Ашық сабақ. Математика. Квадрат теңсіздіктерді шешу

Oinet.kz 26-11-2019 843

Қарағанды облысы Жаңаарқа ауданы, Атасу кенті

О. Жұмабеков атындағы ЖОББ тірек мектебі (РО)

Жоғары санатты математика пәні мұғалімі

Базарбаева Ақтоқты Мейримханқызы.

 

 

Сабақтың тақырыбы: Квадрат  теңсіздіктерді шешу.

Мақсаты:  Теңсіздіктер ұғымының теориялық білімдерін тереңдету және жүйелеу математикалық тілде сөйлеу қабілеттерін дамытады. .Оқушының ой‑өрісін , өзіндік іс‑әрекетіне жауап беру дағдысын қалыптастыру.Өздігінен қорытынды шығаруға машықтандыру, пәнге деген қызығушылығын және белсенділігін арттырады.. Сенімділікке, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, ұжымдыққа тәрбиелеу. Оқушылардың бұрын оқыған білімдерін жаңа және нақты жағдайларда мәселелерді шешу үшін қолдана біледі.

 

 

 

Міндеттері:   Тақырып бойынша ой қорытындылар жасау. Күнделікті өмірмен байланыстыра білу ,теңсіздіктерді тез  шешуге тиімді әдістерді қолдана білуге дағдылану.

Қолданылатын модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер»,  «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «ОүБ және ОБ», «Жас ерекшелігіне сәйкес оқыту», « АКТ» ны қолдану, «Басқару және көшбасшылық»

Стратегиялар: «Ыстық алақан", «Миға шабуыл»

Сабақ кезеңдері

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің Пәні: Алгебра

Пән мұғалімі: БазарбаеваА.

 Мерзімі:18.03.15 ж.

Уақыты:  сағат  10

Сыныбы 8 «А» сынып

Сабақтың тақырыбы: Квадрат  теңсіздіктерді шешу.

Мақсаты:  Теңсіздіктер ұғымының теориялық білімдерін тереңдету және жүйелеу математикалық тілде сөйлеу қабілеттерін дамытады. .Оқушының ой‑өрісін , өзіндік іс‑әрекетіне жауап беру дағдысын қалыптастыру.Өздігінен қорытынды шығаруға машықтандыру, пәнге деген қызығушылығын және белсенділігін арттырады.. Сенімділікке, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, ұжымдыққа тәрбиелеу. Оқушылардың бұрын оқыған білімдерін жаңа және нақты жағдайларда мәселелерді шешу үшін қолдана біледі.

Міндеттері:   Тақырып бойынша ой қорытындылар жасау. Күнделікті өмірмен байланыстыра білу ,теңсіздіктерді тез  шешуге тиімді әдістерді қолдана білуге дағдылану.

Қолданылатын модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер»,  «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «ОүБ және ОБ», «Жас ерекшелігіне сәйкес оқыту», « АКТ» ны қолдану, «Басқару және көшбасшылық»

Стратегиялар: «Ыстық алақан", «Миға шабуыл»

іс-әрекеті

Оқушының іс-

әрекет

Бағалау

Ресурстар

 

Кіріспе

Ұйымдастыру

1-2 минут

 

 

 

 

5  минут

«Ыстық алақан» стратегиясы

Мақсаты: тұлғааралық қарым-қатынас орнату.

Топқа бөлу.

 

«Миға шабуыл» стратегиясы

Мақсаты:Ой қозғау.

 

 

«Қайталау-біліманасы».Кв. теңсіздікті шешу әдісін талдау

Мақсаты:

өткен білімді еске түсірту, шолу жасау, тақырыпқа қызығушылықтарын ояту.

Рефлексия

 

Сәлем достым!

Мен сені сағындым!

 

Бәріңе сәттілік!

                          

Оқушыларды «Теңдеу», «Теңсіздік», «ЕХРО»

Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру.

Бүгін біз сабақта не жайында мағлұмат аламыз деп ойлайсыңдар.

Үй тапсырмасы бойынша постер қорғау арқылы кв.теңсіздік туралы білімдерін нақтылау

    1.х2 – 6х+ 9 < 0

     2.х2 –6х + 9  ≥  0

     3.х2 –6х + 9  ≤  0 түріндегі теңсіздіктерді шешу.

 

амандасады

қолдарын жүректеріне қояды

қол бұлғайды

 

Оқушылар үш топқа отырады.

 

сұраққа жауап береді.

 

 

 

Оқушылар постер қорғау негізінде білімдерін нақтылайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ауызша мадақтау

 

 

 

 

«Жарайсыңдар!»

 

 

 

 

 

 

Топ аттары жазылған парақ.

 

 

Тұсаукесер

 

5минут

 

 

 

 

 

 

 

Негізгі бөлім

5 минут

 

Кіріспе бөлімі.

Мақсаты:Ой қозғау Мағынасын ашу үшін орындалатын тапсырмалар ретін бағыттау.

 

 

 

 

 «Білім бөлімі»

 Мақсаты:теңсіздік

терді интервалдар

әдісімен шешу

Рефлексия

Мақсаты:

Оқушылар әр топтың тапсырмаларына баға береді.

   Оқушыларға сабақтың негізгі мақсаты есептерді дұрыс шығара отырып ЕХРО жайлы мәліметтер алатынын баяндау. Әр топқа жаңа мәліметтер алу үшін жекелейтапсырмалар беріледі.

 

 

         1)  х2-11x+10 > 0

         2)  х2-14x+49 < 0 

         3)  х2-10x+24 ≥0  үш топ тапсырмалары.

Кері байланыс жасатады.

Жеке оқушылар ауызша жауап береді.

 

 

 

 

 

 

Оқушылар тақтада есептерді шығарады.

Жеке оқушыларды смайликтер арқылы бағалау.

 

 

 

Ұпаймен бағалау.

 

 

 

 

 

Маркерлер, флипчарттар, қалам, интерактивті тақта .

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

  минут

 

 

 

  минут

 

 

 

 

 

  минут

 

  минут

 

 

Оқулықпен жұмыс

. Мақсаты:

өткен білімді нақтылай отырып, қызығушылықтарын ояту.

«Ұшқыр ойлар» Интеллектуалды марафон есептері

Мақсаты:

Есептерді шығаруда өздігінен бірін – бірі оқыту.

Сәйкестендіру есебін шығару.

 

 

Сергіту сәті

 

Тест есбін шешу:

Мақсаты:  тест есебін шеше отырып көрме ауданын біледі ,өзін‑өзі бағалайды.

 

Оқулықтан №546 , 547 , 560 есептерді шығару.

 

 

 

 

Функцияның анықталу аймағын анықтауға есептер шығару.

 

  •          х2≥1                  (-∞; -1]   [1; +∞)

  •           х2 – 3х <0                             (0; 3)

  •          x2 –3 x – 4 >0      (-∞; -1)   (4; +∞)

  •          (х+5)(х+2) ≤0       [-5; -2]

  •          (3х+2)(х – 4)<0          (-   ; 4)

  •          x2 – 5x3>0           (-∞; 0)  (5; +∞)

 

 

Тақтадағы есептерге қимыл жасау.

 

Кв.теңсіздіктерді шешу тақырыбы бойынша алған білімдерін бағалау.және ЕХРО-2017 көрме ауданы қандай ?сұраққа жауап іздеу.

 

 

 

 

 

 

Мұғалімнің түсіндірмесін оқушылар тыңдап, ой бөліседі.

 

 

 

Ой елегінен өткізіп, шығармашыл іс-әрекет арқылы түсіне алады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Денелерін шынықтырады, сергиді.

Тақтада көрсетілген есептерді шығарып, дұрыс жауабын белгілейді және керекті мәлімет жауабын табады.

 

 

 

Ұпаймен бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

Өзін-өзі бағалау

 

Интерактивті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақта.

Қорытынды

 

минут

Эссе жазу Мақсаты:

Оқушылардың теориялық білімін өз ойымен қағаз бетіне түсіру.

 

 

Рефлексия

«БҮБ» стратегиясы

Мақсаты: оқушылар өз ойларын білдіреді

 

 

Үйге тапсырма:

 

Оқушылардың кв.теңдеу бойынша

алған білімдерін жүйелеп қағаз бетіне түсіру,есте сақтау қабілетіне назар аудару.

.

 

 

Бағдаршамға рефлексиялар ілгізу

;

Бағалау парағы.

 

 

 

 

 

№  

 

Топта жұптық жұмыс жасау, тақырып бойынша білімдерін жинақтап көрсетеді.

Әр топтан бір-бір оқушы шығып, қорытынды жасайды.

Өзін-өзі және топ бір-бірін бағалайды.

Сабақта қандай әдіс-тәсілдер ұнады және сабақ қалай өткендігі туралы кері байланыс жасайды.

 

Тақырыпқа қатысты негізгі сұрақтар дайындау т.б.

Өзін-өзі бағалау

 

 

Топтың бірін‑ бірі бағалауы (өзара бағалау)

 

 

Жиынтық баға

Стикерлер, кесте, А4 қағазы

 

 

 

 

 

 

Бағдаршам суреті, стикерлер

 


Ашық сабақ. Математика. Шеңбер. Екі шеңбердің өз ара орналасуы
Ашық сабақ. Математика. Сандар сыры
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу