Ашық сабақ. Математика. 4 сынып. Көптаңбалы санды екі таңбалы санға жазбаша бөлу

Oinet.kz 02-10-2019 5933

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:   5. Көбейту және бөлу.

Мектеп: Алға ауданы Тікқайың    негізгі  мектебі   

 

Сағат саны:

Күні: 14.11.19

 

Мұғалімнің аты-жөні:

Буркутбаева  Гүлшат Бокеевна

 

Сынып:  4

 

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

 

Көптаңбалы санды  екі  таңбалы    санға  жазбаша  бөлу

Сабақтың түрі:

 

Жаңа  тақырыпты меңгеру

Осы сабақта қол жеткізілетін   оқу мақсаты

4.1.2.11.Екі  таңбалы    санды көбейту  және  бөлу    алгоритмін қолдану

                                        

Сабақтың мақсаты

 

Барлық  оқушылар:  Көптаңбалы  санды    екі  таңбалы  санға    көбейту  және  бөлу    алгоритмін  түсінеді  және есеп шығаруда  қолданады.

Көптеген  оқушылар:   Көптаңбалы  санды    екі  таңбалы  санға    көбейту  және  бөлу    алгоритмін  құрастыра біледі  және    есеп  шығаруда  қолдана    алады.

Кейбір  оқушылар:  Өздері  көптаңбалы    санды  екі  таңбалы    санға  көбейту  және    бөлуге есеп құрастырады,    алгоритмін   құрастырады  және қолданады.

Бағалау

критерийлері

 

Екі  таңбалы    санды көбейту  және  бөлу    алгоритмін құрастыру,  қолданып  есеп шығару.

 

 

Тілдік мақсаттар

Көптаңбалы  санды    екі  таңбалы  санға    көбейту  және  бөлу    алгоритмін  құрастыруды  түсіндіреді.

Пәнге қатысты   лексика мен терминология: алгоритм,   көбейту  және   бөлу    компоненттерінің  атаулары

Диалог пен жазылымға пайдалы   сөз тіркестері:

Білетін  алгоритмдермен  салыстырыңыз. 

Ұқсастығы  мен  айырмашылығы   қандай?   

 

Құндылықтарды дарыту

Ұлы  Абай  айтқан    «Бес  асыл  істі» басшылыққа  ала    отырып, қанағатшыл  болу,   талаптана  білу, терең ойшылдық, рахымшылдық,   еңбексүйгіштік  қасиеттерді  бойларына    сіңіру.

 

Пәнаралық байланыстар

 

Әдебиеттік  оқу

АКТ қолдану дағдылары

Презентация, Білімланд    сайтынының  материалдары,   электронды оқулық

 

Бастапқы білім

 

Көптаңбалы  санды бір  таңбалы    санға  көбейту және  бөлу

Сабақ барысы

 

 

Сабақтың жоспарлан

ған кезеңдері

Сабақтағы  жоспарланған  іс-әрекет

 

Ресурстар

Қызығушы

лықты ояту

 

 

 

          2-мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-мин

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру сәті.

  

Жыл мезгілдері  суретіне  өзінің    көңіл-күйіне  сай  стикер жапсыру.

-Көңіл-күйлерің  қандай?

-Жаздай жайдары  ма?

 -Көктемдей  көңілді    ме?

 -Күздей  жабырқау ма? 

-Қабақтарың  қыстай қатулы ма?

 

-Жылдың  барлық    мезгіліне  жыр  арнаған    ұлы  ақын  кім? (Абай Құнанбаев)

                   Қызығушылығын  ояту:

 

Оқушыларға  «Бес асыл  іс  пен    бес  дұшпан»  жазылған парақшалар беру. Қай   қасиеттерді  алып  қаламыз? Қандай  қасиеттерді    лақтырып тастаймыз?

 

Терең  ой, еріншек,  мақтаншақ,    талап,  рахым, бекер мал шашпақ,   қанағат, еңбек, өсек, өтірік.

 

Тақтаға  сабақтағы    тапсырмалар жазылған  парақ   ілінеді. Әр тапсырманы орындаған  сайын  Абай құнанбайұлының  «Әсемпаз болма әрнеге» өлеңінің  жолдары ашылады.   

Барлық  тапсырмалар орындалса, толық ашып, оқимыз.

1.        Ауызша    есеп  (   Әсемпаз  болма  әрнеге,)

2.        Жаңаны ашу  ( Өнерпаз  болсаң, арқалан.)

3.        Өткенді  қайталау ( Сен де   бір кірпіш дүниеге)

4.        Өзіндік  жұмыс ( Кетігін  тап та, бар    қалан.)


                                         4.        Топпен  жұмыс          1.             Жаңаны ашу                                                 2. Жеке  жұмыс                                                3.       Жұппен   жұмыс 


   Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

Белсенді оқыту тәсілі:

1.        Ауызша    есеп:

80000 : 800= 100

21000 : 300 = 70

25000 : 5000 = 5

100+70+5 =   175

Тақтаға  Абай  Құнанбаевтың  портретін    іліп, Ұлы ақынның  туғанына  175    жыл  екендігін  айту.

 


    Абай        Құнанбаев  1845  жылы        Шығыс  Қазақстан  облысында  туған.        Қазақтың  ұлы  ақыны.        45 қара сөзі, 60-қа        жуық  әндері, өлеңдері  бар. Биыл         ұлы  ақынның        туғанына  175  жыл        толады. https://opiqkz.blob.core.windows.net/kitcontent/1a21dd58-666e-43e7-8d93-b0d68704dd2f/13ee2815-6707-4ae3-a9a2-30b64cbcb214/a48973a1-18a3-4808-b940-1177e8e81e5e_xl.JPG


 

 

 

ТОПҚА  БӨЛУ: «Мозаика» әдісі бойынша

 

1.       «Зере» тобы

2.      «Ұлжан» тобы

 

 

3.      Жаңаны  ашу.

 

Тақтада  екі  таңбалы санға  бөлу    түрлері  жазылған. Біз бұндай  өрнектерді    орындадық па?

 

https://opiqkz.blob.core.windows.net/kitcontent/1a21dd58-666e-43e7-8d93-b0d68704dd2f/52798785-f042-426c-8f5b-2b0e71096971/b3a0dae0-e4f9-4de7-90fd-34de986d4312_xl.jpg

 

Бейнежазба көрсету.

Есіңде сақта!

Бөлу амалын орындамас бұрын бірінші толық емес бөлінгішті   және бөліндідегі цифрлар санын анықта.
  Былай пайымда:
  Жазамын: бөлінгіш – 624, бөлгіш – 78.
  6 жүздікті бөліндіде жүздік болатындай етіп бөлуге болмайды. 62 ондықты   бөліндіде ондық болатындай етіп бөлуге болмайды. Бөлінгіш – 624 бірлік. Бөліндіде   бір цифр (бірлік) болады.

Бірліктерді бөлемін: 624 : 78 = 8,   бөліндіге 8-ді жазамын. Қалдық нөлге тең, яғни толық   бөлінді.
  Жауабын оқимын: 

Тапсырма   арқылы  саралау (Жеке   жұмыс.)

2- тапсырма.

Есепте    және  дұрыстығын  тексер.

644   : 92 =               455 : 13   =            

798   : 57=                405 : 45 =

 

Дескриптор:

644-ті 92 –ге дұрыс бөледі,   тексереді.

798-ді 57-ге дұрыс бөледі,   тексереді

455-ті 13-ке  дұрыс    бөледі, тексереді

405-ті 45-ке дұрыс бөледі,   тексереді.

(Бірін-бірі   тексеру)  8 балл

Абайдың  өлеңінен алынған  сөздермен    бағалау:

                   

Талаптан          терең ойлан       қанағаттанарлық

Саралау.  3 –   тапсырма.

Жеке  жұмыс.   2-тапсырманы  жылдам орындаған   оқушыларға тапсырма.

168 000 : 24 =  

29 200 : 73 =  

15 600 : 52 =  

Дескриптор:

1.      Бірінші  бөліндінің    мәнін  дұрыс  табады.

2.      Екінші бөліндінің  мәнін    дұрыс табады.

3.      Үшінші  бөліндінің    мәнін  дұрыс  табады.

(Жауап  парағы    арқылы  тексеру. Өздерін   бағалау) 3 балл

 

ЖҰПТЫҚ  ЖҰМЫС:    4-тапсырма.

252 : 14 =

897 : 39=

528 : 22=

345 : 15=

5808 : 66=

8712 : 88=

2720 : 32=

3510 : 45=

(Жұптар    бірін-бірі тексеру) 8 балл

«Үш  шапалақ» арқылы  бағалау

Сергіту  сәті:    «Желсіз  түнде  жарық    ай» әні

Топпен  жұмыс.    5-тапсырма.

Туристік    автобус  аялдамаға  дейін    72 км/сағ жылдамдықпен    5сағат  жүрді. Бұл  оның    барлық  жүретін  жолының    1/3 бөлігін  құрайды.   Туристік  автобус  қандай    арақашықтықты  жүріп  өтуі    тиіс?

https://opiqkz.blob.core.windows.net/kitcontent/1a21dd58-666e-43e7-8d93-b0d68704dd2f/283a3ee7-445d-4a64-b2a6-24791e1c09ed/cf95bd87-cc3b-4a02-b7fd-6170736e59bb_m.png

Дескрипторы:

1. Арақашықтықтың    формуласын  жазады.

2.        Уақытқа сәйкес жүріп өткен   жолды табады

3.        Барлық жүретін жолды  анықтайды.

4.         Әлі де жүріп өтуі тиіс арақашықтықты   анықтайды.

5.         Жауабын дұрыс жазады     (5 балл)

 

Топты  бағалау. «Бағдаршам» әдісі                                            «

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.google.com/search?q=%D0%90%D0%B1%D0%B0%D0%B9%D0%B4%D1%8B%D2%A3+%D3%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/4-synyp/eki-tangbaly-sanha-zhazbasha-bolu?mid=ee944fa0-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық  «Математика» https://www.opiq.kz/kit/36/chapter/3328

 

 

 

 

 

Өзін-өзі  тексеру

Жауап парағы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=GJ-zwVWX0lc

 

 

  

   5-мин

 

 

 

 

 

Рефлексия.

 

«Жетістік  баспалдағына» стикер   жапсыру.

-Барлық  тапсырмалар    орындалды. Қандай  өлең  шумағы    шықты?  Ақынның  айтқысы келген  негізгі    ойы қандай?

-Балалар,   сабақтың  басында Абай  атамыз    айтқан  «Бес асыл іс пен бес   дұшпанынан» өзімізге қандай сөздерді    алып  едік?

(Оқушылар  сөздерді    оқиды)

-            Олай болса, сабақ  барысында    терең  ойлай  білдік пе?

-            Есепті дұрыс шығаруға  талаптандық    па?

-            Бір-бірімізге жұппен,   топпен  жұмыс кезінде рахымшылық  жасадық па?

-            Еңбектерің  жемісті    болды ма?

-            Өз  жұмыстарыңа қанағаттанасыңдар ма? 

Олай    болса, Абайдың «Бес асыл ісі» көкейіңізді көктей өтіп, көкірегіңізге   сәулелі нұр құйсын. «Талап, еңбек, терең ой; Қанағат, рақым, ойлап қой. Бес   асыл іс, көнсеңіз».

 

Саралау –

Сабақтың мақсатын ашу   барысында оқушыларды қатыстыра отырып сұрақтар арқылы саралау тәсілін   қолдандым.

Жұппен жұмыс орындаған   кезде қолдау көрсете отырып ресурс арқылы сараладым.

Жеке жұмыста оқушыларға   ресурс арқылы саралау тәсілін қолдандым.

 

Бағалау –

 

Сабақтың мақсатын   анықтауда ауызша кері байланыс бердім.

Жұппен жұмыс жасағанда   оқушылар  қалыптастырушы бағалаудың   (өзара бағалау)  «Үш  шапалақ»тәсілін қолдандым.

Жұппен жұмыс жасағанда   қолдау көрсету,  қалыптастырушы   бағалаудың тәсілін қолдандым.

Жеке   жұмыста оқушыларды  қазақша  стикерлермен     Абайдың    өлеңінен алынған  сөздермен  бағалау    жүргізілді.

Топтық  жұмыста «Бағдаршам»   әдісі  арқылы  бағалады. Әр оқушыға  қолдау көрсетіп, мақтап, мадақтау айттым.   Сабақ  соғында «Бағалау  парағындағы» балл  саны    саналып, оқушылар «Жетістік    баспалдағы» арқылы  кері  байланыс    жасалды.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
 
 

Сергіту сәтін өткізу. Оқушылардың партаға  дұрыс    отыруларына назар аудару.

 

Топтық  жұмыста  5Т    ережесін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

 

 

Сабақта  қойылған  оқу мақсаттарыма  жеттім. Оқушылар  сабаққа белсенді  қатысты. Уақытты  тиімді    пайдаландым. Сабақ    жоспарында  ауытқушылық  болған    жоқ. Сабақты  Абай  Құнанбайұлының  175    жылдығына  арнап  өткіздім. Сабақта  саралау дұрыс  жүргізілді.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да   ойланыңыз)?

1: Сабақтың жақсы өткен   тұстары  ауызша есеп, жүппен  жұмыс    болды.

2: Абай Құнанбайұлының    өлең  шумағы жасырылған  парақты    әр тапсырма орындалғаннан    кейін  аша  отырып, оқушыларға алға  ұмтылуға талпындырып отырдым.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1: Сабақты жақсартуға  ықпал   еткен  «Білімланд» сайтынан   көрсетілген  бейнежазба

2: Сабақ бойы  Абай   атамыздың  175 жылдығына  арналған    материалдардың  пәнаралық  байланыс    ретінде  берілуі  оқушылардың    қызығушылығын туғызды деп ойлаймын.

 

Сабақ барысында сынып туралы   немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда   неге көңіл бөлу қажет?

Келесі  сабақтарда   Екі    таңбалы  санды көбейту  және    бөлу  алгоритмін қолданып, есеп   шығаруды  пысықтау  керек.

 







 

 Дидактикалық  материалдар

 

Терең  ой, еріншек,  мақтаншақ,  талап,  рахым, бекер мал шашпақ, қанағат, еңбек, өсек, өтірік.

 

Терең  ой, еріншек,  мақтаншақ,  талап,  рахым, бекер мал шашпақ, қанағат, еңбек, өсек, өтірік.

 

Терең  ой, еріншек,  мақтаншақ,  талап,  рахым, бекер мал шашпақ, қанағат, еңбек, өсек, өтірік.

 

Терең  ой, еріншек,  мақтаншақ,  талап,  рахым, бекер мал шашпақ, қанағат, еңбек, өсек, өтірік.

 

Терең  ой, еріншек,  мақтаншақ,  талап,  рахым, бекер мал шашпақ, қанағат, еңбек, өсек, өтірік.

 

Терең  ой, еріншек,  мақтаншақ,  талап,  рахым, бекер мал шашпақ, қанағат, еңбек, өсек, өтірік.

 

Терең  ой, еріншек,  мақтаншақ,  талап,  рахым, бекер мал шашпақ, қанағат, еңбек, өсек, өтірік.

 

Терең  ой, еріншек,  мақтаншақ,  талап,  рахым, бекер мал шашпақ, қанағат, еңбек, өсек, өтірік.

 

 

1. Жаңаны ашу 

 

 

 2. Жеке  жұмыс                             

 

3.Жұппен жұмыс

 

 

4.Топпен  жұмыс

 

 

 

                 Талаптан                               Талаптан                             Талаптан

 

            Терең  ойлан                      Терең  ойлан               Терең  ойлан

 

  

          Қанағаттанарлық          Қанағаттанарлық           Қанағаттанарлық

 

 

 

 

 

                                      

                                          Жауап  парағы

           644 : 92 =7               455 : 13 = 35           

         798 : 57=  14              405 : 45 = 9

 

 

                               4-тапсырма.  Жауап  парағы

252 : 14 =18

897 : 39=23

528 : 22=24

345 : 15= 23

5808 : 66= 88

8712 : 88= 99

2720 : 32= 85

3510 : 45= 78

 

                           Бағалау  парағы

Оқушының  аты-жөні: ----------------------------------

Тапсырма    

                дескрипторлар

          балл

 

 

 

  2- тапсырма

1-бөліндінің  мәнін табады

1


1-бөліндіні  тексереді

1


2-бөліндінің  мәнін табады

1


2-бөліндіні  тексереді

1


3-бөліндінің  мәнін табады

1


3-бөліндіні  тексереді

1


4-бөліндінің  мәнін табады

1


4-бөліндіні  тексереді

1


 

 

 

 

   4-тапсырма

1-бөліндінің  мәнін табады

1


1-бөліндінің  мәнін табады

1


1-бөліндінің  мәнін табады

1


1-бөліндінің  мәнін табады

1


1-бөліндінің  мәнін табады

1


1-бөліндінің  мәнін табады

1


1-бөліндінің  мәнін табады

1


1-бөліндінің  мәнін табады

1


1-бөліндінің  мәнін табады

1


 

 

 

 

     5-тапсырма

Арақашықтықтың  формуласын  жазады.

1


Уақытқа сәйкес жүріп өткен жолды табады

1


Барлық жүретін жолды  анықтайды.

1


Әлі де жүріп өтуі тиіс арақашықтықты анықтайды.

1


Жауабын дұрыс жазады    

1



                                      Саралау  тапсырмасы

3


 

                                                                        БАРЛЫҒЫ


22+3

 

Бағалау  шкаласы:

20-25 – «5»

14-19-  «4»

8-13 – «3»

0-8 – «2»

 

 

 

 

 

     

     

     

    

 

 

 

   

   

   

  

  


Ашық сабақ. Математика. 4 сынып. 4 тоқсандық жиынтық бағалау
Ашық сабақ. Математика. 8 сынып. Параллелограмм және оның қасиеттері
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу