Ашық сабақ. Қазақ әдебиеті. 7 сынып. Жиембет жырау өмірі мен шығармашылығы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Көне күндерден жеткен жәдігерлер | Мектеп:БҚО, Жаңақала ауданы,
| ||||
Күні:08.10.2019
| Мұғалімнің аты-жөні: Ихсанов А.С.
| ||||
Сынып: 7ә
| Қатысқандар:20
| Қатыспағандар:19
| |||
Сабақтың тақырыбы
| Жиембет жырау «Еңсегей бойлы ер Есім» | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.Т\Ж2 Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау.
| ||||
Сабақ мақсаттары
| А: Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалай алады. | ||||
В: Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылықтар мен кейіпкерлерді танып, ол құндылықтарды шынайы өмірмен байланыстыра отырып бағалай алады.
| |||||
С: Шығарма кейіпкерін өзіндік құндылық болмысы тұрғысынан талдап, нәтижесінде әдеби эссе, сыни хабарлама жаза алады.
| |||||
Бағалау критерийі | · Шығармадағы тарихи құндылықтарды аша біледі; · Шығарма кейіпкерлеріне мінездеме бере алады; · Шығармадан үзінді жатқа айтады; · Шығарманың көркемдегіш құралдарын анықтайды; | ||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады Жиембет жырау «Еңсегей бойлы ер Есім» толғауындағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалай алады. | ||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Тұрақты сөз тіркестері, эпитет, аллитерация, ассонанс, теңеу
| |||||
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: | |||||
Талқылауға арналған сұрақтар: Толғаудың негізгі идеясы неде? | |||||
Не себепті толғау Есім ханға арналған деп ойлайсыз?
| |||||
Ишара: Жиембет образына сипаттама беру. | |||||
Құндылықтарға баулу | Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы сияқты ұлттық немесе жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу еңсегей бойлы ер Есім жырындағы эпизодтар арқылы іске асырылады | ||||
Пәнаралық байланыс | Тарих, қазақ тілі, бейнелеу. | ||||
Алдыңғы оқу | Күлтегін жыры | ||||
Жоспар | |||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 5 минут
| Шаттық шеңберін құру. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Сәлемдесу. 2.Оқушыларды түгендеу. 3. «Жалауша әдісімен», суреттер арқылы топқа бөлу
|
| |||
Сабақтың ортасы
Білу Түсіну
10 минут
10 минут
10 минут |
Оқушылар толғауды бірінен соң бірі дауыстап оқиды және бір-бірінің оқылымдарына қысқаша сипаттама береді. Талқылаушы-толғаудың тақырыбын, сюжетін айтады. Белгілеуші-толғау мазмұны бойынша сұрақ дайындайды. Топ шешені-толғау мазмұнына сәйкес елдік, ерлік туралы мақал-мәтел айтады.
· Шығарманың тарихи оқиғаға байланысты сюжетін айта алады; · Толғау мазмұнына байланысты сұрақ дайындайды (сұраққа жауап бере алады) · Толғау мазмұнына сәйкес мақал-мәтел айтады; Қалыптастырушы бағалау. «Бағдаршам»
2 тапсырма Ж. «Кейіркерлерге мінездеме» кестесі Жиембеттің жырын негізге ала отырып, кейіпкерлерге мінездеме беріңіз. Жиембет жырау мен Есім ханның бейнесін ашатын жыр үзіндісін жатқа айтыңыз. (мінездеме тыңдалғаннан соң Есім хан мен Жиембет туралы қысқаша бейне ролик көрсетіледі) Шығарма кейіпкерлеріМінездемеДәлелдеме (үзінді жатқа айту)
Дескриптор: · Кейіпкерлерге мінездеме береді; · Кейіпкерлер бейнесін аша алады; · Жырдан үзінді айтады;
Қалыптастырушы бағалау. «Мадақтау» әдісі
3 тапсырма. Ж.Ж. «Эстафета» әдісі. Мұғалім тарапынан қойылған сұрақтарға екі жұп жауап береді, жауап бере алмаған жағдайда өзге жұпқа кезегін табыстайды. (қате кеткен жағдайда жарыс жолынан екі жұп шығып қалады) Шығармадағы көркемдегіш құралдарды табыңыз (аллитерация, ассонанс,риторикалық сұрақ, теңеу)
Дескритор · Троп түрлерін анықтай алады; · Ережесін жатқа айтады; · Дәлел келтіре алады;
Қалыптастырушы бағалау. «көңілді смайлинктер» әдісі
|
| |||
Сабақтың соңы 5 минут Қолдану | Кері байланыс Әр саусақтың – өзінің орны /позициясы/ бар, солар бойынша өз оларыңызды айтасыздар. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызық Сұқ саусақ – маған қиын болды Ортаншы саусақ – маған жеткілікті болмады Төртінші саусақ – менің көңіл күйім
Рефлекция Үйге тапсырма Жиембет толғауының мазмұнын талдап, эссе жазу | ||||