Тотықұс неліктен сөйлейді?
10-02-2021
Мухашова Салтанат Бектаевна
Қызылорда облысы Қазалы ауданы Әйтеке би кентінің
№ 249 мектеп- лицейдің биология пәнінің мұгалімі
Негізгі түйінді идеясы: | Қауырсынды жабынды жануарлар. | |||||||
Оқу мақсаты: | Құстардың тіршілігін және олардың сан алуан түрлілігімен ерекшелігін түсіндіру | |||||||
Табыс критерийлері: | ||||||||
Барлық оқушылар: | Көпшілік оқушылар: | Жекелеген оқушылар: | ||||||
Құстардың ерекшелігін түсінеді | Құстардың құрылысын анықтап,түрлерімен танысады. | Құстардың топқа бөлу ерекшелігін меңгереді. | ||||||
Сабақтың барысы | ||||||||
Кезеңдер | уақыт | Мұғалім не істейді? | Оқушылар не істейді? | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақты бастау Психологиялық ахуалды қалыптастыру | 5 минут | *Амандасу; Бір-біріне биология тілінде тілек айтады *Топқа бөлу: "Түрлі түсті стикерлер" арқылы топқа бөлу. | Оқушылар тілек айтады. Оқушылар 4 топқа бөлінеді. | Стикерлер | ||||
Кіріспе бөлімі Үй жұмысы «Сиқырлы сандықша» әдісі «Бейнелі жады» әдісі Топтық жұмыс | 5 минут | Сұрақтар беріледі Құстардың суреті арқылы тақырыпты ашады | Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар суретке қатысты ойларын айтады. | Смайлинг арқылы бағалау Мадақтау сөздер айтылады. | Үлестірмелі парақшалар Интерактивті тақта | |||
Негізгі бөлім «Шпаргалка» әдісі Теориялық таныстырылым
Топтық жұмыс «Өз жартыңды тап» әдісі «Бас қатырғылар базары» әдісі | 15 минут 5 минут 5 минут 5 минут | Конспект түрінде, оқу материалын игеруге мүмкіндік беріледі,түйінді сөздер жазылады. Құстар қауырсын жабынды жануарлар.Құстарды-орнитология ғылым саласы зерттейді.Құстардың қауырсынын майлайтын-құйымшақ безі болады.Құстарға қосарлы тыныс алу тән.Құстар қарны екі бөлімнен тұрады. Құстарда қуық болмайды.Ең үлкен ұшатын құс-африкалық дуадақ.Ең кішкентай құс-колибри салмағы 1,6 гр.Көнеқұс (археоптерикс) деп аталады осыдан 150 млн жыл бұрын тіршілік еткен.Құстардың балапандары ширақ және қызылшақа болады. Тауық жұмыртқасынан 21 тәуліктен соң балапан шығады.Ең ұзақ жұмыртқа басатын құс-кезеген альбатрос 75-85 күннен кейін балапан шығады. «Өз жартыңды тап» әдісі арқылы Сұрақтың жауабын табу Құстар тақырыбы бойынша ребус,лото,сөзжұмбақ құрастыру тапсырылады. Ағылшын тілінде мағұлмат беру. | Оқушылар топтасып жұмыс жасайды. Оқушылар тыңдап, дәптерге түсіреді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар топтасып жұмыс жасайды Оқушылар тыңдайды,берілген тапсырманы орындайды | Смайлинг арқылы бағалау. Бағдаршам арқылы бағалау Смайлинг арқылы бағалау Басбармақ арқылы бағалау | Интерактивті тақта Интерактивті тақта Үлестірмелі парақшалар Интерактивті тақта | |||
Қорытынды бөлім «Ыстық орындық» әдісі . Үй жұмысы Бағалау Кері байланыс «Мадақтау сэндвичі» | 5 минут | Оқушыны тақтаға шығарады. Құстардың топқа бөлу түрлерін зерттеу. Оқушыларға стикерлер таратылады. 1-қабат-Мен үйрендім... 2-қабат-Мен үшін не оңай болды... 3-қабат-Мен үшін не қиын болды... | Оқушылар оқушыға сұрақ қояды Оқушылар берілген тапсырманы орындайды | Смайлинг арқылы бағалау Сабаққа белсене араласқан оқушыларды бағалау | Интерактивті тақта | |||
Сабақтан кейін ойланатын сұрақтар: | ||||||||
Не сәтті болды? | ||||||||
Не сәтті болмады? | ||||||||
Нені жақсартуға болады? | ||||||||
Мен өз дағдыларымда нені дамыта алдым? Нені өзгертуге болады? |