Ашық сабақ. 6 сынып. Математика. Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру

Oinet.kz 13-09-2020 1865

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:  6.2В Алгебралық өрнектер

 

 Күні:                                   

 

Мектеп: №4 Булаево орта   мектебі

Сынып:  6

Мұғалімнің аты-жөні: Дюсембаева Ұ.Р.

 Қатысқандар:         18               Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ұқсас қосылғыштар. Ұқсас қосылғыштарды біріктіру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

 

6.2.1.7 алгебралық   өрнектерде  ұқсас мүшелерді біріктіруді   орындау

Сабақтың мақсаты

 

 Өрнекті ықшамдап, мәнін табу. Ұқсас   қосылғыштарды қалай біріктіру керектігін үйрену.

Бағалау критерийі

1.        Ұқсас   қосылғыштарды біріктіреді;

2.        Өрнекті ықшамдап,   мәнін табады.

Тілдік мақсаттар

Коэффициент, ұқсас   қосылғыштар, ұқсас мүшелер, бос мүше ұғымдарын ажырата алады және анықтамасын   айта алады

Құндылықтарға баулу

Ынтымақтастық: жақсы   қарым-қатынас орнату, ұқыптылыққа баулу.

Пәнаралық байланыс

 Геометрия, физика пәнімен байланыс

Пәнгеқатысты лексика мен терминология:

-  айнымалы;

- алгебралық өрнек;

- тепе-теңдік

- айнымалының мәні;

- айнымалының мүмкін мәндері;

- коэффициент;

- әріпті бөлігі;

- ұқсас мүшелер;

-  әріпті өрнектің мәні;

- өрнектерді тепе-тең түрлендірулері;

- өрнектерді ықшамдау.

Диалогқа/жазылымға қажетті   тіркестер:

- әріпті бөлігі бірдей қосылғыштарды … деп атайды;

- ұқсас мүшелерді қосу үшін   …;

Алдыңғы білім

Алгебралық өрнек, алгебралық   қосынды, алгебралық өрнектің мәні, көбейтудің үлестірімділік қасиеті,   айнымалы, рационал сандарға амалдар қолдану

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

 

Ұйымдастыру кезеңі

Топқа бөлу.  

 Оқушылар 4 топқа  бөлінеді.

Бірлескен оқу ортасын құру.

Өтілген материалдарды еске   түсіру мақсатында Миға шабуыл   әдісі арқылы сұрақтар қою  

1. Жақша алдында«+» таңбасы   болса, жақша қалай ашылады?

2. Жақша алдында «-» таңбасы   болса, жақша қалай ашылады?

3. Қандай өрнектер   алгебралық өрнектер деп аталады?

4. Айнымалы дегеніміз не?

5.Коэффициент дегеніміз не?

6.Ұқсас қосылғыштар   дегеніміз не?

 

Үйге берілген тапсырма   тексеріледі: мұғалім интербелсенді тақтада есептердің шығарылу жолдары мен   жауаптарын көрсетеді, ал оқушылар дәптерлеріндегі үй жұмысының есептерінің   шығарылу жолдары мен жауаптарын сәйкестендіріп, өзін-өзі бағалау жүзеге   асырылады.

Қиындық туғызған тапсырмалар   мұғалімнің нұсқаулығы бойынша, сыныппен бірге талқыланады. (әр оқышының   қолында қызыл және жасыл доңгелек)

№740

https://www.grsu.by/images/vospitanie/%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B5_%D0%B4%D0%B2%D0%B8%D0%B6.jpg

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

10 мин

 

Білімді тиянақтау

«Семантикалық карта» әдісі қолданылады.

1-топ

Ұқсас қосылғышайнымалыКоэффициентБос мүшеb    -3    -2; 4; -8; 1    -2b; 4b; -8b; b    

2-топ

Ұқсас қосылғышайнымалыКоэффициентБос мүшеа    -4    -1; 5; -6; -2    -а; 5а; -6а; -2а    

3-топ

Ұқсас қосылғышайнымалыКоэффициентБос мүшес    -9    -3; 7; -10; 1    -3с; 7с; -10с; с    

4-топ

Ұқсас қосылғышайнымалыКоэффициентБос мүшех    -1    -5; 6; -3; 1    -5х; 6х; -3х; х    

 

Дескриптор:

-айнымалысын таба алады

-бос мүшені табады

-коэффициентерін таба алады

-ұқсас қосылғыштарды табады

Есеп:

Сауледе 6 кәмпит және 4   өрік, анасы оған тағы 2 кәмпит және 5 өрік берді. Ананасы  Сауледен өзіне 3 кәмпитті және 2 өрікті   алды.Қанша Сауледе кәмпитпен өрік қалды?

Жауабын алгебралық   өрнекпен жазыңыз, к-кәмпит,а-өрікпен белгілеңіз.

 

 


15мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс

Карточкалармен жұмыс.Оқушыларды тақтаға шығарып жалпылай талдату.

І топ

№1. Ұқсас қосылғыштарды   біріктіріп,мәнін табыңыз

      2)   мұндағы   х=1

№2. Жақшаларды ашып, өрнекті   ықшамдаңдар

3(а-в)-2(а+в)

№3. Теңдеуді шешіңдер:

0,3-(7,1+х)=-1,5

ІІ топ

№1. Ұқсас қосылғыштарды   біріктіріп, мәнін табыңыз

      2)  х=1

№2. Жақшаларды ашып, өрнекті   ықшамдаңдар

4(х+у)-5(2х-у)

№3. Теңдеуді шешіңдер:

ІІІ топ

№1. Ұқсас қосылғыштарды   біріктіріп,мәнін тап

 ,мұндағы   с=-2     2)   x=-1

№2. Жақшаларды ашып, өрнекті   ықшамдаңдар

2(а-3в)-3(а+в)

№3. Теңдеуді шешіңдер:

x+11-(2х-5)=0

IV топ

№1. Ұқсас қосылғыштарды   біріктіріңдер:

,мұндағы   с=     2)   m=1

№2. Жақшаларды ашып, өрнекті   ықшамдаңдар

№3. Теңдеуді шешіңдер:

 

№ТапсырмаДескриптор1Ұқсас қосылғыштарды     біріктіріп,мәнін тапКоэффициенттерін қосады Алынған нәтижені ортақ     әріп бөлікке көбейтедіӨрнектің мәнін табады2Жақшаларды ашып, өрнекті ықшамдаңдарЖақша ашу ережесін     қолданадыӨрнектерді ықшамдауды     орындайды3Теңдеуді шешіңдерЖақша ашу ережесін     қолданадыҰқсас қосылғыштарды     біріктіредіХ-ті табадыЖауабын жазады

Тапсырма жазылған   карточкалар

 

10 мин

 

 

 

 

Галерея» стратегиясы бойынша, әр топ бір бірін   тексереді және бағалайды.

Топтағы жеке жұмыс. Тест

Оқушылар тапсырманы жеке   орындайды.Кілт бойынша тексеру.

Тест

1.Ұ қсас қосылғыштарды   біріктіріңдер:2а+а-5а

А)-2а     В) 2а   С)а      Д)-а

2.Жақшаны ашып, ұқсас қосылғыштарды   біріктіріңдер:

5,3в-(2в+3)

А)3,3в+3   В)3,3в-3    С)-3,3в-3   Д)3в-3,3

3.Теңдеуді шешініз:   х-(3х+6)=2

А) 2  В)-2     С)-4   Д)4

4.Жақшаны ашып, өрнекті   ықшамдаңыз: (3х+у)-(-х-4у)

А)4у+5х   В)-4х-5у     С)4х+5у   Д)4х-5у

5.Өрнекті ықшамдап, мәнін   табыңдар:, мұндағы а=3, в=4

А) -5 В)5 С)3  Д)-3

 

 


Сабақтың соңы

 

 2 мин

Рефлексия. «Мен үшін сабақта»

 

Үйге тапсырма №741

стикерлер

 

 

 

 

 

 


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?   Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді   жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Білімді актуалдандыру үшін ой қозғау мақсатында «Сақина салмақ» тәсілі бойынша оқушыларға сұрақтар мен тапсырмалар   беру арқылы білімдері сараланады.  (С)   сыныптық жұмыста жаңа   сабақ түсініктерін нақтылау үшін карточкадағы тапсырмаларды жалпылай талдату   арқылы сараланады. (Ө) Өздік жұмыста  «Ойлан тап»   тәсілін қолданып кітаптан тапсырмалар орындау кезінде  Оқу мақсаты бойынша оқушылардың қаншалықты   деңгейде меңгергендігі арқылы сараланады. (Ж) Жұптық жұмыста түсініктерін   одан әрі шыңдау мақсатында «Жұптық әңгіме» тәсілімен жұппен тізбектей   жұмыстану арқылы сараланады. (Т) Топтық жұмыста бүгінгі оқу мақсатына жету   үшін  «Тақтайша» тәсілі арқылы  бір-бірінің жауаптарын салыстыра отырып   сараланады.

 

Жұптық, топтық жұмыстарда   бірін-бірі бас бармақ әдісімен өзара бағалайды (бас бармақты жоғары қаратса   тамаша , көлденеңіне қаратса жақсы, төменге қаратса орташа) жеке жұмыстарда   өзін-өзі бағалайды. Ауызша кері байланыс арқылы оқушылардың материалды қандай   деңгейде меңгергенін білу. Бұл жерде 3-стратегия Тұрақты сипаттамалық кері   байланыс ұсынуда  «Екі жұлдыз, бір   тілек» әдісі тиімді болады. Оқушы нені орындады? Келесі қадамдары қандай?   Оқушылардың барлығы, әсіресе сыныптағы көмекті қажет ететіндер, өздерінің   нені дұрыс жасап жатқанын білгісі келеді. Мұғалім оларға әлдеде жақсартуды   қажет ететін тұсын айтпас бұрын оқушының сәтті орындаған жақтарын көрсетуі   қажет. Қалыптастырушы бағалау кезінде фишкалар арқылы мұғалімнің жеке   бағалауы. Сабақ мақсатына жеткендігін дескрипторлар арқылы бағалаймын.

Интерактивті тақтаны қажет   емес жағдайда өшіріп қою

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың   барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс   жүргізілді ме?

Сабақта уақыттың кезеңдері   сақталды ма?

Сабақ  жоспарынан қандай ауытқулар болды,   неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз   сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға   қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың   жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не   нәрсеге назар аударуым қажет?

 









Филология. Реферат. Лирикалық прозадағы пейзаждың көркемдік қызметі
Реферат. Тарих. Қазақ хандығының құрылуы және нығаюы
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу