Онлайн әлем: бала үйде, қиялы түзде
22-10-2020
Раимбердиева Ғазиза
Қызылорда облысы Арал ауданы,
Қосжар ауылы «№67 орта мектебі» КММ
тарих пәні мұғалімі
Сабақ тақырыбы: Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Шыңғыс хан әскері Отырарды 6 ай бойы ала алмады? | Мектеп: 67 орта мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Ғ.Раймбердиева | |||||
Оқу мақсаты | 7.3.1.5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін біледі. Көпшілігі: Отырар туралы бейнематериал тыңдап, сұрақтарға жауап береді Кейбір оқушылар:Өз беттерінше ұлыстарды анықтайды.Отырарлықтардың ерлігін бағалайды,тұлғаларды сәйкестендіреді | |||||
Бағалау критерийлері | Шыңғыс хан әскері Отырарды 6 ай бойы ала алмағанын дәлелдейді .Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігіне баға береді | |||||
Тілдік міндеттер |
Мемлекет, хан, сұлтан, уәзір, империя, жасақ Диалог пен жазуға пайдалы сөздер тізбегі: Моңғол империясы құрылуының алғышарттары… Аталған мемлекеттердің өзара қарым-қатынасы/көрші елдермен саясаты…. Менің ойымша Отырар қаласының күйреуі…....... Отырарлықтардың қаланы қорғаудағы ерлігі................. | |||||
Алдыңғы білім
| Қазақстан жерінде моңғол экспансиясына дейін түркі тілдес тайпалардың этносаяси бірлестігі қалыптасқанын және олардың әлеуметтік – экономикалық, саяси, мәдени жағдайын біледі. | |||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекеттер | Дерек көздері | ||||
Сабақтың басы
Ортасы
| Ұйымдастыру кезеңі. Топқа біріктіру 1топ :Жошы 2топ: Шағатай 3топ: Үгедей Жеке жұмыс: Стоп-кадр статегиясы. Бұл старатегия бойынша оқушылар суретке қарай отырып, Сіз нені көріп тұрсыз? Сіз нені ойладыңыз?Сіз нені сезініп тұрсыз? деген сұрақтарға жауап береді. М Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылғаннан кейін, бағалау критерийлеріне, тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. Тарихи концепт: Себеп-салдар
хан әскері Отырарды 6 ай бойы ала алмады?
Зерттеу мен талдау (Ү) Бейнематериалмен жұмыс «Отырар дастаны» бейнематериалының мазмұны тыңдатылады.Ұсынылған сұрақтарға жауап беру арқылы бейнематериал мазмұны игеріледі.(Бейнематериалды тыңдауға 6 минут, игерген ақпаратты тексеруге үшін 10 минут беріледі) 1топ: Мәтінмен жұмыс.Оқушылар «Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігі» атты мәтінді оқиды, мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор:
-Тұлғаларды таниды - Тұлғаларды сөздің мағынасы бойынша сәйкестендіреді.
Дескриптор: -Жауап құрылымын сауатты құра алады -Тұлғаға баға бере алады Кері байланыс. | Шыңғысханның, моңғолдар шапқыншылығы суреттері Сүлейменов атын. шығыстану ин-ты: 1-том.: Моңғолдың құпия шежіресі.- Алматы, Дайк-пресс, 2006. https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%82%D1%8B%D1%80%D0%B0%D1%80 Сұлтанов Т. Шыңғыс хан және оның ұрпақтары. – А: Мектеп, 2007. | ||||
Сабақтың соңы | Жұптық жұмыс: Картамен жұмыс:Ұлыстардың орналасқан жерін белгіле Дескриптор: -Тұлғаларды ажыратады -Жошы ұлысын анықтайды -Шағатай ұлысын анықтайды -Үгедей ұлысын анықтайды Рефлексия:.Қызық.Қиын. Құнды Үй тапсырмасы. Хабарлама дайындау (дәптерге жазу) «Отырар-қаһарман қала» | |||||
Қосымша ақпарат | ||||||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау. Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану |