Трамп Украинадағы соғысты қалай шешеді?
30-10-2024
Рахимова Назакат
Түркістан қаласы, Ә. Науаи атындағы
№13 мектеп-гимназияның география пәні мұғалімі
Сабақтың мақсаты | Қазақстан жер бедері, оның геологиялық құрылысы және жер бедерін түзуші факторлар түралы білу. |
Оқып үйренудің нәтижесі | Қазақстан жер бедері, оның геологиялық құрылысы және жер бедерін түзуші факторлар түралы біледі,жазықтар мен тауларды картадан көрсете алады, олардың аттарын кескін картаға жаза алады. |
Әдіс тәсілдер
| Сергіту, топқа бөлу (атом –молек 5), веер әдісі, миға шабуыл, кесте мен жұмыс. |
Қолданылатын көрнекі құралдар | флипчарт,маркер, стикерлер, интербелсенді тақта, электрон оқулық, Қазақстанның физикалық картасы |
Сабақтың барысы
Уақыты Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар, көрнекілік | |
Ұйымдастыру 2 минут Топқа бөлу 3 минут
| Сергіту сәті «Кел билейік» қолайлы психологиялық көңіл-күй қалыптастыру. Атом- молекула көмегімен 5 топқа бөлу. Топ ережесін түзуді ұсынады. Бағалау парақшасы, «Бағдаршам» түстері бойынша жасыл-5 сары-4 қызыл-3 бағалау критерийлерін түсіндіреді. | Көңіл – күйлерін көтереді Өз топтарына отырады. Топ мүшелерін сайлайды.Топ басшы Хатшы Баяндамашы Таймкипер Шабарман Бақылаушы Топ ережесін келісіп түзеді. Топ басшылары бағалау критерий-лерін, бағалау парақшасын түсініп алады | Интербел-сенді тақта | |
Үй тапсырма-сын сұрау. 8 минут
| «Веер» әдісін қолдану арқылы үй тапсырмасын бекіту. | Веер жасап, үй тапсырмасы бойынша сұрақтар жазады. Бір –біріне береді. Ашып жауап жазады. Веерді айналдырады. Әр топ өз веерларын жинап, ең жақсы сұрақты, жауапты анықтайды. «Бағдаршам» түстері бойынша сұрақ иесін бағалайды. | Стикер, бағалау парақшасы | |
Жаңа тақы-рыпқа көшу 2 минут | Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында түрткі сұрақтар қою. 1. Жер бедерінің қандай түлері бар? 2. Қазақстанның физикалық картасы бойынша Қазақстан жерін алып жатқан құрылымдарды атаңдар. | Түрлерін айтады. Картада көрсетеді. | Қазақстанның физикалық картасы | |
Жаңа тақырыпты меңгеру
5 минут 4 минут 3 минут 2 минут 6 минут | І.Сабақ критерийлері мен таныстыру: 1.Қазақстан жер бедеріндегі ерекшеліктер. 2.Жер бедерінің заңдылықтары. ІІ.Оқушыларға жаңа тақырыпты оқып шығуға уақыт беріледі III. Кестені тез толтыру Қазақстан аумағыныңқанша бөлі-гін аладыОрташа абсолют биіктігіорна -ласқан орныОйпаттарАласа тауларБиік тауларIV.Қазақстан жер бедерін Электронды оқулықта көрсетеді V.Миға шабуыл Не үшін Қазақстанның батысына қарағанда шығысында жер сілкінісі көп болады? VI. Суреттерде жер бедерінің қай түрлері көрсетілген? (Қысқаша сипатыны айт) Интербелсенді тақтада суреттер көрсетеді: 1-топ Тянь-Шань, 2-топ Сарыарқа, 3-топ Маңғыстау, 4-топ Каспий маңы 5-топ Алтай | Танысады. Мәтінді түсініп оқуға әрекет етеді. Таймкипер уақытты қадағалайды Дәптерге жазып толтырады Топ басшы топ мүшелерінің жұмысын тексеріп стикер мен бағалайды Зейін қойып көреді Картаға қарап Қазақстан жер бедерінің басты ерекшеліктерін айта жауап береді Топта суретті талқылайды. Әр топтың баяндаушылары баяндайды. Басқа топ тыңдап, жауапты стикер мен бағалайды. | Интербел-сенді тақта Стикер, бағалау парақшасы Электронды оқулық Қазақстанның физикалық картасы Стикер, бағалау парақшасы | |
Жаңа тақырыпты бекіту 5минут | Деңгейлі тапсырма: Қазақстанның физикалық картасына қарап кескін картаға Қазақстанның жер бедерінің негізгі ерекшеліктерін белгілеу. | Деңгейлі тапсырма «А»-картадан Қазақстанның ең төмен,ең биік нүктелерін табады, аттарын кескін картаға жазады, координаталарын анықтайды. «В»- картадан Қазақстанның ең төмен, ең биік нүктелерін табады, аттарын кескін картаға жазады «С»- картадан ең төмен нүктені табады кескін картаға жазады | Атлас,кескін карта,стикер | |
Сабақты қорытын-дылау 3минут
| Қазақстанның ең биік және ең төмен нүктелері | Картадан табады | Қазақстанның физикалық картасы | |
Рефлексия: Сабақта нені үйрегендерін стикерге жаздыру | Өздерінің сабақтан алған әсерлерін стикерге жазады. Тақтаға жабыстыра-ды. | Стикер | ||
Бағалау 2 минут | Топ басшысы бағалаған бағаға сүйене отырып стикердің түсіне қарап, 2 ден артық стикер алған оқушыға суммативті бағаны журналға қояды | Топ басшысы бағалау критерийлеріне сүйене отырып, топ мүшелерін бағалайды. | Бағалау парақшасы | |
Үйгетапсырма | Семантикалық карта толтыру | Күнделікке жазып алады | Күнделік | |