Онлайн әлем: бала үйде, қиялы түзде
22-10-2020
Шымкент қаласы
№18 Ш.Уалиханов атындағы
жалпы орта мектеп
Пән мұғалімі: Абытбаева Г.Ш.
Сабақ жоспары «Блум таксаномиясына» салынып құрылған.
Пәні: Қазақ әдебиеті | Сыныбы: 10 «А» | Оқыту тілі: қазақ әдебиеті | Мерзімі: 15.01.2015ж |
Сабақтың тақырыбы: | Абай Құнанбаев. «Ескендір» поэмасы | ||
Сабақтың мақсаты: | Абай Құнанбаевтің «Ескендір» поэмасы туралы біліп, зерттеушілік диалог арқылы оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру. | ||
Сабақтың міндеттері: | 1. Поэманың мазмұнын талдай отырып, негізгі тақырыбы мен идеясын таныту. Поэманың сюжеті шығыстық болғанымен, мән-мағынасы Абайдағы өзекті ойдан келіп шыққанын меңгерту. | ||
Сабақтың нәтижесі: | 1. «Ескендір» поэмасы туралы түсініктері кеңейеді; 2. Абайдағы Ескендірдің келбеті туралы біледі; 3. Поэманың мазмұнын талдай отырып, негізгі тақырыбы мен идеясын біледі; 4. Жаман мінез-құлықтар мен адамгершілікке тән қасиеттерді айыра біледі. | ||
Сабақтың табыс критерийлері: | 1. «Ескендір» поэмасы туралы түсініктері талдау, көрініс қою және диалог арқылы іске асады; 2. Поэмадағы кейіпкерлердің образын аша біледі. 3. Поэмадағы негізгі кейіпкер туралы мәлімет алады. 4. Жаман және жақсы қасиеттерді көрсете біледі. | ||
Сабақтың түрі: | Жаңа сабақ. Жеке жұмыс, жұппен жұмыс, топпен жұмыс. | ||
Сабақтың әдіс-тәсілдері: | «Мозайка» әдісі, диалогты оқыту әдісі, Сыни тұрғыдан оқу мен жазуды дамыту технологиясының элементтері, талдау, жинақтау, сұрақ-жауап, Инсерт әдісі, «Миға шабуыл» әдісі, «Үнсіз қадам» әдісі, т.б. | ||
Көрнекілігі: | Тақырыпқа қатысты суреттер, флипчарт, түрлі-түсті маркер, сүйек, таразы. | ||
Сабақта қолданылған құралдар: | интербелсенді тақта, компьютер. | ||
Пән аралық байланыс: | тарих, музыка, | ||
Сілтеме:
| 1. Қазақ әдебиеті.Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. 2. А.Құнанбаев поэмалары | ||
Сабақтың барысы: | 45 минут |
САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ | МҰҒАЛІМ ӘРЕКЕТІ | ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ | МОДУЛЬ, ӘДІС-ТӘСІЛДЕР |
Ұйымдастыру кезеңі
| Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 1. Сәлемдесу. 2. Психологиялық дайындық. “Мен саған...” тренингін өткізу. | 1. Оқушылар дөңгеленіп шеңбер құрады, бір-бірлерімен амандасады. 2. “Мен саған...” тренингі арқылы оқушылар бір-біріне тілек білдіреді. | ОЖЕСОжО, “Мен саған..” тренингі, «Үнсіз қадам» әдісі, топқа бөліну |
3. Оқушыларды топқа бөлу. Оқушыларға мынадай сөздерді буынға бөліп беремін: қа-на-ғат-сыз-дық, а-дам-гер-ші-лік, ме-йі-рім-ді-лік. Буынға бөлінген сөздер қиындыларын қолданып, сөздерді бір-біріне қостырып, оқушылар үш топқа бөлінеді. Солай оқушылар «Қанағатсыздық», «Адамгершілік», «Мейірімділік» болып үш топқа бөлінеді. | 3. 1. Оқушылар алдарында жатқан буынға бөлінген сөздердің біреуін таңдап алады; 2. Буынға бөлінген сөздерді бір-біріне қосып, сөз жасайды. 3. Сөздердің құрастырылуы арқылы оқу-шылар топтарға үнсіз қадам арқылы бөлінеді. | ||
І. Білу.
| 1. «Ой шақыру» әдісі. Презентацияда «Таразының» суреті көрсетіледі. - Сабақ эпиграфы: - Мына 4 шумақты өлеңде асты сызылған сөздер бар. Олар не деген сөздер? - Қасиеттер: Жақсы:Жаман:Талап Жігер Еңбекқорлық Отансүйгіш Адамгершілік Мейірімділік Ерлік Әділеттік Ар-намыс Жауыздық Қанағатсыздық Ашу Тойымсыздық Қызғаныш Ерегісу Мақтаншақ Өсек-өтірік
2. «Миға шабуыл» әдісі. - Оқушылар, қай жазушының шығармасында таразыға қатысты оқиға суреттеледі? - Дұрыс айтасыңдар! - Мұхтар Әуезов былай деген: «Асыл сөзді іздесең, Абайды оқы, ерінбе!».
3. Инсерт әдісін қолданамын, яғни сабақтың басында, ортасында және аяғында (ауызша түрде сұраймын):
- Абайдың қандай шығармаларын білесіңдер? - Жақсы, балалар, Абайдың неше поэмасы бар? | Оқушылардың жауаптары:
- Бұл – таразының суреті. - Таразы, таразыла, ой таразысы, ақыл таразысы.
- Абай Құнанбаевтың; - «Ескендір» поэмасында.
БілетінімБілдім Нені білгім келеді - Абай шығармалары: Өлеңдері; Қарасөздері; Аудармалары; Поэмалары; Әндері - Абай поэмалары: "Ескендір", "Масғұт", "Әзім әңгімесі". - "Поэма" - грек сөзінен шыққан, "туынды" деген мағынаны береді, өлеңмен жазылады. | АКТ, СТО, ОЖЕСОжО, Инсерт әдісі, «Миға шабуыл» әдісі, «Ой шақыру» әдісі
|
ІІ. Түсіну.
| 1. «Ескендір» поэмасы туралы. Шығыс ақындары Фирдоуси, Низами, Науаилардың суреттері көрсетіледі. - Абай поэмаларының ішіндегі елеулісі де, ақынның гуманистік ой-пікірін тереңірек танытатыны да – «Ескендір». «Ескендір» — поэмасы, зерттеушілердің пікірінше, 1900 – 1902 жылдар аралығында жазылған. Қазақ әдебиеттану ғылымында Абайдың «Ескендір» поэмасы назира түрінде Низамидың «Ескендір — намасының» негізінде жазылған деген пікір айтылып келеді. - "Ескендір" поэмасының сюжетін алғаш рет неміс романтикалық әдебиетінің көрнекті ғалымы болған француз Альберт фон Шамиссо Талмудтан алады. Шамиссодан В. А. Жуковский 1844 жылы аударады. Мұнда А. Македонскийдің қырып-жоюы туралы жырлайды. Бұл сюжет Абайды да қызықтырады. Абай сюжетінде өзгеріс бар. Поэмада Ескендірдің аты-жөнін, әкесін, тұрған жері мен патшалығын, Ескендірдің ұстазы - Аристотельді қосады. Абай шығармасы тұпнұсқаға ұқсас. "Ескендір" поэмасы 4 тармақты 42 шумақтан тұрады. |
Оқушылар интербелсенді тақтадан слайдты көреді.
- Ескендір-Зұлқарнайын - Александр Македонский – белгілі қолбасшы. | СТО, ОмОЖТ, АКТ, ТжДБО |
ІІІ. Қолдану. | 1. Абайдың «Ескендір» поэмасын жатқа сұрау. 2. Проблемаға шығу: - Поэманы үйден оқып келгендіктен, талдау сатысына шығамыз. - Ескендір Зұлқарнайын туралы. - Әділдік пен жауыздық арасындағы тартыс. 2. Поэма желісі бойынша жоспар құру. - Абай поэмасындағы Ескендір бейнесіне сипаттама беру. Түсіндірме сөздік: Аристотельге мінездеме беру: 3. Көрініс. Оқушыларға таразы, сүйек, орамал, т.б. заттар беріледі.
| Оқушылар поэманы жатқа айтады.
қушылар Аристотельдің поэмаға не үшін енгізілгені туралы ойланып жауап береді.
| ТжДБЖ, ЖЕСОжО, АКТ |
ІҮ. Талдау (анализ). | 1. КУБИЗМ стратегиясы. Суретте. Шығармадағы аталған тарихи тұлғалардың ақын идеясын жеткізудегі орны.
2. Бекіту: | Топтық жұмыс. І топқа: 1) Шығармадағы тарихи тұлғалар туралы Абай қалай жырлаған? Әңгімелеп айту. ІІ топқа: 2) Венн диаграммасын қолданып, Ескендір мен Аристотельді салыстырады. ІІІ топқа: 3) Абай Ескендірдің психологиялық жағынан қалай суреттеген? Әңгімелеп айту.
| |
Ү. Жинақтау (синтез). | «Инсерт» әдісін сабақтың соңында да ауызша түрде қолданамын: БілетінімБілдім Нені білгім келеді? | Оқушылар «Инсерт» әдісі арқылы поэма бойынша «Не білетінін? Нені білгенін? Нені білгісі керектігін?» өз ойларын, пікірін айтады. | ОүБжОБ |
ҮІ. Бағалау. | «Ой толғау» стратегиясы. Оқушыларға «Қанағат - қарын тойғызар, қанағатсыздық жалғыз атты сойғызар» тақырыбына 3 минуттық эссе жазады (7-8 сөйлем): - не ұққанын, - өзіне ұнаған жерлерін, - несімен ұнағанын, - қандай қорытындыға келгенін, - өз ойларын, - нені әлі де білгісі келетінін жазады. | ОүБжОБ, СТО, ТжДБЖ, ЖЕСОжО | |
Үй тапсыр-масын беру | - «Ескендір» поэмасының соңғы 4 шумағын жаттау. - «Масғұт», «Әзім әңгімелері» поэмаларын оқу. - Мүмкіндігің келсе, поэма желісі бойынша сурет салу. | ||
Қоштасу | - Сабақ соңын поэманың соңында айтылған Абайдың өз сөзімен аяқтау. - Сау болыңыздар! |
1 топ
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Р/с | Оқушының аты-жөні | Орындалатын тапсырмалар | Жалпы ұпай саны | |||||
Жаман, жақсы қасиеттерді жазу | Поэманы жатқа айту | Поэма бойынша көрініске қатысу | Топтық жұмыста белсенділігін таныту | Сұрақтарға жауап беру | Эссе жазу | |||
1. | ||||||||
2. | ||||||||
3. | ||||||||
4. | ||||||||
5.
| ||||||||
6.
|
2 топ
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Р/с | Оқушының аты-жөні | Орындалатын тапсырмалар | Жалпы ұпай саны | |||||
Жаман, жақсы қасиеттерді жазу | Поэманы жатқа айту | Поэма бойынша көрініске қатысу | Топтық жұмыста белсенділігін таныту | Сұрақтарға жауап беру | Эссе жазу | |||
1. | ||||||||
2. | ||||||||
3. | ||||||||
4. | ||||||||
5.
| ||||||||
6.
|
3 топ
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Р/с | Оқушының аты-жөні | Орындалатын тапсырмалар | Жалпы ұпай саны | |||||
Жаман, жақсы қасиеттерді жазу | Поэманы жатқа айту | Поэма бойынша көрініске қатысу | Топтық жұмыста белсенділігін таныту | Сұрақтарға жауап беру | Эссе жазу | |||
1. | ||||||||
2. | ||||||||
3. | ||||||||
4. | ||||||||
5.
| ||||||||
6.
|