Сабақ жоспары: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер

Oinet.kz 30-09-2020 985

Жібек Ілияс Ахетқызы, 

Қызылорда облысы, Қазалы ауданы,

№93 мектептің мұғалімі 

9 сынып  Алгебра

          

Күні:

31.01.17ж

Пәні: 

алгебра

Пән мұғалімі: 

Ілияс Жібек Ахетқызы.

№93 мектеп

9ынып

Тексерілді: ___________М.Жомартова           

Мектеп директорының оқу-ісі 

жөніндегі орынбасары

Сабақтың тақырыбы:

Негізгі  тригонометриялық    тепе-теңдіктер.

Сабақтың мақсат

Оқушылар негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді үйреніп еске сақтап есептер шығаруда пайдалана білуге қалыптасады және шапшаңдыққа,ынтымақтастыққа жұмыс жасай білуге бейімделеді.

Күтілетін нәтиже

Оқушылар негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді үйреніп еске сақтап есептер шығаруда пайдалана біледі

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

Модуль

Жас ерекшелігін ескеру, сын тұрғысынан ойлау

Әдіс-тәсілдер

 Қағып ал, көршіңе әңгімелеп бер, тапсырмалар  ,сөйлемді толықтыр,

Жұмыс түрі

Топтық, жұптық, жеке жұмыс;

Бағалау 

Өзін-өзі бағалау, саусақпен,бағалау парағы

Кері байланыс

Бүгінгі сабақ қалай өтті?   Блоб ағашы.

Сілтеме

Алгебра   9  

Пәнаралық байланыс

Математика, геометрия

Кезеңдер

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурс-

тар 

Ұйымдас-тыру

Сыныпта жайлы ахуал орнату мақсатында   

 психологиялық жаттығулар жасату;

                     Сыныпты түгелдеу;

Сыныпты синус,косинус,тангенс,котангенс  

                    арқылы топқа бөлу

Топқа бөлінеді.

 

түрлі-түсті қағаз;

Үй тап

сыр-масының орындалуын қада

ғалау

Сөйлемді толықтыр:

Синус  функцияларының ең кіші оң периоды ..................... тең

Косинус функцияларының ең кіші оң периоды ..................... тең

Тангенс пен котангенстің ең кіші оң периоды ................................... тең.

Егер у функциясы  берілсе және әрбір х үшін f(-x)=f(x) орындалса,онда бұл функцияны ........................... деп атаймыз

       5.Егер у функциясы  берілсе және әрбір  

           х үшін f(-x)=- f(x) орындалса,онда бұл 

                функцияны .................. деп атаймыз

6.

ІІІІІІІV  sinа    сosаtgасtgа

Сөйлемді оқып қалып қойған сөзді тауып толықтырады.

        6 балл


Жаңа сабақ түсіну

Ой қозғау: Шеңбердің теңдеуі

ОВС тікбұрышты үшбұрышын қарастырайық. Сонда Пифагор теоремасы бойынша

мұндағы ОВОС

cosa=x     sina=y  

tga=  ctga=

=  * = 1

Тақырыпты оқушылар оқиды түсінеді. Бір-біріне түсіндіреді.

Мақсат, крите-рийлер

көршіңе әңгіме-леп бер әдісі

1+ctga=

1+tga=

Сергіту 

 




Пы-сық-тау

Жеке жұмыс  №297Егер а)cosa= және

 00 болса , sina –ның мәнін  есептеңдер.

b)sina=-   πболса , cosa –ның мәнін  есептеңдер.

Оқушылар ойланып есеп  шығара алады.

Топтық тапсырма,

Жұптық тапсырма,

Жеке тапсырма

лар

Жұппен жұмыс №298Өрнекті ықшамдаңдар:

1+

 

Топпен жұмыс №№299Егер а)sina= және

  болса , cosa –ның мәнін  есептеңдер.

 

№300 b)sina=-   πболса , cosa  және ctga мәнін  есептеңдер

№301

Егер а)cosa= және

 900 болса , sina және tga мәнін  есептеңдер

№302Тепе –теңдікті дәлелдеңдер:

 2*

(sina+1)(sina-1)=-

tga+ctga=

 

Қорыту (Күтілетін нәтиже)

 Сәйкестендіру тесті

 2)tga3)ctg a4)15)1+ctg2a=6) 1+tg 2a= 1)2)tga*ctga3)14)5)6) 


Оқушы білі-мін баға-лау

Өзін-өзі бағалау ; Бағалау парағы; Саусақпен



 

Үй тап-сыр-масы

Негізгі  тригонометриялық    тепе-теңдіктер.

№306

Үй тапсырмасын белгілеп, күнделіктеріне жазып алады

күнделік

Кері байланыс

Бүгінгі сабақ қалай өтті?    Бүгінгі тақырыбымыздың маңыздылығы неде? Несімен құнды? Не үйрендік?»

Бүгінгі сабақтың қалай өткенін стикермен жазып береді.әр топтан бір оқушы сөзбен қорытындылайды.

Стикер

Сәйкестендіру тесті

 

2)tga

3)ctg a

4)1

5)1+ctg2a=

6) 1+tg 2a=

 

 

 

1)

2)tga*ctga

3)1

4)

5)

6)

 


Ашық сабақ: Табиғат құбылыстары
Ашық сабақ: Тәуелсіздік туы астында
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу