Ашық сабақ. Математика. 7 сынып. Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы | І.Қабылов атындағы № 12 ІТ- мектеп-лицей | ||||
Күні: 11.02.2019ж | Мұғалімнің аты-жөні Анафияева Д | ||||
Сынып: 7 | Қатысқан оқушы саны: | Қатыспаған оқушы саны: | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 7.1.1.16 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу; 7.1.1.17 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану; 7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу; | ||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Үшбұрыштардың ішкі бұрыштарының қосындысы 180 тең екенін біледі Оқушылардың басым бөлігі: Үшбұрыштардың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы, ішкі және сырты бұрыштардың қосындысы 180 тең екенін тұжырымдайды Кейбір оқушылар: Үшбұрыштардың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы қолданып,есептер шығарады | ||||
Бағалау критерийлері | · Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы туралы теореманы тұжырымдауы · Есептер шығаруда үшбұрыш бұрыштарының қосындысы туралы теореманықолдануы | ||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология Үшбұрыш, тік бұрышты үшбұрыш. Қабырға, бұрыш, катет, тік бұрыш, гипотенуза. Ұзындықты/бұрышты өлшеу. Сәйкес бұрыштар/қабырғалар. Теңдік, тең үшбұрыштар Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Бұл қабырға/ бұрыш … өлшенеді. Тік бұрыш 90 градус болып саналады. Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы 180 градусқа тең | ||||
Құндылықтарды дамыту | Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту | ||||
Пәнаралық байланыс | Геометрия, тұрмыста қолдана алу | ||||
Бастапқы білім | Үшбұрыш | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | Оқыту ресурстары | |||
Басы
| Үйымдастыру кезені. 1.Амандасу. |
Слайд
| |||
Негізгі бөлім | I. Жан-жақты білім тексеру кезеңі: 2. Тікбұрышты үшбұрыш 3. Теңбүйірлі үшбұрыш 4. Теңқабырғалы үшбұрыш анықтамаларын және қасиеттерін айтады.Барлық үшбұрышқа ортақ қасиеті «Үшбұрыштардың ішкі бұрыштарының қосындысы 180 тең» екенін айта отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын айтады. II. Эксперименттер лабораториясы Сүйірбұрышты үшбұрышты анықта Тікбұрышты үшбұрышты анықта Теңбүйірлі үшбұрышты анықта Доғалбұрышты үшбұрышты анықта
Үшбұрыштардың қосындысы неше градусқа тең екенін анықтайық? (бұл сұраққа жауап беру үшін зерттеу лабораториясын ашайық) Зерттеу лабораториясы .«Қайшылар» әдісі: 1. Берілген үшбұрышты үш бөлікке қию керек 2.Әр бөлікте бір бұрыш болуға тиісті 3.Үш бұрышты біріктіріп жазынқы бұрыш шығатынын көрсету керек
4.Қорытынды жасау Сынақтар лабораториясы 1.Үшбұрыштың бір бұрышы 40° тең, екіншісі 60°тең болса, үшінші бұрыштың шамасын анықта? (80°) 2.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышы 30° нешеге тең? (60°) 3.Үшбұрыш бұрыштары шамаларының қатынасы 4:2:3. Оның бұрыштарын табыңдар 4.Тікбұрышты теңбүйірлі үшбұрыштың сүйір бұрышы нешеге тең? Топтар арасында өзара бағалау жүреді Есептер шығару. №7.
«Дайын жауап»үлгісі арқылы бағалау |
Қима қағаздар
| |||
Жұптық жұмыс.Бекіту тапсырмалары Бұрыштары 450; 350; 1100 болатын үшбұрыш бола ма? Бұрыштары 700; 600; 500 болатын үшбұрыш бола ма? Бұрыштары 900; 600; 450 болатын үшбұрыш бола ма? Бұрыштары 900; 600; 300 болатын үшбұрыш бола ма? Екі бұрыштары 500; 600 тең Үшінші бұрыш нешеге тең? Үшбұрыш бұрыштары шамаларының қатынасы 1:2:3. Оның кіші бұрышын табыңдар. Үшбұрыш бұрыштары шамаларының қатынасы 2:3:4. Оның кіші бұрышын табыңдар. Үшбұрыш бұрыштары шамаларының қатынасы 2:3:4. Оның үлкен бұрышын табыңдар. Үшбұрыштың ішкі бұрышы 800 Үшбұрыштың сыртқы бұрышы 1100 «Дайын жауап»үлгісі арқылы бағалау жүреді. Қалыптастырушы бағалау.Жұмыс парғын толтыру ДескрипторБілім алушы - ішкі бұрыштардың қосындысы туралы теореманы қолданады; - теңдеу құрады; - теңдеуді шешеді; - белгісіз бұрыштарды анықтайды. Дескриптор арқылы өзін-өзі бағалау | Үлестірме қағаздар
Жұмыс парағын толтыру | |
Соңы
| «Ашық микрофон» әдісі арқылы оқушылармен кері байланыс орнату. • Сізге жаңалық болған ақпаратты айт. • Ережені білдіріңіз • Таныс, таныс емес. • Илюстрациялық бейнелеу. • Үлгі боларлық қорытынды. Келешекте қажет болатын маңызды қорытынды шығаруға бола ма? Үйге тапсырма: № 16.17
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген тапс ырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.
| Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау | Нұсқаулықпен жүргізіледі. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |