Ашық сабақ. Қазақ әдебиеті. 5 сынып. «Егіннің бастары» мысалы
Сабақтың тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы | Мұғалімнің аты-жөні: Күні: 09.01 | ||||||
СЫНЫП: 5 | Қатысқаноқушылар саны: | Қатыспағаноқушылар саны: | |||||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары | Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау | ||||||
Сабақ мақсаттары
| Оқушылардың барлығы орындай алады: шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды Оқушылардың көбісі орындай алады: шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: шығарманы мәнерлеп оқып, талқылайды | ||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: А.Байтұрсынұлының мысал жанрында жазған өлеңдерін оқиды . | ||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: егін, адам,жас бала | |||||||
Диалог құру\шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: 200-300сөз | |||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: Ақын мысалдарының ерекшелігі неде? | |||||||
Ишара : дене, қол қимылдары | |||||||
Алдыңғы оқу | Жабық сұрақтар арқылы өтілген тақырыптарды пысықтау | ||||||
Уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | |||||
Басталуы 7 минут | Ұйымдастыру Психологиялық ахуал қалыптастыру «Өзі туралы кластер» Оқушылар танысу үшін өздері туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы бар бес негізгі рөлін жазады. Мысалы: Жанұяның еркесі, адал дос т.б |
«Өзі туралы кластер» тренинг, қағаздар, қалам. | |||||
Сабақтың ортасы 25 минут
| Білу және түсіну А.Байтұрсынұлының өмірі мен шығармашылығы туралы меңгереді. «Түртіп алу» әдісі Ахмет Байтұрсынов - Ақын, әдебиет зерттеуші ғалым, түркітанушы, публицист, педагог, аудармашы, қоғам қайраткері Туған жері - бұрынғы Торғай уезінің Тосын болысы Айтылған мәліметтерді дәптерге жазып алады. Дескриптор 1. А.Байтұрсынұлы туралы мәліметтер алады. 2. Тыңдаған мәліметтерді түртіп отырады Қолдану Оқулықтағы тапсырмаларды орындау Ахмет-аудармашы Орыс классиктерінің мысал өлеңдерін қазақ тіліне аударып, көркем қазынаның бұл саласын байытуға үлес қосты. Мысал-оқиғалы, адамға сабақ болар өсиеті бар шығарма. Мысал өлеңде ақын жануарлар, құстар, өсімдіктер арқылы адамға тән қасиеттерді көрсетеді, сол арқылы адам бойындағы жаман қылықтарды, кемшіліктерді сынайды. А.Байтұрсынұлы А.С.Пушкиннің, И.А.Крыловтың шығармаларын қазақ тіліне аударды. А.Байтұрсынұлы И.А.Крыловтан 14 мысал аударған. Дескриптор 1.Мысал жанры туралы түсініп алады. Талдау «Егіннің бастары» өлеңін мәнерлеп оқиды. «Сана саяжолы» әдісі арқылы өлеңді ретімен баяндай 1. Бидай арқылы қандай адамның мінезі берілген? 2.Мысалда қандай адамдардың мінезі сыналады? 3.Мысалда адамдардың мінезін нелер арқылы көрсетеді? 4. Тақырыбы мен идеясын анықтаңдар? Дескриптор 1.Өлеңін мәнерлеп оқиды
2.Сюжеттік дамуын сипаттайды. | Оқулық, мәтіндер.
Сана саяжолы | |||||
Сабақтың соңы 8 минут | Жинақтау «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі
Мысалдың түйіні қандай? Дескриптор 1.Өлеңді топтасып талқылайды 2.Мысалдың түйінін анықтап,идеясын табады |
«Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі
| |||||
Кері байланыс
| Бағалау «Рефлексиялық шеңбер» Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді. Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды? Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз? Сабақта қандай қиындықтар туындады? Сабақтан қандай ой түйдіңдер? | Шеңбер | |||||
Қосымша ақпарат | |||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетіжоғары оқушыларғатапсырманы күрделендірудіқалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенінтексеруді қалайжоспарлайсыз? | Пəнаралықбайланыс Қауіпсіздікжəнееңбекті қорғауережелері АКТ-менбайланыс Құндылықтардағы байланыс | |||||
Ойқозғау. А.Байтұрсынұлы кім? Қандай шығармаларын білесіңдер? | Смайликтер арқылы бағалау | ||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайыма? Бүгіноқушылар не білді? Сыныптағыахуал қандайболды? Мен жоспарлаған саралаушаралары тиімдіболдыма? Мен берілген уақытішінде үлгердімбе? Мен өзжоспарыма қандайтүзетулер енгіздімжəне неліктен? |
Шынайы
А.Байтұрсынұлының өмірі мен шығармашылығы туралы
Топтасып біріге әрекет ете білді
Иә
Иә
| ||||||
Қорытындыбағамдау Қандайекінəрсетабыстыболды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Өзі туралы кластер» 2: «Түртіп алу» Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:сана саяжолы 2: «Рефлекциялық шеңбер» Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіругекөмектесетінне білдім? | |||||||