Ашық сабақ. Қазақ әдебиеті. 8 сынып. Ақтамберді жырау өмірі мен шығармашылығы

Oinet.kz 05-10-2019 2356







СЫНЫП:8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақыры



Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

8.Б/С3. Шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан   талдап, әдеби эссе жазу.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:






Оқушылардың басым бөлігі:



Оқушылар бір-біріне түсіндіре отырып, образдарды салыстырып, талқылап өз   ойын дәлелдей алады



Кейбір оқушылар:





Бағалау критерийі

Әдеби щығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін анықтайды.Шығарманың   көркемдік-идеялық құндылығын адамгершілік тұрғысынан талдап, әдеби эссе жаза   алады.


Тілдік мақсат

Оқушылар:



Зерттеу, суреттеу, салыстыру, қолдану, талқылау барысында жұппен, топпен   диалогқа түсу арқылы пікір алмасып, өз ойын дәлелді жеткізе алады, түйінді   ойларын ортаға сала алады



Негізгі сөздер мен тіркестер:





Алдыңғы оқу

Ақтамберді Сарыұлы «Балаларыма өсиет»


Жоспар



Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы 
 
 

Сұрақтар:

·    Ақтамберді өмір сүрген жылдары (1465-1560)

·    Жырау шығармашылығында қандай толғаныстар көп?   (адамгершілік жайындағы)

·    Ақтамберді жырының басты тақырыптары қандай?

(ел бірлігі, ынтымағы)2. Берілген өлең жолдарында не   баяндалады?3. Шығарма қай жанрға жатады?4. Ақтамберді жырау өсиет сөздерінде   ұрпағына нені аманат етеді?



 
 
Сабақтың ортасы
 
 
2 минут
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
5 минут
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
10 минут


 
 
1.Жыраулар поэзиясын қай ғасырларға   жатқызамыз?2.Жыраулар поэзиясының қандай өкілдерімен таныстық?
 
 
 
 
 
 
Бұқар
 
 
 
 
«Бірлігіңнен айырылма, ҚБ. Мадақтау
 
 
1.      Ақтамберді   толғауларының басты тақырыбы не?2-топ

·    Ақтамберді заманындағы қазақ халқының тұрмыстық   өмірін сипаттап беріңдер.

·    Толғауларды оқи отырып, Ақтамберді жырауға   портреттік мінездеме жазыңдар.

3-топ
 
 
Талпынып салдым егінді,Ішсін деп әркім тегінді,Ақылы   барың ұғарсың,
 
 


 
 
Интербелсенді тақта, суреттер, таныстырылым
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
А4 қағазы, қалам, қарындаш, түрлі-түсті маркерлер,   сызғыш, т.б.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Интербелсенді тақта, қалам

5 минут

 Жоғары дәрежелі сұрақ – Ақын арманы қандай   еді?«Кластер» әдісі - тақтаға стикермен орындау
 
 
 
 
 
 
ҚБ. Мадақтау
 
 


 
 
 
 
 
 
Стикерлер 
 
 
 
 
 
 
 

Қосымша ақпарат



Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай   жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай   жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай   жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау   ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

·    Қосымша көмек қажет ететін оқушыларға эссе жазуда   аяқталмаған сөйлемдерді ұсынамын; жұппен, топпен жұмыс барысында бағыттап   отырамын;


 
 

·    Қошеметтеу, бас бармақ - уәж

·    Бағалау критерийлері


 
 

·   

РефлексияСабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін   оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау   шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз   жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшық сабақ туралы өз пікіріңізді   жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін   сұрақтарға жауап беріңіз.





Қорытынды бағамдау:Қандай екі нәрсе табысты болды   (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1.
 
 
 
 
2.
 
 
 
 
 
 
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да,   оқуды да ескеріңіз)?1.
 
 
 
 
2.
 
 
 
 
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар   туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетінін білдім? (балаға,   өзіңе қоюға болады)
 
 
 
 







Жастар туралы ұлағатты сөздер
Ұл, қыз туралы ұлағатты сөздер
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу