның

       жұп дәрежесі оң сан немесе 0. Демек, жұп дәрежелі түбір таңбасының

       ішіндегі а саны теріс сан болуы мүмкін емес.

      Егер түбір көрсеткіші n  тақ сан болса, онда кез-келген саннан  n-ші дәрежелі

       Түбірді есептеуге болады.Бұл жағдайда  теңдігіндегі а және в

       сандарының таңбалары бірдей, яғни оң саннан оң, теріс саннан теріс түбір

       шығады.

      Мысалы:                

                             

                                            

     Берілген n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін дәрежелеу және түбір табу

      амалдарының анықтамаларын пайдаланып дәлелдеуге болады.

      Мысалы:

       1) Берілген өрнектерді түрлендіріңіздер:

         

2) Түбір таңбасының алдына шығарыңыздар:

      

        3) Түбір таңбасының ішіне енгізіңіздер:

        

        4) Бөлшектің бөлімінде түбір таңбасы болмайтын етіп  түрлендіріңіздер:

        

 

          

 

 

       

 

         

                                                                                   

      

             Тақтамен жұмыс   №76есеп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             Тақтамен жұмыс   №77есеп, №78 есеп

 

Жаңа тақырыпты бекіту сұрақтары

 

Көбейтіндіден түбір шығару  дегеніміз не?

 

Бөлшектен түбір шығару     

 

.Үйге тапсырма: №80,№81 есептер

 

 VI. Сабақты бағалау, қорытындылау

 

               Бағалау парағы

Оқушылар тізімі

Кім жылдам?

№76есеп

Сергіту сәті

№77есеп

№78есеп

Барлығы






















                                                          


Ашық сабақ. Математика. 7 санын қосу және азайту
Ашық сабақ. Математика. Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулалары
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу