Ашық сабақ: Қарлығаштың құйрығы неге айыр?
Алиаскарова Фарида Дайрабаевна
Сырдария ауданындағы №129 Ә.Жәмішев атындағы
орта мектебі КММ бастауыш сынып мұғалімі
Сабақ негізделген оқу мақсаты | Оқушылар ертегі жайлы толық мағлұматты білу; «Қарлығаштың құйрығы неге айыр» ертегісінің идиясын түсіну; Оқушылар өз бойларынан адамгершілік, бауырмалдылық, еңбекқорлықтың бар екенін үйрену. | |||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар істей алады: Оқушылар ертегі жайлы толық мағлұматты біледі. | |||||
Оқушылардың көпшілігі істей алады: «Қарлығаштың құйрығы неге айыр» ертегісінің идиясын түсінеді. | ||||||
Кейбір оқушылар істей алады: Оқушылар өз бойларынан адамгершілік, бауырмалдылық, еңбекқорлықтың бар екенін үйренеді. | ||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар: | |||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: | ||||||
Дерт – ауру, сырқат. Не қилы – әр түрлі. | ||||||
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер | ||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: | ||||||
1.Айдаһар қанды неге іше алмады? 2.Қарлығаштың құйрығы неге айыр болды? | ||||||
Сіз неліктен ....екенін айта аласыз ба? | ||||||
1.Адам қарлығашты неге жақсы көреді? | ||||||
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар: | ||||||
1. | ||||||
Бағалау критерийлері: | 1.Екі жұлдыз – бір ұсыныс. 2.Бағдаршам | |||||
Алдыңғы оқу | ||||||
Жоспар | ||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | ||||
Басы
Ұйымдастыру Жаңа сабақ | 2мин 4мин 5мин 3мин 2мин | І.Сәлемдесу. ІІ.Түгелдеу. ІІІ.Оқушыларды психологиялық дайындық ретінде ортаға шақырып, өз есімдеріне сын есімнен жалғап айтқыздыру. Құстардың, үй жануарларының жабайы жануарлардың суретін жасыру арқылы үш топқа бөліп алу. ІҮ.Үй тапсырмасын сұрау. 1.Құмырсқаның қанағаты. «Кір жаятын жіп» әдісі бойынша балаларға сұрақтар беріп үй тапсырмасына шолу жасау. Мадақтау. Екі баланы ортаға шақырып бастарына біріне айдаһар,екіншісіне қарлығашты жасырып кигіздіріп,бірінің басындағы суретті екіншісіне сипаттап жасырады. Екіншісі оны табады. Сөйтіп бүгінгі жаңа сабақты ашып алу. Түрткі сұрақтар: 1.Балалар қандай құстарды білеміз? (Қарға, бүркіт,тырна, торғай, қарлығаш,сауысқан) Сынама сұрақтар: 1.Қарлығаштың басқа құстардан айырмашылығы қандай? Жарайсыңдар, адамның досы, қайырымды, оның аты иғни қарлығаш деп аталады. Сергіту сәті: Орнымыздан тұрайық, Қарлығаш боп ұшайық. Ұшып ұшып аспанда, Орнымызға қонайық. -Ендеше, жаңа сабағымыздың тақырыбы: Қарлығаштың құйрығы неге айыр? | Суреттер Плакат, стикерлер | |||
Ортасы | 5мин 7мин 5мин 3мин 5мин 2мин | Мағынаны тану. Интерактивті тақтадан Қарлығаштың құйрығы неге айыр? Ертегісін көрсетемін. Алған әсерлерін, түсінгендерін сұрау. Оқулықпен жұмыс. Оқушыларға тізбектей оқу арқылы өлеңдң үш топқа оқыту. Топтық жұмыс. Постер қорғау. Әр топ өздерінің оқыған жеріне дейін сурет арқылы бейнелеп қорғау. Бағалау: «Екі жұлдыз – бір ұсыныс» Дәптермен жұмыс. І топ: Айдаһарға ІІ топ: Қарлығашқа ІІІ топ: Түлкіге мінездеме беру. Жұптық жұмыс: «Диагностикалық сұрау» әдісі бойынша кестелер тарату | Интерактивті тақта. Плакат,түрлі бояу қарандаштар. Кестелер | |||
Соңы Қорытынды: Бағалау Үй тапсырмасын беру | 1мин 1мин | 1 сөзбен түйіндеу әдісі арқылы әр бала жеке- жеке қорытындылайды. Бағалау: Сосын оқушылар өзін – өзі жасыл,сары,қызыл түсті бағдаршамдар арқылы бағалайды. Ертегі кейіпкерлеріне байланысты жұмбақ құрастыру. Ертегінің ұнаған бөлімін жаттап келу. | Бағдаршам. | |||
Қосымша ақпарат | ||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыстар,қауіпсіздік және қорғау ережелері,АКТ-мен байланыс.Құндылықтардағы байланыс | ||||
Топтық жұмыс Жұптық жұмыс Жеке жұмыс | «Екі жұлдыз – бір ұсыныс» Бағдаршам әдісі бойынша | 1.Бейнелеу өнері, 2.Дүниетану | ||||
Рефлекция | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз | |||||
-Сабақ\оқу мақсаттары шынайы ма? -Бүгін оқушылар не білді? -Сыныптағы ахуал қандай болды? -Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? -Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? -Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | ||||||
Қорытынды бағамдау | ||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім? |