Сабақ жоспары: Біріккен сөздер
ОҚО Төлеби ауданы Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Аширова Сапаркуль Крыкбайовна
Бастауыш сынып мұғалімі.Еңбек өтілі - 6ж
Сабақтың тақырыбы: Біріккен сөздер. 15-21 жаттығу | Мектеп: Момынай жалпы орта білім беретін мектебі | ||||
Күні:9.01.2018ж | Мұғалім: С.Аширова | ||||
Сынып: 4 «Ә» | Қатысқан:18 | Қатыспағандар:0 | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Жаңа тақырыпты түсіндіру, біріккен сөздерді табу.Біріккен сөздердің мағынасын түсіндіру. Біріккен сөздерден сөйлемдер құрауға үйрету. | ||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Түсіну, білу, қолдану | ||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Біріккен сөздерді түсінеді біледі.Біріккен сөздерді табады. | ||||
Оқушылардың басым бөлігі: Біріккен сөздерді тауып, сөйлем құрай алады. | |||||
Кейбір оқушылар: Біріккен сөздерді түсінеді. Біріккен сөздерді тауып, сөйлем құрай алады.Біріккен сөздерге жүйелі талдау жасауға ұмтылады. | |||||
Бағалау критерийі | Біріккен сөздерді таба алу, біріккен сөзге жүйелі талдау жасау. | ||||
Тілдік мақсаттар | Екі түбірден құралған біріккен сөздер. | ||||
Құндылықтарға баулу | Өзара түсіністікке үйрету. | ||||
Пәнаралық байланыс | Әдебиеттік оқу | ||||
АКТ қолдану дағдылары | Ноутбук, проектор | ||||
Алдыңғы білім | Күрделі сөздер | ||||
Жоспар | |||||
Жоспарланған уақыттар | Жоспарланған уақыт (жаттығулар) | Ресурстар | |||
Басталуы 0-10 мин | Ұйымдастыру кезеңі
Өткен сабақты қорыту Үй тапсырмасын сұрау. |
Таныстыры лым, суреттер. | |||
Оқушыларды топқа бөлу 1 - топ Антоним сөздер 2- топ Синоним сөздер 3- топ Омоним сөздер | |||||
Ортасы 10-25 мин
| Жаңа сабақ Екі не одан да көп түбірден құралған сөздерді біріккен сөздер деп атайды.Олар бірігіп жазылады: Аққу,шаңсорғыш,балмұздақ,шекара т.б
Жаттығуларды орындау 1-топ 15-жаттығу ( Мәтіннен біріккен сөздерді теріп жаз,олардың айтылуы мен жазылуын салыстыр.) 2-топ 16-жаттығу (Мәтінді көшіріп жаз.Біріккен сөздерді тауып, қалай жасалғанын түсіндір.) 3-топ 17-жаттығу ( Сөйлемді көшіріп жаз. Біріккен сөздердің астын сыз.)
Біріккен сөздер тауып жаз 1-топ Аңдар ..... ., ......., .........., ......, ....., 2-топ Құстар ..... ., ......., .........., ......, ....., 3-топ Өсімдіктер ....... ., ......., .........., ......,
«ЖИГСО» стратегиясы 1-топ сурет салу 2-топ эссе жазу 3-топ коллаж
Сәйкестендір айқазантемірторғайбірбалтақарасөзбаспажолТест сұрақтары арқылы жаңа сабақтан түсінгендерін тексеру 1. … біріккен сөз деп аталады. А) көп түбірлі сөз В) екі түбірлі сөз С) сөз тіркесі 2. Біріккен сөзді құрайтын түбірлер… жазылады? А)дефис арқылы В)бірігіп С) бөлек 3. Біріккен сөзбен аталатын құс аттарын табыңдар? А) қараой В) көкқұтан С)ақ тауық 4. Біріккен сөзбен аталатын жер-су аттарын табыңдар? А) Айнабұлақ В) Түйеқұс С) Қаламқас 5. Дұрыс жазылған сөзді табыңдар? А) Еспол В) Ерітіс С) Көкшетау
Оқулықпен жұмыс 18,19,20-жаттығуды топтарда орындау 1-топ 18-жаттығу ( Өлеңді жатқа жаз, біріккен сөздің астын сыз.) 2-топ 19- жаттығу (Біріккен сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жаз.) 3-топ 20- жаттығу (Мәтінді оқып, біріккен сөздерді тап.)
| Оқулық, дәптер, үлестірмелі парақшалар, флипчарт. | |||
Сергіту сәті 25-30 мин | Тарсылдатпай едендi Орнымыздан тұрып ап Жүгiрейiк бiр уақ. Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш. Аяқты алға созайық Тiк көтерiп, қозғайық. Тым сылбыр да болмайық Алға қарай озбайық. Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш. | Сергіту жаттығуы жазылған парақша | |||
Аяқталуы 30-40 мин | Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру Деңгейлік тапсырмалар. 1 - деңгей. Біріккен сөздерден жасалған кісі аттарын жазу. Кісі аттары: 2 - деңгей. а) Біріккен сөздерден құралған өсімдіктердің атын жаз. Өсімдік аттары: ә) Өсімдіктердің пайдасына тоқтау. 3 - деңгей. а) Біріккен сөздерден құралған жер - су аттарын жазу. Жер - су аттары: ә) Біріккен сөз тіркестерінен мәтін құрастыру. | Берілген тапсырманы орындайды. | |||
Үйге тапсырма: 21-жаттығу,ереже жаттау.99-бетте. | |||||
Дифференциациялау оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалайша түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалайша жоспарлайсыз?
| Пәнаралық байланыс – Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру, АКТ | |||
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері анық па? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
| Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз?
| ||||
Дифференциялау жоспарым жүзеге асты ма? Тапсырмалары сәйкес болды ма? Уақыт дәлдігі қалай болды? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім? | |||||
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ? | |||||