Ашық сабақ. Тарих. 5 сынып. Ғұн тайпасы туралы мәліметтер

Oinet.kz 05-10-2018 2103

Солтүстік Қазақстан облысы

Уәлиханов ауданы

Бидайық орта мектебінің

тарих пәні мұғалімі  Маликова А.К.

 

5 Ғұндар

Мектеп: Бидайық орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Маликова А.К.

Сынып: 5«б»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ғұн тайпаларының бірігуі  1-сабақ

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Зерттеу сұрағы: Неге Мөде шаньюй «Жер -   мемлекеттің негізі» деді?

 5.3.1.2 – ежелгі мемлекеттік  бірлестіктердің құрылуын түсіндіру         

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:

·           Ғұндардың   жер аумағын картадан көрсете алады.

·           Ғұндардың   мемлекеттік деңгейге қалай жеткенін түсінеді.

·           Ғұндардың   тұрмыс-тіршілігін сипаттай алады.

 Оқушылардың   көпшілігі істей алады:

·           Обалардың   табылған заттар қандай мәлімет беретінін анықтайды.

·           ғұндардың   тұрмыс тіршілігі жайында әңгіме құрып бере алады.

Кейбір оқушылар істей алады:

·           Көшпелі   халыққа жердің қаншалықты маңызды болғанын дәлелдей алады.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу,түсіну,қолдану,талдау

Бағалау критерийлері:

Ғұн тайпалар бірлестігі   аймағын картадан салыстырады,сипаттай алады;

Тұрмыс-тіршілігін   сипаттайды,

 Ғұн тайпалар бірлестігінің құрылу алғы шарттарын   дәлелдейді;

Пәнаралық байланыс

дүниетану,география.

Құндылықтармен байланыс

   Шығармашылық   және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті, өзгелердің   мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау,жауапкершілік.                                  

Тілдік мақсат

 Анықтайды,   сипаттайды, құрастырады, дәледемелер келтіреді, әңгімелейді

Негізгі сөздер мен тіркестері

Ғұн, Қытай, дерек,Мөде   шаньюй,Ұлы Қытай қорғаны

Сыныптағы диалог / жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Ғұн тайпасы туралы не білесің?

Қай өңірді мекендеген?

Қай елдермен көрші болған?

Қандай шаруашылықпен айналысқан?

Қалайша қуатты мемлекетке айналды?

Алдыңғы білім

Ғұндар қалай өмір   сүрді, шаруашылығы

Жоспар

Жоспарланған уақы

            Жоспарланған   жаттығулар

Ресурстар

Басы

2 минут

 

 

 

 

 

Білу деңгейі 10 минут

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

Түсіну, қолдану   деңгейі

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талдау деңгейі

5 минут

 

 

 

 

 

 


Ұйымдастыру кезеңі 1 мин.

Балалар,   ғалымдардың дәлелдеуінше, әр адамның дарыны саусақтарының ұштарында болады   екен. Ендеше, өз талантымызды дамытайық. Қолдарыңдағы қаламдарыңды   сырғанатыңдар, оларды саусақтарыңның ұштарымен айналдырыңдар. Дәптерді ашып,   осы сабаққа өз тілектеріңді бір сөйлеммен жазыңдар.  Сыныпты   топқа бөлу.

«Өз достарыңды табу» тәсілі. Оқушылар атауы   жазылған таратпаларды алады, мағына бойынша топтарға бірігеді:үйсіндер,   қаңлылар,ғұндар.

Таратпалар:гуньмо, ақ бұғы, Жетісу   өлкесі,Мөде шаньюй, Ұлы қытай қорғаны, Сырдария,Арыс, Талас өзенінің   алқаптары, Сүй Сун, жекеменшік, Биші Бикен өлеңі,кіші патша.

Мақсаты: Өткен материалды еске түсіре отырып,   көшпенділердің тұрмыс-тіршілігінің ұқсастығын анықтау

1-тапсырма: қытай жазбаларында қазақ жерінде өмір сүрген   көшпенділер жайында деректерді «Ойлан,жұптас,бөліс» / жұптық  жұмыс/

 Көшпенділер жайында мәлімет қандай   деректерде кездесетінін анықта.

/аққу әні,Сыма Цянь,Чжань Цянь,Бәй Жуй/;

 

Кері байланыс: « 1 шапалақ» әдісі /өзін-өзі бағалау/

«Елді тап » тәсілі

1-ші ой:  Б.З.Д III ғ Орта Азияда мелекеттерінің бірі болған;

2-ші ой: Рим   тарихшысы Аммиан Марцеллин олар туралы «Олар ат үстінен түспейді. Маңызды   істер туралы кеңесетін болса, ат үстінде отырып өткізеді деген».

3-ші ой: Ұлы Қытай қорғаны салынуына себепкер болған.

1.      Бүгінгі сабақта біз қай мемлекет жайлы кеңірек   танысатын боламыз?

2.      Бүгінгі сабақта ғұндар туралы нені біліп үйренеміз?

Ендеше,Түркі   халықтарының арғы тегі болып саналатын ежелгі көшпелі халық ғұндармен   танысамыз.Бүгінгі сабақта Ғұн мемлекетінің    дамуына, қуатты мемлекет болуына не себеп болды, ерекшеліктері неде   екенін білетін боламыз.

 2- тапсырма  Жұптық жұмыс

А.   Жылқы ғұндардың тұрмыс-тіршілігіндегі шаруашылығын, тұрмысы мен жылқы малының   пайдасын анықтау. Жеке жұмыс


Жылқы пайдасы«Логикалық тізбек» әдісі


 


 

В. «Екі жақты күнделік» әдісі

 

Деректер Нәтижесінде Жайылымы суы мол болған Дәнүккіш, астық сақтайтын     ұралар, темір орақ,тары дәндері Құмыралар,қыш ыдыстар, саптаяқтар Дөңгелек арба, киіз үй,     кілемдер Жібек мата, айна, нефриттер Әшекей бұйымдар,ат     әбзелдері Киік қабан,құлан, қоян,     түлкі сүйектері 

 

С. « 3 минуттық   эссе» әдісі    Ғұндардың шаруашылығы    тақырыбында әңгіме құрады.

Кері байланыс «Түзетулер»әдісі   (өзара бағалау)

ҚБ тапсырма

Мөде: «Жер жақсы болса да,   жаман болса да, халықтың игілігі. Халыққа жерді тәңір берген.Жер болса, халық   та болады, онда мемлекет құруға болады.Жер- мемлекетіміздің негізі мен ырысы»

Мәтінді негізге ала отырып, неге көшпелі халық үшін  жер маңызды екеніне 3 дәлелдеме келтір.

Ойлау деңгейіБағалау критерийлеріДескрипторлар Талдау Мәтінді түсінеді, ғұндардың     тіршілігін сипаттайды.Жер маңыздылығы туралы     дәлелдер келтіреді;Бағалау Мемлекет құрылымы туралы     қорытындылайдыӨз көзқарасына дәлелді     пікір айтады

 

 

 

 

 

Суреттер

 

 

 

 

Таратпалар

 

Суреттер

 

 

Ақ парақ, маркер

 

 

 

 

 

 

Карточка

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жеке карточка

5 минут

 

3 минут

 

 

 

2 минут


қорытынды «Тарихи   диктант» әдісі

______Еуразия тарихында маңызды орын алады.Ғұндардың   өмір салты туралы ________жазған.Қазба жұмыс нәтижесінде  ____,_______ пайдаланғаны   дәлелденді.Ғұндардың жоғары билеушісі __________. Ғұн руларын _____басқарған.   Ғұндардың көршілері _________.

Кері байланыс:   «Көз, құлақ, жүрек» әдісі

- нені көрдің?

- нені естідің?

- нені жүрекпен қабылдадың?

Үйге тапсырма: :   Ғұн билеушісі Мөде шаньюй өз әскерін қалай рухтандырған? монолог

Карточкада жазылған   сөздер

 

Слайд

Сурет

 

 

Слайд

Қосымша  ақпарат

Газет мақаласынан үзінді

.

 

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай   жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай   жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай   жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері,   денсаулық,  АКТ-мен байланыс.

Барлық  оқушыларға:

·           Суреттер

·           Тірек   сөздер

·           Жеке   карточка

Оқушылардың басым   бөлігіне:

·           Кескін   карта

·           Кесте

·           Қосымша   материал

Кейбір оқушыларға:

·           Монолог   үлгісі

·           Жұмыс   алгоритмі

« 1 шапалақ» әдісі /өзін-өзі бағалау/- бір-бірімен ақпарат алмасады.

«Түзетулер» әдісі (өзара бағалау)

Менің ойымша,.....

Менің түсінгенім,.....

«Көз, құлақ, жүрек»   әдісі  (өзін-өзі бағалау)

Әр оқушы өз   ой-пікірін ортаға салады.

 

Дүниетану-жалпы   көшпенділер жайында мәліметті есіне түсіреді;

География-   көшпенділердің мекендеген аумағын анықтады, аймақтың табиғи климаттық   жағдайын біледі.

АКТ қолданған кезде   оқушылардың қауіпсіздік ережелері сақталды.

Рефлексия

Төмендегі бос   ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың   тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

- Сабақ/оқу   мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не   білді?

- Сыныптағы ахуал   қандай болды?

- Мен жоспарлаған   саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген   уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма   қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да   ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да   оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар   туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?










 

          

 

 

 


Ашық сабақ. Тарих. 8 сынып. Абылай хан өмірі туралы мәлімет
Реферат. Қазақ поэзиясы мен музыка өнері
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу