Фейк ақпарат сізге қалай әсер етеді?
31-03-2022
Сабақтың тақырыбы | Ақпарат. Ақпараттардың алуан түрлігі және оларды өңдеудің тәсілдері |
Сілтеме | 7-8 сыныпқа арналған әдістемелік нұсқау Ғаламтор |
Сабақтың мақсаты | 1. Ақпарат ұғымының күнделікті өмірден бастап техникалық салада пайдаланылатын көп мағыналы ұғым беретіні жайлы түсінік алуларына жағдай жасау ; 2. Ақпараттың түрлері және адам ақпаратты қандай жолдармен қабылдайтыны жөнінде оқушылардың өз ой пікірлерін тындау; 3.Ерте замандағы ақпарат пен қазіргі замандағы ақпаратты тасымалдаудың айырмашылығы жайлы түсінік беру. |
Күтілетін нәтиже | Ақпарат сөзі , ақпараттың тасымалдануы жайлы өз түсініктері қалыптасады. Топтық жұмыс арқылы сыныптың ынтымақтастығын артады. |
Сабақта қолданылатын әдістер | Сын тұрғысына ойлауға үйрету; Диалогты оқыту ; Топтық жұмыс |
Түйінді идея | Ерте замандағы ақпарат пен қазіргі замандағы ақпарат жайлы алғашқы түсінік бере отырып,сыни тұрғыда ойлану арқылы,өз ой пікірінің қалыптасуына мүмкіншілік жасау |
Сабақ кезеңдері | 1.Ұйымдастыру кезеңі; 2.Жаңа тақырып мазмұны ; 3.Қорытынды; 4.Бағалау ; 5. Рефлеския; | |
Ұйымдастыру кезеңі | Оқушыларды өз қалаулары бойынша 2 топқа орналастыру | |
Жаңа сабақ мазмұны | 1-топ | 2-топ |
а. «Ақпарат» термині , қазіргі кезде ақпаратты қабылдау тәсілдері мен оны қабылдау жолдары жайлы көзқарас ә. Қазір ақпаратты қалай жеткіземіз, ақпаратты жеткізу арнасы деген не? 32+2 4*2 мұғалім оқушылар мына сызбада ақпарат қалай жеткізіліп тұр. | а. Бейнелеу тәсілдері бойынша ақпарат түрлері мен оның қасиеттері жайлы көзқарас ә. Адамдар ақпаратты сақтау үшін қандай амалдар қолданады және ерте заманда адамдар ақпаратты қалай сақтап және қалай хабарлап отырған. | |
Қорытынды | Оқушылардың өз ой пікірлерін | |
Бағалау | Өзара бағалау | |
Рефлексия | Сабақ жайлы пікір алмасу | |
Тексерілді: _________ |
Ақпарат (лат. informatio — түсіндіру, мазмүндау) ұғымы күнделікті өмірден бастап техникалық салада пайдаланылатын көп мағыналы ұғым. Жалпы алғанда бұл ұғым шектеу, байланыс, бақылау, форма, инструкция, білiм, мағына, құрылым, бейнелеу, сезіну тағы басқа ұғымдармен тығыз байланысты. Көп адам бұл жайлы Білім дәуірі немесе білім қоғамы тудырғын Ақпарат дәуірі туралы айтсақ; ақпараттық қоғам, ақпараттық технологиялар, тіпті информатика, ақпарат ғылымы және компьютер ғылымы назарға көп түсуде,
Ақпаратты шындығында да ғылыми ұғым ретінде қарастыруға болады. Өйткені бұған дейін ақпараттың кұрылымы мен қасиеттері барлық ғылым салаларында зерттелінді. Мысалы, физика - ақпарат таситын сигналдардың қасиеттерін зерттейді. Табиғаттағы көптеген құбылыстардың сигнал шығаратыны белгілі. Ал тіркелінген сигналдар белгілі бір мәліметтерді құрайды. Мәліметтер түрленіп, тасымалданып, әдістердің көмегімен қолданыс табады. Мәліметтер мен әдістердін өзара әсерлесуінен ақпарат түзіледі. Өлі табиғаттағы процестер үздіксіз энергия алмасу түрінде өтеді. Энергия алмасумен қатар тірі табиғатта бағытталған зат алмасу процесі жүреді. Зат алмасу мен энергия алмасу процестерінің арасындағы өзара байланыс ақпарат алмасу турінде өтеді немесе оны ақпараттық процесс деп атайды.
Сонымен ақпарат — бұл ақпараттық процесс барысында түзілетін қозғалыстағы объект. Ақпараттың қасиеттері мәліметтердің қасиеттеріне де, әдістердің қасиеттеріне де тікелей тәуелді.
Ақпаратты шындығында да ғылыми ұғым ретінде қарастыруға болады. Өйткені бұған дейін ақпараттың кұрылымы мен қасиеттері барлық ғылым салаларында зерттелінді. Мысалы, физика - ақпарат таситын сигналдардың қасиеттерін зерттейді. Табиғаттағы көптеген құбылыстардың сигнал шығаратыны белгілі. Ал тіркелінген сигналдар белгілі бір мәліметтерді құрайды. Мәліметтер түрленіп, тасымалданып, әдістердің көмегімен қолданыс табады. Мәліметтер мен әдістердін өзара әсерлесуінен ақпарат түзіледі. Өлі табиғаттағы процестер үздіксіз энергия алмасу түрінде өтеді. Энергия алмасумен қатар тірі табиғатта бағытталған зат алмасу процесі жүреді. Зат алмасу мен энергия алмасу процестерінің арасындағы өзара байланыс ақпарат алмасу турінде өтеді немесе оны ақпараттық процесс деп атайды.
Сонымен ақпарат — бұл ақпараттық процесс барысында түзілетін қозғалыстағы объект. Ақпараттың қасиеттері мәліметтердің қасиеттеріне де, әдістердің қасиеттеріне де тікелей тәуелді.
Мәліметтер - ақпараттың құрамдас бөлігі. Тіркелу әдісіне сәйкес мәліметтер әртүрлі тасуыштарда сақталады және тасымалданады. Ең кең тараған мәліметтерді тасуыш кағаз болып табылады. Заттың оптикалық қасиеттерінің өзгерісі лазерлік сәулелердің көмегімен жазылатын тасуыштар СD-ROM-да қолданылады. Магниттік касиеттердің өзгерісін колданатын тасуыштар ретінде магниттік таспалар мен дискілерді алуға болады
Тапсырма
Ақпарат деген не?
Ақпараттық процесс деген не?
Ақпарат пен мәліметтердің айырмашылығы Ақпараттық процестер
Ақпарат мәлімет сақтау беру өңдеу
Информатика пәні нені оқытады?
Ақпаратты қабылдау тәсілдері Бейнелеу тәсілдері бойынша ақпарат түрлері
Ақпаратты түрлі арналардан алатынымызды ескере түсіре отырып, үлгідегі кестені толтырындар
№ | Зат | Қасиеті | Арна | Мүше |
Өзіңді тексер!
Адам ең көп ақпаратты ненің көмегімен алады?
в. Иіскеу мен естеудің
с. Есту мен көрудің
д. көру және дәмін тату арқылы
2. Сендер электрондық хатта көрген фильмдерің туралы баяндадыңдар делік. Бұл ақпараттың қай түріне жатады?
в. Сезу
с. Көруд. жазбаша
Ақпаратты сақтау үшін адамдар нені қолданбайды?
в. Дискіні
с. Тасты
д. Суды
4. Ақпаратты сақтау үшін ерте замандағы адамдар нені пайдаланған?
в. Суреттерді
с. Қимылды
д. дыбысты
5. Дыбыстық ақпаратты не арқылы жеткіземіз?
в. радио
с. журналд. плакат
Өзіңді тексер!
Адам ең көп ақпаратты ненің көмегімен алады?
в. Иіскеу мен естеудің
с. Есту мен көрудің
д. көру және дәмін тату арқылы
2. Сендер электрондық хатта көрген фильмдерің туралы баяндадыңдар делік. Бұл ақпараттың қай түріне жатады?
в. Сезу
д. жазбаша
Ақпаратты сақтау үшін адамдар нені қолданбайды?
в. Дискіні
с. Тасты
д. Суды
4. Ақпаратты сақтау үшін ерте замандағы адамдар нені пайдаланған?
в. Суреттерді
с. Қимылды
д. дыбысты
5. Дыбыстық ақпаратты не арқылы жеткіземіз?
в. радио
с. журналд.плакат
3-сабақ | 6-шы сыныптар | ||
Сабақтың тақырыбы | Ақпарат саны. Ақпарат өлшем бірлігі. Ақпарат қасиеті | ||
Сілтеме | 7-8 сыныпқа арналған әдістемелік нұсқау Ғаламтор | ||
Сабақтың мақсаты | 1. Ақпарат ұғымның қайталай отырып, ақпарат саны мен ақпаратты өлшеу жолдары туралы мағлумат беру. 2. Оқушыларға өз беттерінше әр бір ақпаратты өлшету, өлшем бірлігітері туралы мәліметті қалыптастыру. 3.Ақпараттардың қасиеттерімен олардың арасындағы айырмашылығы жайлы түсінік беру. | ||
Күтілетін нәтиже | Ақпараттың өлшем бірлігі мен олардың арасындағы қасиеттер туралы мәлімет қалыптасады. Топтық жұмыс арқылы сыныптың ынтымақтастығын артады. | ||
Сабақта қолданылатын әдістер | Сын тұрғысына ойлауға үйрету; Диалогты оқыту ; Топтық жұмыс | ||
Түйінді идея | Оқушылар өз беттерінше ақпараттарды өлшей алады және ақпараттың қасиеттері жайлы түсінік қалыптасады. | ||
Сабақ кезеңдері | 1.Ұйымдастыру кезеңі; 2.Жаңа тақырып мазмұны ; 3.Қорытынды; 4.Бағалау ; 5. Рефлеския; | ||
Ұйымдастыру кезеңі | Оқушыларды ақпаратты өлшеу және ақпараттың қасиеттері деп екі топқа бөлу. | ||
Өткен материалды қайталау. | 1.Ақпарат деген не? 2. Ақпараттық процесс деген не? 3. Ақпарат пен мәліметтердің айырмашылығы ? 4. Ақпараттық процестер 5.Адамның ақпаратты қабылдау тәсілдері неше топқа бөлінеді? 6. Бейнелеу тәсілі бойынша неше топқп бөлінеді? | ||
Психологиялық ахуал | 1.Ақпараттарды сақтау және тасымалдау үшін :мәтін , музыканы , сандарды жазу үшін нені қолданамыз? 2.Арақашықтықты, салмақты өлшеу үшін де 3. Ақпаратты қалай өлшеуге болады? | ||
Жаңа сабақ | Ақпаратты өлшеу тобы
| Ақпараттың қасиеті тобы
| |
Практикалық жұмыс | 1.Сандық , мәтіндік, графикалық, дыбыстық және видео ақпаратқа мысалы келтіріңдер 2. Ақпараттарды сақтайтын тасығыштарды атаңдар? 3.Ақпарат көзі , жеткізу арнасы , қабылдаушы мысалы келтіріңдер | ||
Қорытынды. | Ақпаратты өңдеу жолдары жайлы не білеміз? | ||
Бағалау | Бағалау критериясы Аты-жөніСыныбы54321Ақпарат сөзіне анықтама бере аламын2Адамның ақпаратты қабыладу тәсілі мен бейнелеу тәсілдері бойынша бөліну жолдарын ажырата аламын3Ақпараттың көлемінің қанша топқа бөлінетін білемін4Кез келген мәтіндегі ақпараттың көлемін санай аламын5Ақпаратты жеткізу жылдамдығына анықтама бере аламын. | ||
Үйге | Сабақта өткен материалдарды қайталау . Сонымен қатар кез келген бір сөйлемдегі ақпарат көлемін өлшеу. | ||
Рефлексия | Оқушылардың сабақтан теориясы жайлы хабардар болу |
5сабақ\ | 6сыныптар «а» «б»-16.09.2013 «ә»-17.09.2013ж | ||
Сабақтың тақырыбы | Ақпаратты қорғау. Антивирустық программалар | ||
Сілтеме | 7-8 -10 сынып оқулығы,әдістемелік нұсқаулық . | ||
Сабақтың мақсаты | 1.Оқушыларға ақпаратты қорғаушы программа антивирус түрлерімен , олардың атқаратын қызметтерімен таныстыру. 2.Антивирус жайлы түсінік қалыптастыра отырып, компьютердегі әр бір ақпараттарды , программаларды қалай қорғайтындығы жөнінде түсінік қалыптасады, сол себептен антивирустың компьютер үшін маңызы зор екендігі жөнінде түсінік қалыптасады. | ||
Күтілетін нәтиже | Антивирус жайлы мәліметті ала отырып , олардың атқаратын қызметі жайлы түсінік қалыптасады. | ||
Сабақта қолданылатын әдістер | Диалогті оқыту Сыни тұрғыдан ойлануға үйрету . | ||
Түйінді идея | Компьютердің дұрыс жұмыс жасау үшін антиврустық программалардың маңызы зор екендігі жайлы түсінік қалыптасады, | ||
Сабақ кезеңдері | Ұйымдастыру кезеңі Үй тапсырамасын сұрау Жаңа тақырып материялымен танысу Бекіту тапсырмасы Қорытынды Үйге тапсырма Бағалау Рефлексия | ||
Ұйымдастыру кезеңі | Екі топқа өз еріктерімен отырғызу. | ||
Үй тапсырмасын тексеру | 1.WinRAR программасының көмегімен файлдарды архивтеу 2.Дискілік кеңістікті дефрагментациялау 3. WinRAR архивтеу программасы? 3.WinRAR мүмкіндіктері? 4.WinRAR жүктелуі ? | ||
Жаңа тақырып материялымен танысу | Екі топқа да әр түрлі антивуристарды жайлы жазылған мәліметтерді беріп олардың ішінен өздеріне ұнаған антивирус жайлы мәліметтерді интернет беттерінен іздестіру. | ||
1.Компьютерге неге антивирустық программалар керек? 2. Компьютерге сырттан тасымалданған ақпараттарды қалай тексеруге болады? | 1. Антивирустық программалардың қандай түрлерін білесіздер? 2. | ||
Осы тақырыптар аясында топ ішінде жалпы мәлімет жинай отырып , практикалық тапсырманы орындау. | |||
Қорытынды | Антивирус компьютерді қорғаушы программа. Сондықтан әр кез компьютердегі антивирустың базасын ай сайын жаңартып отыру керек. ? жбю эжб эб | ||
Бағалау | Дәстүрлі бағалау. | ||
Үйге тапсырма | Сабақта өткен материалды қысқаша консфектілеу. | ||
Рефлексия | Сабақ жайлы рефлекция жазғызып алу. «Екі жұлдыз бір тілек» |
6 сабақ | 6сыныптар «а» «ә»-18..09.2013 «ә»-17.09.2013ж | ||
Сабақтың тақырыбы | Практикалық жұмыс | ||
Сабақтың мақсаты | Ақпарат және компьютердің құрылымы таруы бойынша алған білімдерін терендете тусу. | ||
Күтілетін нәтиже | 1 Ақпарат сөзіне анықтама бере отырып , кез келген ақпараттың өлшемін , оның өңделу жолдарын , оларды компьютерде тасымалдауда тиімді пайдаланады. 2 . Компьютерде жұмыс істей отырып, ойлау және шығармашылық қабілеттерін дамытады. 3 . Топтық жұмыс арқылы тапсырманы бірлесе шешуге, топтық ережені сақтауға, өзінің және өзгенің пікірімен санасуды үйренеді | ||
Сабақта қолдынылатын әдіс -тәсілдер | Оқыту технологиясы: ақпараттық технология Сабақтың типі: білім мен білікті тексеру сабағы Сабақтың түрі: қайталау сабағы Сабақтың әдіс - тәсілі : диалогтық сұрақ-жауап, компьютерде жұмыс, РАФТ, тестік тапсырма, эссе жазу, автор орындығы. Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: Мультимедиялық проектор, компьютер | ||
«Ақпарат» тақырыбы бойынша топтастыру | І топ ІІ топ Ақпаратты сығу ақпаратты қорғау | ||
Миға шабуыл | Компьютерлердің суреттерін көрсету арқылы олардың түрлерін атау | ||
Диалогты оқыту | Сұрақ-жауап арқылы өткенді ексе түсіру. 1.Ақпаратты қорғау арналағн программа түрі 2. Ақпарат көзі, беруші, тасымалдаушы дегенді қалай түсінесің? 3. Ақпараттың бейнелеу тәсілі бойынша неше топқ бөлінеді? 4. Адамның ақпаратты қабылдау тәсілдері бойынша неше топқа бөліп қарауға болады? 5. Компьютердің құрылғыларын атаңдар | ||
Топтық жұмыс |
| ||
Сабақты бекіту Топтың алғашқы аты бойынша рөлге енеді. Топтан бір оқушы автор орындығына отырады. Басқа оқушылар өз қалауы бойынша орнында оқиды. | РАФТ РАФТІ - топІІ -топІІІ-топР-рольФайлжүйелікблоккурсорА-аудиторияwinrarбалаКомпьютерФ-формахатөтінішШағым хатТ-тақырыпҚұрметті winrar мені өзіңнен ажыратып жібергелі сені таппай қалдым ғой. Басқа компьютерге көшіру үшін мендегі мәліметтерді бөліп мазамды әбден алды. Әр бір файлдарда бас аяғы жоқ шашылып кеттім. Сені сағындым. Сәлемнен файл.Менің өтініш жазу себебім, мені өшіріп қосып мазамды алып жатыр, мені қосу және ажырату реті бойынша өшіріп қоссыншы. Мен саған әлі керекпін. Өтініш жүйелік блокКомпьютер неге өзіңді вирустан тазалатпайсың. Менің қимылдауым қиындап кетті. Істен шықпай тұрғанда тексерілгенің дұрыс болар еді. Шағым хат курсор. | ||
Бағалау | Бағалау критериясы 1.Топтағы белсенділігі 1 балл 2.Диалогтық сұрақ-жауап 1 балл 3.Өзіндік компьютерде жұмыс істеуі 1 балл 4.РАФТ әдісі бойынша 1 балл | ||
Үйге тапсырма | Өткен тақырыптарды толығымен қайталау. | ||
Рефлекция | Сабақ жайлы пікір | ||
Сабақта не сәтті өтті | Сабақта не сәтсіз болды |