Ашық сабақ. Математика. 3 сынып. Есептерді әр түрлі тәсілдермен шығару
Есептерді әр түрлі тәсілдермен шығару
Ашық сабақтар
Есептерді әр түрлі тәсілдермен шығару
Мақала авторы: Бақтыбаева Ақтоты Елібайқызы
Жұмыс орны: Ақтөбе қаласы №23 орта мектеп-лицейі
Лауазымы: бастауыш класс мұғалімі
Порталға жариялану мерзімі: 19.06.2017
Бақтыбаева А.Е. І санатты. Ақтөбе қаласы № 23 орта мектеп-лицейі Математика 3 сынып Қайталау. (Есептерді әр түрлі тәсілмен шығару) | |
Мақсаты: | Мақсатына жетуге ұмтылдыру,өздігінен жұмыс істеуіне жол сілтеу. |
Міндеттері: | -Көбейтудің, бөлудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиетін пайдалана білу; -Есептерді әр түрлі тәсілмен есептер шығару; -Ойлау қабілетін арттыру; — Спортты сүюге баулу. |
Күтілетін нәтиже | — Өз бетімен есептер шығару. — Топта бірлесе, ынтымақтастықта жұмыстанады. — Ізденеді,талдайды,қорытады. |
Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурс | |
Ұйымдастыру | Амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Топқа бөлу(олимпиадалық бесжұлдыз:қызыл,сары,жасыл,көк,қара)түстерді таңдайды. | Түстерді таңдайды Шаттық шеңбері жылы сөздер айтып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
| ||
Үй тапсырмасы | -Үйге қандай тапсырма берілді? | Бір-бірінің тапсырмаларын тексереді | Ізденіс деңгейі | |
Ой қозғау | Әр топқа Универсиада туралы 5 түрлі мәлімет жазылған мәтін беріледі. Олай болса, біздің бүгінгі сабағымыз спорттық ойындар бағытында болмақ. (Әр спорт түрі туралы қысқаша мағлұмат беріле отырып, оны тапсырма түрімен байланыстыру) | Топ болып мәтінмен танысып, талқылап, постер қорғайды Сабақтың мақсаты мен тақырыбын анықтайды. | Белсенділігі Ой ұшқырлығы Іздемпаздығы |
Универсиада презентациясы видеоролик |
Мағынаны тану
Дәптермен жұмыс
| Конькимен жүгіру спорты
Интерактивті тақтада тік төртбұрыш сызу
Көркем жазу Шорт-трек 1топ..Оқулықтан №1.Қызықты кешке арнап биші қыз 7 қызғылт және 3 көкшіл жібек бау дайындады. Әр жібек бау 3 метрден. Биші қыз барлығы неше метр жібек бау дайындады?
2топ.Оқулықтан №2. 70л сұйық май құйылған бөшкеден алдымен 3 литрлік 9 банка, артынан тағы да осындай 5 банка май сатылды. Бөшкеде неше литр май қалды?
3топ. (Интерактивті тақтада) Балалар темір жолы ойынына 30 қыз бала және 40 ер бала ойнауға келді. Әр вагонға 10 адамнан отырды. Балалар неше вагонға отырды?
4-топ. (Карточкамен алдарында)Жарысқа қатысқандарға сыйлық үшін 24 шоколад батоны және 30 мұз кәмпит сатып алынды. Барлық кәмпиттер 6 қапшыққа тең бөлініп салынды. Әр қапшыққа қанша кәмпиттен салынды?
5-топ. (Карточкамен алдарында) Бір кинотеатрда 10 қатар бар, әр қатарда 50 орыннан, ал екінші кинотеатрда да10 қатар бар, әр қатарында 16 орыннан. Екі кинотеатрда барлығы неше орын бар? | Топ басшыларына сұрақтар 1. 1 метрде неше сантиметр бар? /100 см/ 2. Әріпті өрнек дегеніміз не? /белгісізсанды табу/ 3. 8 квадраты нешеге тең? /64/ 1.Тік төртбұрыштың ауданын қалай табамыз? /енін ұзындығына көбейтеміз/ 2. Шаршы дегеніміз не? /барлық қабырғалары тең төртбұрыш/ 3. Кез-келгенсанды 0-ге көбейтсек не шығады? /0-дің өзі шығады/ 1. 1 тоннада неше килограмм бар? /1000 кг./ 2. 9 квадраты нешеге тең? /81/ 3. Тік төртбұрыш дегеніміз не? /қарама-қарсы қабырғалары тең төртбұрыш/
1. Кез-келген санға 0-ді қоссақ не шығады /санның өзі шығады/ 2. 9х8 өрнегі неге тең /72/ 3. 1 тәулікте неше сағат бар? /24 сағат/ 1.Кесінді дегеніміз не? /басы мен аяғы болатын белгілі өлшем/ 2. Кез-келген санды 0-ге көбейтсе қандай сан шығады? 3. Көбейтудің қасиеттерін ата?
Әр топтан бір бала интерактивті тақтада тік төртбұрыш сызады, фигураға ат қояды. Келесі оқушылар фигураның төбелерін, қабырғаларын, бұрыштарын жазып көрсетеді.
Тақтада фигураның периметрі мен ауданын табуға арналған формуланы жазады.
(Мәтіндік есептердің шешуін тақтаға, плакатқа жазып көрсетеді)
Шешуі: (7+3)х3=30 7х3+3х3=30
Шешуі:70 -(3*9+5*3)=28 (л)
Шешуі:(30+40):10=7(в) (30:10)+(40:10)
Шешуі: (24+30):6=9 (кәмпит)
Шешуі: (50*10)+(16*10) = 500+160=660(орын)
Оқушылар көріп отырған көріністерден өз сезімдерін әңгімелейді, айтады. |
слайд
| |
Ой толғаныс | Тақтамен жұмыс
Шаңғы қоссайысы
Мәнерлеп сырғанау Өз бетінше жұмыс: Геометриялық тапсырма
Шайбалы хоккей Топтық жұмыс. Палеткамен фигураның ауданын табу
Универсиадада дәл осы уақыттағы қазақстандықтардың медальдар қоры қанша екен? Алтын медаль иегерлерін атап кету
| №5 Амалдардың орындалу тәртібіне берілген мысалдарды баған бойынша топқа бөліп беру 138+9*8=210. (100-44):8+48:6=15 (75+25):5+200:4=70 36:6*7+206=262
72+(106-74):4=26 (65-9): (24:3)=7
Тік төрт бұрыштың ені 2 см, ал ұзындығы одан 4 есе артық. Оның периметрі мен ауданын тап. а=2см, в=?, 4 есе артық в=8см Р=(2+4)*2=12см Р=2*2+4*2=12см S=2*4=8см2
Қағазға сызылған фигуралардың ауданын палеткамен анықтайды. 1-топ үшбұрыш ауданы—11см2 2-топ дөңгелек ауданы—22см2 3-топ үшбұрыш ауданы—22см2 4-топ дөңгелек ауданы—9см2 5-топ дөңгелек ауданы—8см2
Топтарындағы жетон санын санау арқылы Алтын,Күміс, Қола медальдар беру | Ой қорытуы
Бір-бірін тексеруі |
Палетка
слайд
|
Үй тапсырмасы | Үй тапсырмасын таныстырады | №7. 36-бет | ||
Кері байланыс | Смайликтер
| Оқушылар бүгінгі сабақта қандай көңіл күйде болғанын көрсетеді | Өзара бағалау әдісі | Бағалау парағы |