Ашық сабақ. Қазақ әдебиеті. 8 сынып. Мұқағали Мақатаев өмірі мен шығармашылығы
С.Әбдіжаппаров атындағы жалпы орта мектеп-интернаты
Ашық сабақ
Тақырыбы : М.Мақатаев
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасы
Сыныбы: 8 «А»
Пән мұғалімі: А. Айтаханова
2019- 2020 оқу жылы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мектеп: С. Әбдіжаппаров атындағы жалпы орта мектеп-интернаты | ||||
Сабақ тақырыбы: Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы | ||||
Күні: 04.03.2020 | Мұғалім: А.Айтаханова | |||
Сынып: 8 «А» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны | ||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | 8.1.1.1 Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау; | |||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар орындай алады: Көркем шығарманың жанрын табады, сюжеттік желілерін,эпилог,прологтарды анықтайды; Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сюжеттік құрылымын анықтайды Кейбір оқушылар орындай алады: Өзіндік сыни пікір айта отырып,эпилог, прологтарды анықтайды; | |||
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) | 1. Көркем шығарманың жанрын анықтап, мазмұнын түсінеді,сюжеттік құрылымын анықтайды; 2. Шығармадағы эпилог,прологтарды анықтайды;
| |||
Тілдік мақсаттар | Тілдік дағдылар: Оқушылар орындай алады: Шығарма жанрын сұрақтар арқылы аша алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Аққу- киелі құс, ауру бала, ана махаббаты, Жетімкөл табиғаты Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Киелі құс, ауру бала, ана махаббаты, Жетімкөл табиғаты Талқылауға арналған сұрақтар: Ø Ананың балаға деген махаббаты шексіз ? Ø Аққуға кезенерде, ырым жасап, Ø Аққудың киелігі неде ? | |||
Ойлау деңгейлері | Білу, түсіну, қолдану | |||
Құндылықтарды дарыту | Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау. Дұрыс шешім қабылдау. Қарым-қатынас жасау қабілеті, жауапкершілік. Айналадағыларға қамқорлық. | |||
Пәнаралық байланыстар | Музыка, география,биология | |||
АКТ қолдану дағдылары | слайд | |||
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім | Д.Исабеков «Әпке» драмасы | |||
Жоспар | ||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | ||
Басталуы 3 минут
3минут | Қызығушылықты ояту. - Көңіл-күйіміз қалай? (қолды жоғары көтеру) - Сабаққа дайындықтарымыз қалай? (қол шапалақтау) - Ендеше бастайық! (ООО басбармақ көрсету) Топқа біріктіру түстер арқылы «Зуылдақ» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. 1. «Әпке» драмасында қандай өзекті мәселелер көтерілген? 2. Бауырларын мәпелеп баққан әпке еңбегі ақталды ма? 3. Әпкелерінің жұмысқа шығуына бауырлары неге қарсы болды? 4. ҚБ «Бағдаршам» әдісі Оқу мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру | 1 топ- ана; 2 топ- бала; 3 топ- аққу. стикер | ||
Ортасы 10 минут
3 минут
10 минут
5 минут | Бейнеролик көрсету ЖЖ. № 1 тапсырма Сәйкестендіру тапсырмасы СюжетіОқиғалары Оқиғаның басталуыАнаның аққудың киесі ұруыОқиғаның байланысыАққулардың оралмай кетуі Оқиғаның дамуыАнаның аққуды атуыОқиғаның шиеленісуіҚарт жылқышының әңгімесі Оқиғаның шарықтау шегі Тәуіп шалдың айтқаны Оқиғаның шешіміЖетім көлдің табиғаты
ҚБ Өзін-өзі бағалау Дескриптор: - Сюжеттік құрылымын анықтайды;
№ 2 тапсырма. ТЖ. Мәтінмен жұмыс. Шығарма құрылымын талдау 1 топ. Шығарманы мұқият оқып, жанрын,оқиғаның (прологын) басын, байланысын постер қорғау. ІІ топ. Шығарманы мұқият оқып, жанрын, оқиғаның дамуын, шиленісуін постер қорғау ІІІ топ. Шығарманы мұқият оқып, жанрын, оқиғаның шарықтау шегін,(эпилогын) шешімін постер қорғау ҚБ «Бағдаршам» әдісі Бағалау критерийі: 1. Көркем шығарманың жанрын анықтайды, мазмұнын түсінеді; 2. Шығармадағы эпилог, прологтарды анықтайды;
Сабақты қорыту Оқиға Эпизодтар Ана қайғысы ...Баласының ана отыр күйін бағып...Жетімкөлге аттанған ана...Балам өлсе,бақыттың керегі не?Аққуды атқан ана...Жаралы аққу секілді жаттың ба, ана? | Интербелсенді тақта
Презентация Музыка
Постер Маркелер
Кестемен жұмыс Оқулықпен жұмыс
| ||
Аяқталуы 4 минут
1минут
1минут
| Рефлексия. «Плюс, минус, қызықты» әдісі орындау алгоритмі. Ауызша не жазбаша орындауға болады. Үлестірме түрінде не тақтадан қарап қолдануға болады. ПлюсМинусҚызықты
Үйге тапсырма: «Аққу- көлдің еркесі»» шағын эссе жазу
Бағалау | |||
Қосымша ақпарат | |||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс | |
Сараланған жазылым тапсырмасы
| Ынтымақтастық аясында азаматтық жауапкершілікке үйрету Электр құралдарын қолдануда сақ бол. Өмірмен байланыс орнату | ||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. | ||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
| |||