Ашық сабақ. Қазақ әдебиеті. 8 сынып. Рабғузи өмірі мен шығармашылығы

Oinet.kz 05-10-2019 819

Пәні:Қазақ әдебиеті

Күні:

Сынып: 8 «Ә»

Сабақтың

тақырыбы:

Рабғузи «Лұқман Хакім»

 

Сілтеме:   

Қазақ әдебиеті. Қазақ тілінде   білім беретін мектептің 8- сыныбына арналған оқулық

Мақсаты:

Рабғузидің өмір жолымен танысу, «Лұқпан Хакім»  әңгімелеріндегі адамгершілік,адалдық   қасиеттерді ұғыну.

Күтілетін

нәтижелер:

 

Топтық, деңгейлік тапсырмалар, диалогтік   жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір - бірінен үлгі алады, нені қалай оқу   керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым-қатынаста тыңдау және сөйлеу   әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде   сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз   байлығы молаяды, өз бетінше ізденеді.

Сабақтың  түрі:

Жаңа   білімді меңгерту

Пәнаралық байланыс:

 тарих

Қолданылатын әдістер:

Сын тұрғысынан ойлау   стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу,   ой-толғаныс,сөзжұмбақ, демонстрациялау, авторға хат жазу,Сквейн, АКТ, жас   ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне   ықпал жасаймын. Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық   бағалау.

Керекті    жабдықтар:

АКТ құралдары, Презентация,   Портрет,ватман,маркер, Деңгейлік тапсырмалар, ресурс парақтары, жүрекшелер, оқулық,   рефлексия парақшалары

Сабақтың  барысы:

Сабақ

кезеңдері:

Уақыт

Мұғалім  әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе

 

 

 

3 мин.

 

 

 

 

 

 

 

3 мин.

Ұйымдастыру

Ынтымақтастық   орнату  тренингі.    Мақсаты: «Түстер психологиясы» видеожазбасын көрсету.

 

Топқа бөлу «Санау» әдісі

(1,2,3 деп санау арқылы топтарға бөліну

 

 

 

Үй тапсырмасын тексеру. «М.Қашқаридан қалған   мұра»  тақырыбына ой-толғау

Оқушылар «Түстер психологиясы» видеожазбасын көреді.

Оқушылар «Санау» әдісі арқылы топтарға бөлінеді.

Оқушылар үй тапсырмасына   берілген ой-толғауларын оқиды.

Тұсаукесер

 

 

3 мин.

   Сұрақ-жауап әдісі.

«Рабғузи» сөзжұмбағын шешу.

 

Оқушылар өз деңгейлеріне байланысты қойылған сұрақтарға   жауап беріп, «Рабғузи» сөзжұмбағын шешеді.

Негізгі бөлім

Білу

 

5 мин.

Демонстрациялау

Рабғузи  туралы мәлімет.

Слайд, Видео жазба

 

Оқушылар дәптерлеріне   қысқаша   Рабғузи туралы мәліметтерді   жазып алады.

Түсіну

 

 

 

7 мин.

 

 

 

Мақсаты:   Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау.

Топтық жұмыс:

Ресурс парағы:

Топпен оқу (қабілетіне қарай)

Рабғузидің «Лұқман Хакім» әңгімесінің мәтінін 3 топқа бөліп,топтарға   ресурс парағын таратып,кластер құрату.

 

Оқушылар топ болып тапсырманы   орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді,кластер құрайды.

Формативті бағалау

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

 

Қолдану, талдау

 

4 мин.

 

 

 

 

 

 

3 мин.

 

 

7 мин.

 

 

 

Мақсаты: Топтар «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы  бірін - бірі бағалау.

 

 

 

 

 

«Сыйлықтар сыйлайық» әдісі арқылы оқушыларға сергіту сәтін жасату

 

Алған теориялық білімді   практикада қолдана білу.

Деңгейлік тапсырма:

«А» деңгей«В» деңгей«С» деңгейАвторға хат жазу«Адамгершілік     – ардың ісі» тақырыбына ой- толғау жазуРабғузи,Лұқман Хакімге бес     жолды өлең құрату

 

 

 

 

Топтар «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы    бірін - бірі бағалайды және жүрек суретін бір-біріне сыйлайды.

Оқушылар жалығып кетпес үшін   сергіту сәтін  жасайды.

Топтар берілген тапсырмаларды   орындайды.

«А» деңгейлі оқушылар  авторға хат жазады.

«В» деңгейлі оқушылар«Адамгершілік   – ардың ісі» тақырыбына ой- толғау жазады.

«С» деңгейлі оқушылар  Рабғузи,Лұқман   Хакімге бес жолды өлең құрастырады.

Жинақтау

 

 

 

3 мин.

-   Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?

-Рабғузи   кім ?

-   «Лұқман   Хакім» әңгімесінің негізгі тақырыбы?

Оқушылар сабақтан алған білімдері бойынша сұрақтарға   жауап береді.

Қорытынды

Рефлексия

 

 

3 мин.

Рефлексия   парақшасы арқылы сабақты қорыту

 

 

Оқушылар рефлексия парақшасы   арқылы сабаққа қорытынды жасап,парақшаны толтырады.

Үйге тапсырма:

2 мин.

«Лұқман Хакім» әңгімелерінің   бөлімдеріне ат қою.

 

Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

2 мин.

Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды.

Оқушылар формативті бағалау әдістері арқылы бірін-бірі   бағалайды.








 


Ашық сабақ. Қазақ әдебиеті. 8 сынып. Ақтамберді Сарыұлы өмірі мен шығармашылығы
Баяндама: Оқушылардың оқу жылдамдығын арттыру жолдары
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу