Сабақ жоспары: Синустар теоремасы

Oinet.kz 28-09-2020 1392

Тексерілді:

МДОІЖО: А.Адилов

Пәні: геометрия

Мектеп: «Ақтас жалпы орта мектебі» МКМ-сы

Күні: 2.03.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Байденова Газиза

СЫНЫП: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар: -

Сабақтың тақырыбы

Синустар теоремасы

Осы сабақ арқылы

жүзеге асатын оқу

мақсаттары

Синустар теоремасымен тани отырып, формуланы қолданып, деңгейлік тапсырмаларды орындау арқылы білімдерін шыңдау

Табыс критерийі







Барлық оқушылар орындай алады

Синустар теоремасын таниды

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Синустар теоремасын қолдана алады

Кейбір оқушылар орындай алады:

Деңгейлік тапсырмаларды орындай алады

Оқушылар орындай алады:

Синустар теоремасына есептер шығара алады



Алдыңғы оқу:

Миға шабуыл

Синус дегеніміз не?

Синус қандай функцияға жатады?

Үй тапсырмасын өзара жұптық тексеру.

Сыныпты топтастыру

Синус

Косинус

Тангенс

Котангенс сөздерін стикерге жапыстыру арқылы

ЖОСПАР

Жоспарланған

уақыт есебі

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы (10 минут)

І.Қызығушылықты ояту

  • Ұйымдастыру кезеңі , топтастыру

  • Миға шабуыл

  • Үй тапсырмасын тексеру кезең



үлестірме

қағаздар,

даналық ағашы

Ортасы (25 минут)



18 теорема. Кез келген үшбұрыштың қабырғаларықарсы жатқан бұрыштардың синустарына пропорционал болады..

А в

С ==

с а

В

Салдар. Үшбұрыштың ұзын қабырғасына қарсы үлкен бұрыш және керісінше үлкен бұрышына қарсы ұзын қабырға жатады.



Теорема. Егер АВС үшбұрышына сырттай сызылған шеңбердің радиусы R болса, онда мына қатынас орындалады:

== =2R







КритерийлерДескрипторШәкілі0 1 2А деңгейіБілу, түсінуСинустар теоремасын тануСинустар теоремасын есте сактауВ деңгейібілу, түсіну мен қолдану, талдауСинустар теоремасын қолдана алуТеоремаға сүйеніп есептер шығара аламынЕсептерді математикалық тілде айта алуС деңгейікоммуникация және рефлексияКосинустар мен синустар теоремасын ажырата алуС деңгейінің есептерін шығара алу.Теоремаға кері теорема жасай алу



14-16=5

13-8=4

7-1=3



Есептер шығару:

1. a=8, b=15, . Табу керек: с,

2. а, с

3. a = 4, b = 6, c = 7,5

4. a = 9, b = 11, , c - ?

5. a = 40, b = 13, c = 37, cos




Тапсырмаларды «Жамбы ату» ойыны немесе «Синектін конустық метафорасы» тәсілі арқылы орындайды.

Бұл ойынның мақсаты балаларды өз бетінше жұмыс істеуге жаттықтыру, тапсырмаларды тез, әрі дұрыс орындауға баулу.

Тақтаға үлкен дөңгелек ілінеді. Оның ішіне 5,4,3 сандары жазылған. Оқушы қолына жебені алып, көздеп тигізеді, сол сандағы тапсырманы орындайды







3- А деңгейілік тапсырмалар

4- В деңгейілік тапсырмалар

5- С деңгейілік тапсырмалар


-сыныптың алгебра оқулығы,стикер,


Соңы (10 минут)

ІІІ. Ой толғаныс сәті

Кері байланыс арқылы өзін-өзі бағалауға бағыттау


БББ” кестесі арқылы бағалау


БілдімБілемінБілгім келеді


Үй тапсырмасы

Бағалау

-сыныптың

геометрия оқулығы


Қосымша мәліметтер

Саралау – оқушыға мейлінше

қолдау көрсетуді қалай жоспар-

лайсыз? Қабілетті оқушыға

тапсырманы қалай түрлендіресіз? Бір-бірінің жұмысын тексеріп,

қателіктерін табуға көмектесуге үгіттеу

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

1.Формативті бағалау

Табыс критерийі

2.Суммативті бағалау

Пәнаралық байланыс

Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі).

1.Қазақ тілі,физика,география

2.математикалық тілде сөйлеуге тәрбиелеу.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу

міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті,қандай

деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы

іске асты ма?

(тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:



Призма дегеніміз не?
Пифагор теоремасының тарихы
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу