Сабақ жоспары: Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері

Oinet.kz 28-09-2020 1274

Ұзақ мерзімді жоспар

тарауы:7.1B

Геометрияның алғашқы мәліметтері

Мектеп: №10 орта мектебі Қостанайқаласы

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:Досова Гульжан   Мырзалиновна

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Сыбайлас және вертикаль бұрыштар, олардың қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.1.1.9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын   білу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар :

-сыбайлас және   вертикальбұрыштардың анықтамасын білу

Көпшілік оқушылар:анықтамасын   қолдана отырып,бұрыштардыкөрсету және градустық өлшем бірліктерін анықтай   алу.

Кейбір оқушылар:ойларын   тұжырымдап сызба бойынша есептер құру

Бағалау критерийі

 

·           сыбайлас және   вертикаль бұрыштардың анықтамасын біледі

·           сыбайлас және   вертикаль бұрыштардыкөрсетеді және градустық өлшем бірліктерін анықтайды.

·            қолдана отырып есептер шығарады

·           сызба бойынша   есептер құра алады.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу,түсіну,қолдану

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

- бөлімнің ұғымдары мен терминдерін пайдаланады

- сызбаның салынуын түсіндіреді;

- есептердің шешу жолын (шешімдерін) түсіндіреді.

Пәнге тән лексика   мен терминология

- нүкте, түзу, сәуле, кесінді, бұрыш

- бұрыштардың түрлері, сүйір бұрыш, доғал бұрыш,   жазыңқы бұрыш, тік бұрыш;

- вертикаль бұрыштар, сыбайлас бұрыштар;

- бұрыштардың градустық өлшемі;

Диалогпен жазу   үшін пайдалы сөздер мен тіркестер

 - ... бұрыштар   тең;

- жазыңқы бұрыштың ... .

 

 

Құндылықтарға   баулу

 

 

Жұптық жұмыс арқылы-өзара құрмет көрсету

Жеке жұмыс жасай отырып-еңбекқорлыққа ,ал өзін және   өзара бағалау арқылы шындыққа адалдыққа үйрену.

Топпен жұмыс жасау арқылы бір-бірінің пікірін тыңдауды   және өзгенің ойын сыйлау керектігін түсіну.

Пәнаралық байланыс

Сызу,алгебра

Алдыңғы білім

 

Бұрыштыңтүрлері,оларды салу   жәнеөлшемдерінанықтайалу.

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері

 

Ресурстар

Сабақтыңбасы

Ұжымдық жұмыс

2 мин

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұппен жұмыс

(2 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұжымдық жұмыс (2 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топпен жұмыс

3 мин

І ұйымдастыру.

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың сабаққа   дайындығын тексеру. Оқушылар назарын аудару.

 

Психологиялық ахуал

«Ыстық алақан» тренингі арқылы (алақан арқылы оқушылар   бір-біріне деген жылы лебіздерін білдіреді)

 

ІІ.Саралап топқа бөлу

«5»-ке оқитын оқушылар шақырып алынады және әрқайсысы топқа оқушы   таңдайды.Келесі оқушы да таңдай отырып топ құрастырылады т. с.с. Топ құрылып   болған соң топ басшысы,хатшы, көмекші және бақылаушы сайланады.

Әр топқа бағалау парағы таратылады және топ ережесі естеріне салынады.

 

 

 

 

 

 

 

 


  №Аты-жөніҮй жұмысы1 ұпай«миға     шабуыл» қайталау1 ұпайОқулықпен     жұмыс«топпен»1 ұпайӨздік жұмысы7 ұпайҚорытынды10 ұпай1      2      3      4      5      

 

Жоғары ұпай- «9-10», орташа ұпай-«5-8».

Егер 5-тен төмен ұпай алған оқушылар болса, жеке жұмыс жоспарлаймын.

ІІІ.Үй жұмысын тексеру.Үй тапсырмасы:

«7.1.1.8 кесінділер мен бұрыштарды салу аксиомаларын   білу» мақсаты бойынша берілді.

Тапсырма: <АОВ=1100 бұрышын ОС сәулесі <АОС : <ВОС = 2 : 3 қатынасы   орындалатындай екі

бұрышқа бөледі. <АОС және <ВОС бұрыштарының градустық   шамасын табыңыз.

Шешуі: 2х+3х=1100;   5х = 1100; х=220

<АОС= 440, <ВОС = 660       жауабы: 440, 660.

Дескриптор Білім алушы

− бұрыштарды өлшеу   аксиомасын қолданып, өрнек

құрастырады;

− есептеуді орындайды;

− бұрыш бөліктерінің градустық шамасын табады.

Қалыптастырушы бағалау:

Үй жұмысын   дәптерлерін сағат тілі бағытымен айналдырып жіберіп, жауабын дайын шаблон   арқылы  жұппен тексереді. Дұрыс орындаған   оқушыға 1 ұпай.

«Бағдаршам» әдісі

(Әр оқушының алдында    сигнал карталары жатады: ЖАСЫЛ – барлығы түсінікті; САРЫ – сұрақтарым   бар; ҚЫЗЫЛ – түсінбедім)

Керібайланыс:

- Есеп қиындық туғызды ма?

- Келесі жолы қате жібермеу үшін қандай ережені қайталау   керек?

IV Алдыңғы білімді қайталау мақсатында ұжыммен

«Миға шабуыл» өткізіледі.(бұрыштың түрлері)

Интербелсенді тақтада сұрақ шығады қол көтерген оқушы   жауап береді.(әр дұрыс жауапқа 1 ұпай)

 (ауызша) «Сұрақ-жауап»

1.        Сағат 06.00-ді   көрсетіп тұрғанда, қандай бұрыш жасайды?

2.        Сағат 06.15-ті   көрсеткенде ше?

3.        Сағат пен минут   тілдері неше рет жазыңқы бұрыш жасайды?

4.        Неше рет тік   бұрыш жасайды?

5.        Доғал бұрыш   көруге бола ма?

6.        Сүйір бұрыш ше?

Кері байланыс:

-қандай   сұрақтарда қиналдың?

V. «Ойлан-жұптас-бөліс»тәсілін   қолданып,топтарға тапсырма беріледі.

Кеспе қағазда бейнеленген сызбамен топтар   зерттеу жұмысын жүргізеді.

1,2 топ- бірінші сызбаны зерттейді

3,4 топ-екінші сызбаны зерттейді.   Шапалақ соғу арқылы бірінші дайын болған топ бастайды.Қарсылас топ қажет   болған жағдайда дұрыстайды, толықтырады.

 

Топтарға тапсырма: Сызбада қандай   бұрыштар бар?Жазыңқы бұрыш бар ма? Қандай бұрыштардың қосындысы 1800-қа   тең.Неге? Өзара тең бұрыштар бар ма? Қалай ойлайсың неге?

Әр сызба бойынша шапалақ соғу арқылы бірінші болған топ   интербелсенді тақтаға шығып, ойларын саралайды.

«бағдаршам»

Кері байланыс:

Демек,   бұл сызбалардан нені бақыладыңдар? Бүгінгі тақырыбымыз қандай болмақ? (бұрыш   түрлері)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация

 

Слайд-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кеспе қағаз

Сабақтың

ортасы

 

 

 

 

 

Ұжымдық жұмыс

6 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топпен

6 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өздік жұмысы

10 мин

 

.

 

 

 

 

VI. Жаңа сабақ.Оқушылар бейне   материалды қарап сыбайлас және вертикаль бұрыштар бар екенін түйіндейді,   содан кейін жаңа тақырып пен мақсатты белгілейді.Дәптерлеріне жаңа тақырыпты   жазады.Анықтамаларын оқулықтың 21,22 бетінен тауып,дәптерлеріне жазады.

Әр топтан   анықтамаларды қайталайды.

Кері байланыс

            -    Демек, сабақ тақырыбы қандай?

- сабақтың мақсатын анықтадындар ма?

-мақсатқа жету үшін не істеуіміз қажет?

 

VII. Оқулықтағы №4.15 номерді 1,2 топ (сызба бойынша   сыбайлас бұрыштарды жаз), ал №4.16   номерді 3,4 топ       (сызба бойынша   вертикаль бұрыштарды жаз) жазбаша орындайды.

ҚБ: Белгіленген уақытта аяқтап,өздерін тақтадағы   шаблон бойынша тексереді.Барлығы дұрыс болған топ мүшелерінің бәріне 1   ұпайдан беріледі.

«Бағдаршам»

Кері байланыс:

-  Қай есеп қиындық   туғызды?

- Келесі жолы қате жібермеу үшін қандай анықтаманы   қайталау керек?

 

 

 

«Қозғалыс жаттығулары» (бұрыштарды көрсетейік)

- қолдарыңмен (оң қолың,кейін сол қолыңды көтеріп)

 90°-ты көрсет

-180°-ті көрсет.

- қолдарыңмен (оң қолың,кейін сол қолыңды көтеріп) сүйір   бұрышты және доғал бұрышты көрсет

-айналамыздағы тік және жазыңқы бұрышты көрсет

- 180°-қа бұрыл (оң иығыңмен,кейін сол иығыңмен)

-  90°-қа бұрыл. (оң иығыңмен,кейін сол иығыңмен)

- 360о.-қа   бұрыл(оң иығыңмен,кейін сол иығыңмен)

Жарайсыңдар!!! Денсаулықтарың мықты болсын!!!

 

Енді екі нұсқамен өздік жұмысын жазамыз.Іске сәт!

Деңгейлі саралау.

Бөлім: «Геометрияның алғашқы мәліметтері»

Оқу мақсаты 7.1.1.9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың   анықтамаларын білу

Бағалау критерийі: сыбайлас және   вертикаль бұрыштардың анықтамасын біледі

·           сыбайлас және   вертикаль бұрыштарды

·           сыбайлас және   вертикаль бұрыштарды көрсетеді және градустық өлшем бірліктерін анықтайды.

·           сызба бойынша   есептер құра алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу, түсіну,   қолдану.

1 нұсқа.

А деңгейі

Жазыңқыбұрышсыз.Төбесіненбіржартыжазықтыққасәулежүргіз.Сыбайлас   бұрыштарды анықта және жаз.

В деңгейі

Белгісіз сыбайлас   бұрышты анықта:

 

Шешуі: ∠АОВ -∠АОС=∠СОВ, 180О-40О=140О

жауабы: 140о

С деңгейі

Есептің шарты бойынша теңдеу құрып, шешімін тап.

Сыбайлас екі   бұрыштың бірі екіншісіненартық.Бұрыштарды тап.

шешуі: х+х+40о=180о

2х=180о-40о

                  х =140о:2

                  х =70о(1 бұрыш)70о+40о=110о(2 бұрыш)

Дескриптор

Білім алушы: -   сыбайлас бұрыштарды көрсетеді;

 - градустық   өлшемдерін анықтайды.

 - есептің шарты   бойынша теңдеу құрады, шешімін табады.

2 нұсқа.

  А деңгейі

Қиылысқан екі түзу сыз.Вертикаль бұрыштарды анықта және   жаз

В деңгейі

Белгісіз сыбайлас   бұрышты анықта:

 

Шешуі: ∠АОВ -∠АОС=∠СОВ, 180О-30О=150О

жауабы: 150о

С деңгейі

Есептің шарты бойынша теңдеу құрып, шешімін тап.

Сыбайлас екі   бұрыштың бірі екіншісіненартық.Бұрыштарды тап.

шешуі: х+х+20о=180о

2х=180о-20о

                  х =160о:2

                  х =80о(1)70о+40о=110о(2)

 

Дескриптор

Білім алушы:-   вертикаль бұрыштарды көрсетеді

               -   градустық өлшемдерін анықтайды.

- Есептің шарты   бойынша теңдеу құрады, шешімін табады.

Қалыптастырушы бағалау

Тақтадағы дұрыс жауап бойынша өзін-өзі   бағалайды.Топ жетекшісі бағалау парағына ұпайларын қояды.

1 тапсырмаға – 1 ұпай

2 тапсырмаға -2 ұпай

3 тапсырмаға-3 ұпай

Қорытынды-7 ұпай

«Бағдаршам»

Кері   байланыс:

-  Қай есеп қиындық   туғызды?

- Келесі жолы қате жібермеу үшін қандай ережені қайталау   керек?

 

 

 

https://bilimland.kz

 

Оқулық

Алматы «Мектеп»

2017 авт.Смирнов   В.А., Тұяқов Е.А.

 

 

 

 

 

 

 

Слайд-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үлестірме парағы

1,2 нұсқа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд-5

 

 

 

 

 

Сабақтыңсоңы

5мин

 

 

 

 

 

 

рефлексия

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау   критерийлері бойынша сабақты қорытындылау.

Бағалау парақтағы   нәтиже бойынша төмен ұпай алған оқушы оқулықтағы номерді орындайды, ал жоғары   ұпай алған оқушы сөзжұмбақ құрастырады.

Дереккөз саралау. Үйге тапсырма: Қорытынды ұпай   бойынша оқушылар деңгейді өздері таңдайды.

А деңгейі- № 4.19(оқулық   24 бет), В деңгейі-тақырып бойынша   есеп құру, шешу жолын көрсету. С деңгейі

сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін саралау, дәлелдеу.  (интернетті қолдану арқылы)

Сабақ соңында «Бес саусақ»   әдісі бойынша кері байланыс жүргізіледі.

Мақсат:

- жаңа білімді   қаншалықты,қалай және қандай көңіл-күймен меңгергендігін бақылау.

- сабақтың мақсатына жеттік   пе?

-келесі сабаққа «SMART»   тәсілімен мақсат қою.

 

Оқушыларға парақ таратылады.Өз қолдарын қағазға түсіріп алған соң,   толтырады.

 

 

 

 

Слайд-6

Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға   қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз?

Бағалау –   Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау
 
 
 

-Саралап топқа бөлу

-Деңгейлік саралау өздік жұмысында, тапсырмалар арқылы

-Дереккөздер арқылы саралап, үй жұмысын беру.

 

 

Бағалау парағы,

«бағдаршам», кері байланыс,

Өзін-өзі бағалау,

Өзара бағалау

 

 

Сабақта сергіту

Қозғалыс   жаттығулары

«Бұрыштарды көрсетейік»

 

Сабақбойыншарефлексия

 

 

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін   пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап   беріңіз.


Жалпы бағалау

 

 

Сабақта ең жақсы   өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Сабақтың бұдан да   жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақтың   барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың   жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не   нәрсеге назар аудару қажет?













                                                                                                                                                             

Сабақ жоспары: Үшбұрыштар тақырыбына есептер шығару
Сабақ жоспары: Үшбұрыш және оның түрлері
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу