Ашық сабақ: Жалаң және жайылма сөйлем
Буреева Жазира
Қызылорда облысы, Қазалы ауданы
№70 Жанқожа батыр атындағы мектеп
бастауыш сынып мұғалімі
Пән: Қазақ тілі Орта мерзімді жоспар бөлімі: Сәулет өнері Күні:14.12.2018ж Сынып: 3 «А»сынып | Мектеп: Жанқожа батыр атындағы №70 мектеп Мұғалімнің аты-жөні: Буреева Ж Қатысқандар саны: 22 Қатыспағандар саны: 0 | ||||
Сабақ тақырыбы | Жалаң жəне жайылма сөйлем | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы(қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу; 3.4.2.8 мұғалімнің көмегімен жалаң жəне жайылма сөйлемдерді ажырату. | ||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар жасай алады: • Жалаң жəне жайылма сөйлемдерді ажыратады. Оқушылардың көбі жасай алады: • Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен мəтіндегі негізгі ойды анықтай алады. Оқушылардың кейбірі жасай алады: • Берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алады. | ||||
Бағалау критерийлері | • Жалаң жəне жайылма сөйлемдерді ажыратады. • Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен мəтіндегі негізгі ойды анықтай алады. • Берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алады. | ||||
Ойлау дағдысының деңгейі | Білу,түсіну,қолдану, | ||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік терминология мен тірек сөздер: Жай сөйлем, жалаң сөйлем, жайылма сөйлем т.б. Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: Талқылау үшін сұрақтар: Бейнелеу өнерінің түрлері? Портрет дегеніміз не? Натюрморт дегеніміз не? Пейзаж дегеніміз не? | ||||
Құндылықтарды дарыту | Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу. Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық. | ||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану, көркем еңбек | ||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет-ресурстар, Ай мектеп интернеттен сабаққа қатысты видео ролик | ||||
Бастапқы білім | Сөйлем мүшелерінің байланысы. | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 5-7мин
| Жаңа топ құру Психологиялық ахуал қалыптастыру. Ана тілің арың бұл, Ұятың боп тұр бетте. Өзге тілдің бәрін біл, Өз тіліңді құрметте. Оқушыларды 1,2,3 топтарға бөлініп отырады. 1-топ 2-топ 3-топ Жұмыс ережесін келісу Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз! Нақты,дәл жауап береміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз! Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) (Ұ) Кофе таяқшалары арқылы сұрақ қою. 1. Сөйлем мүшелері нешеге бөлінеді? 2. Тұрлаулы сөйлем мүшелері қандай? 3. Бастауыштың ережесі қандай? 4. Баяндауыштың ережесі қандай? 5.Бастауыш тың сұрақтары? 6. Баяндауыштың сұрақтары қандай? ҚБ: Қар ұлпасымен бағалау | Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.
. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату | |||
Сабақтың ортасы 20-25мин | Жаңа сабақ /imektep видео ролик көрсету Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау Ширату тапсырмасы. 3.4.2.8 (МК; Ө; Ұ; Қ) Мұғалімнің көмегімен жалаң жəне жайылма сөйлемдерді ажырату. 36-жаттығу Мәтінді оқу Мəтіндегі қарамен берілген сөйлемдерді көшіріп жазады. Содан соң тұрлаусыз мүшені алып тастап жазады. Екі сөйлемді салыстырып, ойтұжырым жасайды. Оқулықта берілген ақпаратты жасаған ойтұжырымымен салыстырады. Оқулықта берілген жаңа ақпаратты түсіндіру жұмыстары жүргізіледі. Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда)
ҚБ: Қыран бүркітпен бағалау (Т; Қ) Топтық жұмыс. 3.4.2.8 (Ө; Т; Қ) Сөздерді дұрыс орналастыру. Мұғалімнің көмегімен жалаң жəне жайылма сөйлемдерді ажырату. «Мозайка» әдісі 37-жаттығу. Жалаушадағы әрбір сөздің қай суретке тиіс екенін табу. Жұмысын топта жариялап түсіндіреді. ҚБ: Қыран бүркітпен бағалау 3.1.3.1Түрлі жағдаяттағы(қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу. (Ж; Ж) «Жұптастыр» ойынына қатысу. Берілген тірек сөздерді жұбын тауып сөйлем жасау. Жалаң немесе жайылма сөйлем екенін айту. Өз жауаптарын дəлелдеу. Алдын ала сөздер жазылған қима қағаздар дайындалады:. Жаңбыр жауды. Жаңбыр қатты жауды.Күн бұлттанды.Ұстаз келді.Ұстаз сыныпқа келді.Айдын жарысқа қатысты. ҚБ: Ең үздік жұп Сергіту сәті: Аспанға қарап ай көрдік, Төменге қарап жер көрдік. Оңға, солға бұрылып, Егеменді ел көрдік. Дәптермен жұмыс: 38-жаттығу Жұмбақты оқып, жатқа жаз. Түнде күндіз болды, Жерге жұлдыз қонды. Жұмбақтың шешуі: электр шамы. ҚБ: Қыран бүркітпен бағалау
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану (Т; Қ) Топтық жұмыс. «Фишбоун» әдісі ҚБ: Қыран бүркітпен бағалау | https://imektep.kz/kz/zhalan-zhane-zhayilma-soylem Белсенді оқу тапсырмалары. Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату Портрет, пейзаж, натюрморт суреттері Түрлі түсті суреттері бар желім Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату Перфокарта пайдалану Бой жазу жаттығулары Оқулық, дәптер Плакат,түрлі қарындаштар | |||
Сабақтың соңы 8-мин | Жаңа білім мен тәжірибені қолдану Семантикалық картамен жұмыс. СөйлемдерЖалаң сөйлемЖайылма сөйлемМал өрістен келді+Кептер ұшты+Арман суға шомылды+Жазира киноға барды+Жаңбыр жауды+Гүл ашылды+Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) Кері байланыс
| Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Түрлі түсті суреттері бар журналдар, флипчарт, желім Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. | |||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер.Мұғалім топтық кезінде қолдау көрсету.Қабілетті оқушы үлгерімі төмен оқушыға көмектеседі
| «Қар ұлпасы» бағалау Қыран бүркіт Ең үздік жұп | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс- әрекеттер. | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |