Ашық сабақ. Математика. 6 сынып. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Oinet.kz 05-10-2017 2359

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Мектеп:   Қазыбек бек ОМ

Күні:.01.2019

Мұғалімнің аты-жөні: Исахан А

Сынып:

Қатысқандар саны:  

Қатыспағандар саны:

Сабақ   тақырыбы

Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар   сызықтық теңдеу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу   бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.4

                                                                                   түріндегі   теңдеулерді шешу, мұндағы a және b – рационал сандар;

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың   барлығы:  түріндегі теңдеуді   шеше алады.

Оқушылардың   көбісі:  түріндегі теңдеудің   түбірлері санын  анықтай алады, теңдеу шешуде санның модулінің қасиеттерін қолданады.

Оқушылардың кейбірі: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір   айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешуде санның модулінің анықтамасын, бір айнымалысы бар теңдеу шешудің ережесін пайдаланады    

Бағалау

Критерийлері

-        Айнымалысы модуль   таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар

   сызықтық   теңдеуді шешуде санның модулінің анықтамасын     пайдалана алады;

-      теңдеудің   түбірлерінің санын  анықтай алады.

-Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шеше біледі.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

-            сызықты теңдеудің   анықтамасын және түрін, санды теңдіктердің қасиеттерін, модуль анықтамасын   біледі;

-            теңдеулердің   қасиеттерін айта алады;

-            сызықты   теңдеулердің коэффициенттерін нұсқай отырып, сызықты теңдеулерді сипаттайды;

-            ½х ± a½= b, түріндегі теңдеулерді шешеді,   мұндағы a және b – рационал сандар;

-            сызықты теңдеулерді   және оларға келтірілетін теңдеулерді шығарады;

-            модуль анықтамасын   ауызша тұжырымдайды;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

-            теңдеу;

-            теңдеудің түбірі;

-            теңдеудің сол жағы;

-            теңдеудің оң жағы;

-            тепе-тең   түрлендіру;

-            сызықты теңдеу;

-            сызықты теңдеудің   коэффициенттері;

-            модулі бар теңдеу;

-             

Құндылықтарды   дарыту

-   Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын;

-   Өзгенің пікірін құрметтеу;

- Өз бетінше   білім алу қабілеттерін дамыту;

Бастапқы

білім

Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу   ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу. Санның модулін табу.

Сабақ барысы

Сабақтың   жоспарланған кезеңдері

          Сабақта   жоспарланған іс-әрекеттер

       Ресурстар

Сабақтың   басы

0 – 3 мин

 

 

 

 

 

 

 

7мин

Ұйымдастыру. Сәлемдесу.

  Оқушылардың көңіл күйлерін біліп,   психологиялық ахуал тудыру..

Психологиялық ахуал

Өмірде ойлап   тұрсаң, бәріде есеп,
  Ауырсаң іше-тұғын дәріде есеп.
  Есепсіз өмір деген мазмұнсыз - ау,
  Дүниенің бар тұлғасы есеп десек.

Үй тапсырмасын тексеру: « Көршіңді тексер»      оқушылар   бір-бірінің дәптерлерін тексереді,

                               №849

1)х+0,24=20+0,99х       2) 3y-2(169,9+y)=150(y+339,8)

   х-0,99х=20-0.24              3y-339,8-2y=150-y-339,8

   0,01х=19,76                     3y-2y+y=150-339,8+339,8

   х=19,76:0,01                    2y=150

   х=1976                              y=150:2

                                             y=75

3) 50z+(z+6,2)=200

    50z+z+6,2=200

    51z=200-6,2

    51z=193,8

    z=193,8:51

    z=3,8

Өзара бағалау шырша арқылы бағалайды.

Кері байланыс: -Жауаптарыңыз дұрыс болдыма?

                          - Үй тапсырмасы   қиындық туғызбадыма?


Сабақтың ортасы

 

10мин

Жаңа сабақты меңгеру.

«Миға шабуыл» әдісі бойынша оқушыларға   сұрақтарға  жауап береміз. (қаламсап   ортада)

1)    Санның модулі дегеніміз не?

2)    Он санның модулі   неге тең?

3 )   Теріс санның модулі   неге тең?

4)    0-дің модулі неге тең?

Тапсырма: 2х-10=7 теңдеуін шешейік.

|2х-10|=7 ал балалар осы теңдеуді шешуді ұсынамын.

Біздің бүгінгі тақырыбымыз: Айнымалысы модуль ішіндегі   бір айнымалысы бар теңдеулерді шешу.

Мақсаты: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір   айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешуде   санның модулінің анықтамасын, есептеулерде санның   модулінің қасиеттерін пайдалану.

1)     b>0 оң сан болса,екі түбірі бар

2)     b=0  нөлге тең болса, бір түбірі бар

3)     b<0  теріс сан болса, түбірі жоқ

                | х|=11   x=-11     x=11 

Мысал:   |х+5|=2

1)x+5=2     2)x+5=-2        |x-6|=0           |x-9|=-8

   x=2-5         x=-2-5          x-6=0            түбірі жоқ

   x=3            x=-7              x=6


3 мин

Топтық жұмыс: «Ойлан, бірік, бөліс»

Әр топқа тапсырма. Кестені толтыр

теңдеулерТүбірлерін санын анықтатексеру |х-17|=5  |2х-6|= -12  |х|= 15  |х+8|= -8  |5х+7|=0  |3х|=0  

Бағалау: топтар бірін бірі бағалайды


 7мин

Жұптық жұмыс: Тапсырма. Теңдеу   шешу.

1)  |х+20|=45     

2)  |2х-5|=7    

3)  |9+z|-0,7=0,7

4)  |0,07у-0,01|=   -5

5)  |х-8|=0

Дескриптор:    Білім алушы

- теңдеудің шешімі бар жоқтығын анықтайды;

- модульдік теңдеуден сызықтық теңдеуге көшеді;

- рационал   сандарға амалдар орындайды;

- модулі бар   теңдеудің түбірін табады.

Қ.Б: ауызша мадақтау.


7мин          

Жеке жұмыс: Тест тапсырмалары

1.

|х-3|=4

А) х=-1     B)х=-3    C)х=1        D) x=6

     х=7           х=4           х=-7            x=7

2.|x+1|=6


                      x=5           х=-7            x=1

3.|5x+1|=-0,12


    x=-5         x=5                                 x=1

4.|x-3|+0,5=0,5

A)x=3         B)x=2       C)x=3,5     D) x=0

    x=-0,5         x=-1          x=0,8                     

5.|2x-5|=0

A)x=0         B)x=5        C)x=0          D) x=3

                        x=-5            x=2                x=2,5

 


Сабақтың соңы

37 – 40 мин

Үйге тапсырма: №863 – есеп.

Рефлексия: «Бес саусақ»

              1)Мен үшін маңызды, қызықты   болды;

              2)Мен бүгінгі   сабакта.....түсіндім;

              3)Мен үшін.....қиын болды;

              4)Менің   бағам......,өйткені.....;

              5)Мен......білгім келеді.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау   –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары   оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау –   оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Математика 2 бөлім, 6 сынып, Т.А. Алдамұратова 2015

 

Саралау тапсырмалары жалпы сыныппен  жұмыста және жұптық, өз беттік  жұмыстарда беріледі. Жалпы сыныппен, жұптық   жұмыста қабілеті жоғары оқушылар өз жолдастарына көмек жұмысын ұйымдастырады.  

 

Бағалау сабақтың барлық бөлімінде жүреді, ауызша жауап   берген оқушыларды мадақтау. Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды   смайликтермен мадақтау

Денсаулық   және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

АКТ-мен байланыстар








Ашық сабақ: Дыбыс және әріп
Ашық сабақ. Математика. 5 сынып. Ұлы Дала Баласы олимпиадасы
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу