Ашық сабақ. Физика. Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу

Oinet.kz 08-09-2020 1704


Қысқа   мерзімді жоспардың тарауы: 2-бөлім

Мектеп: Бапышев ЖОМ

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: Құлтөреева Набат

Сынып: 7

Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары   (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.4.   Қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу

Сабақтыңмақсаты

Барлық   оқушы орындай алады:

1.       Бірқалыпты қозғалыстағы жылдамдықты анықтай   алады.

Оқушылардың   көпшілігі орындай алады:

1.       Қозғалыстағы дененің жылдамдығы туралы жаңа   ақпараттарды анықтайды.

2.       Жылдамдықтар туралы болжам жасайды.

Кейбір   оқушылар орындай алады:

1.       Қозғалыстағы дененің жылдамдығы туралы тың   ақпараттарды анықтайды.

2.       Бірқалыпты қозғалыс жылдамдығының формуласын   түрлендіре отырып, есептер шығаруда қолданады.

Бағалау   критерийі

1.       Бірқалыпты қозғалыстағы дененің жылдамдығын   анықтайды.

2.     Бірқалыпты   қозғалыстағы жылдамдықтың формуласын және оның ХБЖ-дегі өлшем бірлігін біледі.

3.       Жылдамдықтың формуласын есептер шығаруда   қолдана алады.

Тілдікмақсаттар

 

Оқушылар   орындай алады:

Қозғалыстағы   дененің жылдамдығын анықтап, есептер шығаруда қолданады.

Пәнге   қатысты сөздік қор мен терминдер:

Қозғалыс   жылдамдығы, уақыт бірлігі, ХБ жүйесі

Талқылауға   арналған сұрақтар:

Жылдамдықтың   адам өміріндегі пайдасы мен зияны.

 

Құндылықтарға   баулу

 

 

Индустрияландыру   мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу, жалпыға бірдей еңбек қоғамы

Пәнаралық байланыс

Математика,   ағылшын

Алдыңғы   білім

Түзусызықты   бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар

Сабақ барысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

 

Ширату:   1. ПАЗЛ – дар арқылы оқушылар көлік түрлерімен топқа бөлінеді

І топ –   жүк машина

ІІ топ   – жеңіл машина

ІІІ топ   – ұшақ

Оқу   мақсаты мен бағалау критерийлері хабарланады

ПАЗЛ-дар

Сабақтың ортасы

5мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 – тапсырма. Жұмыс түрі  «Болжау әдісі»

Жылдамдық туралы аудиомәтін тыңдалады.

-           Аудиомәтін не   туралы? Жетекші сұрағына жауап беріп болжау жасайды

 

Бағалау критерийіДескрипторСабақтың тақырыбын болжай алады.Сабақтың тақырыбын айтады

 

ҚБ  : 2 жұлдыз, 1 тілек.

                                                                                 

Саралау жұмысы: Сабақтың тақырыбын болжау үшін   аудиомәтін тыңдалды.

 

2 – тапсырма: Жұмыс түрі «Борт журналы» әдісі   Жылдамдық туралы мазмұнды кестені   толтырады

 

Берілген тақырып бойынша бұрыннан білемінМәтінді оқып жаңадан білгенімБолжамдар Тың ақпарат тарБірқалыпты, бірқалыпты емес қозғалысБірқалыпты қозғалыс жылдамдығыДене немесе материялық нүкте жылдамды ғының бағыты оң     не теріс болуы мүмкін 72км/сағ= 20м/сЖылдамдықтың пайдасызияны

 

Бағалау критерийіДескрипторМәтінмен жұмыс жасай аладыМәтіндегінегізгі ақпараттарды анықтайды.Бірқалыпты     қозғалыстағы дененің жылдамдығын анықтайды.Жылдамдықтың белгіленуін, формуласын біледі Жылдамдықтың     формуласын есептер шығаруда қолдана алады.Бірқалыпты     қозғалыс жылдамдығының формуласын түрлендіреді.Жылдамдықтың     пайдасы мен зиянын біледіЕсептер     шығаруда қолданады.

 

ҚБ  «Бағдаршам   әдісімен»бағаланады

 

Саралау жұмысы:Оқушылардың   барлығына дайын кесте ұсынылды.

 

3-тапсырма Жұмыс   түрі. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

 

Берілген   есептерді  шығар.

 

 

 

Бағалау критерийіДескрипторЖылдамдықтың     формуласын есептер шығаруда қолдана алады.Оқулықпен іздену жұмысы арқылы шапшаң ойлай     алады.Есептердің берілгендерін жазады.ХБ жүйесіне айналдырады.Бірқалыпты қозғалыс жылдамдығының     формулаларын түрлендіре алады.Бірқалыпты қозғалыс жылдамдық  формуласын қолдану арқылы есептер шығарадыШығарылған есептерге талқылау жүргізеді.

 

Әр топ есеп   нәтижесін парақшаға жазып,тақтаға іледі.

ҚБ: « От   шашу»

 

 

аудиомәтін

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Есептер   жазылған карточка  лар

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 мин

4-тапсырмаЖұмыс түрі«Пікір   алмасу» әдісі (Showdown)

Әрбәр топ тақырыпқа қатысты 5 сұрақ   дайындайды. Әрбір сұрақты стикердің бірінші жағына, ал жауабын екінші жағына   жазып, келесі топпен стикерлерін ауыстырады. Топ басшылары стикердегі   сұрақтарды оқиды, топ мүшелері жауаптарын жазып дайындайды.

 

ҚБ : «Басбармақ»

Оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне кері   ораламын.


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау   көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай   тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру   деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
 
 
 

Саралауға арналған тапсырмалар аудиомәтін тыңдап, дайын кестені толтыру   арқылы,карточкада берілген есептерді шығару арқылы жаңа материалды меңгере   отырып,

топ   ішінде жұптарға бөлініп, талқылып, өз жауаптарын мысалдар келтіре отырып   дәлелдеп айтады.  

 

2 жұлдыз, 1 тілек, бағдаршам, от шашу, басбармақ

Денсаулық   сақтау технологиялары.

Сабақта   сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы   сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік   техникасы ережелерінің тармақтары

 

Сабақ   бойынша рефлексия

 

 

 

Кері байланыс:

«Рефлексия пирамидасына» оқушылар бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс жазып   қалдырады,   қалаған оқушы оқиды

 












Ашық сабақ. Ағылшын тілі. Күнтізбелік-тақырыптық жоспары
Ашық сабақ. Физика. Қатты денелердегі қысым
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу