Ашық сабақ. Математика. 5 сынып. Пайыз. Пайызға мәтіндік есептер шығару

Oinet.kz 05-10-2017 2740

Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі

 5.4. А 

Процент (12 сағ)

Мектеп:А.Асылбеков атындағы ЖОББ мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Абаева Кулшат Мырзабековна

Сынып:   5

 Барлығы 16 оқушы

Қатысқандарсаны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы

 Пайыз. Пайызга мәтіндік есептер шығару

Сабақтыңтүрі

Өтілгенді   пысықтау сабағы,Ф. Вассерманның «Биоақпараттандыру және синергетика»   технологиясы  бойынша жүргізіледі.

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме

5.5.2.6 процентке мәтіндік есептер шығару

Сабақ мақсаты

Проценттерге мәтіндік есептер шығару біліктіліктерін   бекіту

Бағалау критерийлері

Оқушы білімді меңгерді, егер:

·           Берілген   санның процентін табу және проценті бойынша санды табу формулаларын біледі;

·           Формулаларды   мәтіндік есептер шығаруға қолдана алады.

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

Процентке арналған   мәтіндік есептерді талдайды және реттеп жазады.
  Пәнге қатысты лексика мен   терминология
:

Процент, проценті   бойынша сан, берілген санның проценті, екі санның бүтін бөлігінің проценті,   проценті қолдануға мәтіндік есептер.

Диалогқа/жазылымға қажетті   тіркестер:

Берілген санның   процентін табу үшін:....

Проценті бойынша санды   табу үшін...

Құндылықтарды дарыту

Оқып білу дағдысы, ақпаратты өздігінен табу, жағдайды   сараптау, жаңа жағдайларға қалыптасу, мәселе қойып және шешім қабылдай білу,   топта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра   білу

Құндылықтарды дарыту осы сабақта жоспарланған жұмыс   негізінде жасалынады.

Пәнаралық   байланыстар

Процентке байланысты білім,   білік және дағдылары, жаратылыстану,биология пәндерімен байланыс,  оқу барысында қажетті, өмірде қолдануда   практикалық маңызды болып табылады

АКТ қолдану   дағдылары

Интербелсенді тақтаны презентация таныстыру, есту,көру   үшін қолдану, тақтаны жазу құралы ретінде қолдану.

Бастапқы білім

Шамалардың қатынасын, үлес,   жүзден бір бөлігі, процент ұғымдарын біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың  басы

2 мин

I.                     Ұйымдастыру   кезеңі.

-            оқушылардың   назарын жинақтау;

-            оқушылармен   бірлесіп  оқу мақсатын, сабақ   мақсаттарын анықтау.

-            оқушылардың   «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау

 

Презентация

Сабақтың ортасы

5 мин

 

 

 

 

 

7   мин

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

3 мин

 

15 мин

ІІ. Білімді өзектендіру. Сабақ басында мұғалім оқушыларға келесі ұғымдарды   қайталауды ұсынады: процент, проценті бойынша санды табу, берілген санның   процентін табу

ІІІ. Топтарға бөлу.

Сынып тапсырмалар жазылған карточкалар көмегімен топтарға бөлінеді.   Оқушылар тапсырмаларды орындап, жауаптарын салыстырады және жауаптары бірдей   оқушылар топ құрайды: 1 және 2 ТОП  –   «Санның % - ін табыңыз», 2 ТОП  – «Бөлшекті   процент түрінде жазыңыз».

ІV. «Домино» ойыны(топтарда орындалады).

Проценттің негізгі ережелері мен амалдары қарапайым есептерді ойын   түрінде шығару арқылы бекітіледі. Оқушылар топтарда есептер шығарып домино   жинақтайды.

Доминоны дұрыс жинақтау арғылы әлемдегі ең кішкентай құспен танысады.

V. Сергіту сәті: Оқушыларға   таңдап алынған жемістері арқылы сипатта беріледі

ҮІ . Топтағы жұмыс:

Оқушылар жұптарда есептер шығарады (тапсырмаларжетістігі жоғары оқушылар   ескеріліп, артығымен алынған).

1 ТОП; №  851        № 855

2 ТОП: № 852     №856

3 ТОП: №  853        №862 (1)

Жетістік критерийі:

1.        2 есептің кез келген    2 - ін дұрыс орындау.

2.        Немесе екі  есепті дұрыс орындау.

Есептер   жауаптары слайдқа шығарылып, көрсетіледі. Мұғалім дайын жауаптарымен жұмыс   барысында оқушыларға нұсқау береді. Оқушыларға жаратылыстану пәнінде өтетін   әдемі аң,еі үлкен гүл,еі биік ағаш туралы мәлімет беріледі.

Презентация

 

 

 

 

Қосымша №1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша №2

 

 

 

 

 

Презентациядан көрініс

Қосымша  №3

 

 

 

 

 

Кітаппен жұмыс

 

 

 

 

 

Презентациялық таныстыру

Сабақтың   соңы

        5 мин

Сабақ   соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

                                                                                 

Үй тапсырмасы. Ережелерді қайталау

 № 845,   №850     № 859    №862(2)

 

Стикерлер жапсыру

 

 

 

 

 

 

Оқулықпен   жұмыс

Саралау  

Саралау оқушылардың    жеке қабілеттерін ескере отырып оқу материалын және ресурстарды (БжС   технологиясы), сапаны бақылау, іріктеу жеке қолдау, оқушыны қамтамасыз ету,   жұмыс орындарын іріктеу, нақты оқушыға күтілетін нәтиже көрсетілген   болады.Саралау  арқылы оқушыларға   көбірек қолдау көрсетіледі.

Қабілеті жоғары   оқушыларға екінші деңгейдегі тапсырмалар ұсынылады

Бағалау

Осы бөлімді оқушылардың   материалды меңгеру деңгейін қалай бағалауды қолданғаныңызды  және пайдаланылған әдістерді жазу үшін   қолданыңыз.

Оқушылардың өзіндік   бағалануы. Мұғалімнің сабақ бойы тапсырмалардың дұрыс орындалуын қадағалау –   формативтік бағалау

Денсаулық   және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Денсаулық сақтау технологиясы. Осы сабақта техника қауіпсіздігі ережесін қолдану   пункті.

Сабақ бойынша рефлексия

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұсынымдар:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бұл бөлімді сабақ бойынша   пікір жазуға пайдаланыңыз.

 








 


Сабақ жоспары: Тотығу дәрежесі. Тотығу - тотықсыздану реакциялары
Сабақ жоспары: Металдар және бейметалдар
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу