Ашық сабақ: Мұқағали-мәңгілік ғұмыр

Oinet.kz 03-10-2020 1042

Шымкент  қаласы

№85 жалпы орта мектебі

Қазақ тілі мен  әдебиеті пәні    мұғалімі

Бекжанова Мадина Асиловна                                                                                                                                                                                                                                         

 

 

 

Сабаққа дейінгі процесс: Мұқағали туралы ақпараттарды кітапханадан, интернеттен ізденіп өлеңдерін жаттап келу.

24.02.16

Сынып

9   «Б»

Сабақтың тақырыбы:

 Мұқағали-мәңгілік ғұмыр

Сабақ мақсаты:

Ақын М.Мақатаевтың өмірі мен шығармашылығынан мәлімет беру.

Оқушылардың  поэзияға  деген    ынтасын  арттыру, ізденімпаздық,шығармашылық   қабілеттерін дамыту; тіл  мәдениетін,   мәнерлеп  оқу  мәдениетін    жетілдіру.

Өнер  адамына, еліне, тілге  деген    патриоттық сезімдерін ояту.

                   .        

Оқу нәтижесі:

 Ақын М.Мақатаевтың өмірі мен   шығармашылығынан мәлімет алады.

Оқушылардың  поэзияға  деген    ынтасы  артады, ізденімпаздық ,шығармашылық   қабілеттерін дамытады,тіл  мәдениетін,   мәнерлеп  оқу  мәдениетін арттырады.  .

Өнер  адамына, еліне, тілге  деген    патриоттық  сезімдері оянады,

                   .     

Дереккөздер:

Тұрсынғалиева С.Ч.. Бәкенова  Г.Р  Қазақ әдебиеті 9-сынып .Дидактикалық   материалдар «Жырлайды жүрек»жинағы .Қазақ тілі мен әдебиеті журналы

Ресурстар:

Ғаламтор,ноутбук, , таблица,Проектор

Әдіс-тәсілдер

«Ой   қозғау» «Миға шабуыл»,Биопоэма. «Мұқағали    әлеміне  саяхат». Сұрақ – жауап   әдісі,Пікірсайыс,  «Топтастыру әдісі». Топпен жұмыс,БББ

 

Сабақтың кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Бағалау

Кіріспе

 3 минут

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру   кезеңі

Сәлемдесу.

 Сыныптың сабаққа дайындығын пысықтау.

Оқушылардың   назарын сабаққа аудару.

Оқушыларды   психологиялық дайындау.

Оқушыларды   жылы жүзбен қарсы алу

Сандарды   айту арқылы топқа бөлу

Сәлемдеседі

Назарын сабаққа аударады,сабаққа дайындалады.  Сандарды айту арқылы топқа   бөлінеді.

1-топ«Халық»

2-топ « Тіл»

3-топ«    Отан ».

 

 

 

 

 

 

Бағалау   парақшалары таратылады

 

 

 

 

 

 

 

 

       Бағалау парақшалар

 1 234қорт1     2     3     4     5     6     


 6 минут

Кіріспе   сөз:

 Әр ғасырдың біртуар адамы болады.Зымыран   уақыттың пешенесіне жарық жұлдыз боп қадалған Абай, Мағжан, Қасым,   ...Мұқағали болар?Мұқағали «Абай жаққан сәулені» сөндірмей, кейінгі ұрпағына қалдырды.Сол   жыр сәулені лаулатар ақын келеріне сенді.

Туады,   туады әлі нағыз ақын,

 Нағыз ақын бал мен у тамызатын- деген   болатын.

Әр   ақынның өнер-болмысында бір қасиет өзгелерінен басымырақ болады. Мысалы:   Абайда –ой, Мағжанда – махаббат, Қасымда – от, Мұқағалида қасиет   басымырақ.Табиғат -Ананың бір бөлшегі болған Мұқағали былай дейді:

            Табиғат, жанымды алсаң алшы менің,

            Бір түйір жерге түскен тамшы едім,

            Мұқағали жоғалса қайтер дейсің,

            Артымда қалсын жерім, қалсын   елім,-деп ақын таусыла жырлайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топ бірлесе отырып тапсырманы   орындайды


 

Мадақтау   ,мақтау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Басбармақ

 

 

 

 

Топ   жетекші өз топ мүшелерінің жұмысын бағалайды

 

 

 

 

 

 

 

 

Танысты-рылым

 9 минут

 «Миға шабуыл»

 «Биопоэма»әдісі

Аты-жөні

Туған   жері,туған жылы

Отбасы

Білім   алған ортасы

Жазған   туындылары

Қызметі

Жетістігі

 

Мұқағали   (Мұқаметқали) Сүлейменұлы  Мақатаев   1931жылы 9 ақпанда Алматы облысы Нарынқол ауданы Қарасаз ауылында туған.   Балалардың үлкені – Мұқағали еді. Балалық шағы сұрапыл соғыс жылдарына өтті.   Әкесі Сүлеймен соғыста қаза тауып, анасы Нағиман мен әжесі Тиынның   тәрбиесінде өсті. Ол 10-11 жастан бастап өлең шығара бастайды.

      Әйелі – Лашын Әзімжанова. Тұңғыш қызы –   Ләззат 1949 жылдың желтоқсанында дүниеге келіп, сәуірде суық тиіп қайтыс   болған. Екінші қызы – Майгүл 1951 жылы мамырда дүниеге келген, 1962 жылы   Алматыға көшіп келгеннен кейін машина апатынан қайтыс болады. Бұл қаза ақынға   қатты соққы болады. Майгүлге арналған өлеңдер циклі баршылық. Қалған балалары   – Жұлдыз, Айбар, Алмагүл, Шолпан. 

     Мұқағали орыс, неміс тілдерін жақсы   білген.

 

 

 

 Жаңа сабақ

Әр топ бірлесе отырып

«Биопоэма»әдісін толтырады,ұғынады,біледі.Ақын туралы мәлімет алады.

 

Дәптер,қалам,оқулық.

 Бірін-бірі бағалайды

 

                        

 

 

Негізгі бөлім

14 минут

. «Мұқағали    әлеміне  саяхат»

  «Поэзия! Менімен егіз бе едің?»

Поэзия!

Менімен егіз   бе едің?

Мен сені   сезесің бе, неге іздедім?

Алауыртқан   таңдардан сені іздедім,

Қарауытқан таулардан   сені іздедім.

Сені іздедім   кездескен адамдардан,

Шырақтардан,   оттардан, жалаулардан,

Сені іздедім,   жоғалған замандардан.

Сені іздедім   сезімге у шараптан да,

Минуттардан   іздедім, сағаттан да

Сені іздедім.

Іздемей тағат   бар ма?

Сені маған   егіз ғып жаратқан ба?

«Аққу- киелі құс» Пікірсайыс

 

-Жақтаушы   топ: “Аққу-киелі құс”

Аққуды атуға   болмайды.

-Даттаушы топ   “Ананың балаға деген махаббатын

дәлелдеу үшін   аққуды атуға болады.”

Үкім-Аққуды   атуға болады ма?

 

Топтастыру   стратегиясы «Мұқағали кім?»

Мұқағали өлеңдерін жатқа мәнерлеп айтады,оқиды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поэма бойынша өз ой-пікірлерін ортаға салады,ой бөліседі

 

 

 

 

 

 

 

Топтастыру парақшаларын толтырады

Оқулық,дәптер,тақта,А4 парақшалары

 

 

Стикер.

Мақтау

Мадақтау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бірін-бірі

Басбармақ



Сергіту сәті

Мәнерлеп оқиды



Қорытынды

 

8 минут

 Топта ең белсенді қатысқан   оқушыларды атау.

Бес жолды өлең толтыру

БББ

 

Бес жолды өлең толтырады

БББ парақшаларын толтырады
 
 

 

Дәптер

Қалам

парақшалар

Жеке

Бағалау

 

 

Рефлекция

2 минут

 

 

3 минут

Топтық бағалау жасатамын.

 

Сабақтан    алған  әсері  туралы БББ парақшаларын толтыру    

Үйге тапсырма: Мұқағали туралы ақын-жазушылардың   ой-пікірі

 БББ   парақшаларын толтырады

Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады






Сабақ жоспары: Т.Ахтанов өмірі, шығармашылығы
Ашық сабақ: Жамбыл өмірі мен шығармашылығы
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу