Ашық сабақ. Математика. 7 сынып. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуге есептер шығару.

Oinet.kz 05-10-2019 1144

 

Тақырыбы:

Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуге есептер шығару.

Күні,айы: 16.10.19ж

Мұғалімнің   аты-жөні: Акпанова Айгул

Сынып  7

Сабаққа қатысқан   оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған   оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына   сәйкес оқу мақсаты

7.2.1.12

алгебралық  өрнектердегі   ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы   көбейткіштерге жіктеу

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Көпмүшені   көбейткіштерге жіктеу арқылы тақырыпты түсінуді меңгереді және білімдерін   бекітеді, оны есептер  шығаруда пайдаланады

Оқушылардың басым   бөлігі:

Тақырыптың жүйесін жетік түсінеді;

Кейбір оқушылар:

Оқушылар сыни тұрғыдан   ойлайды,өз бетінше ізденеді, өз-өздерін ретке келтіре отырып бағалайды,   есептерді практикада орындай алады

                                                                        Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы

(5-7 минут)

1) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

2) Оқушыларды 3 топқа бөліп, топ басшысын   белгілеу.

Уй тапсырмасын тексеру

«Қайталау – оқу   айнасы»

 “Ауадағы сұрақтар”

 (Шарға бір   сұрақтан жазылып беріледі, топ мүшелері сұраққа жауап береді)

Сұрақ   жауап   

1. Бірмүше (Санды және әріпті көбейткіштер мен  олардың дәрежелерінің көбейтіндісі қалай   аталады?)

2. Ұқсас мүшелер (Ортақ әріпті бөлігі бар және   бір-бірінен айырмашылығы тек қана коэффициентте болатын бірмүшелер қалай   аталады?)

3.  Көпмүше  (Бірнеше бірмүшелердің алгебралық   қосындысын қалай атаймыз?)

4.  а * 10n  түрінде жазылған өрнек калай аталады? Санның   стандарт түрі

5. а2 +2а2 =?   3a2

6. b3 * b4   =?    b7

7. Нөлден өзге а санының нөл дәрежесі 1-ге тең.

8. х5 : х3 =?  х2

9. (y2 )4 =?  y8

ҚБ: Мадақтау арқылы   бағалау

 


Сабақтың ортасы

(28 -30 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

 

 

    6-минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        6-минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       10-минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    8-минут

Топтық жұмыс        “Топтас, ойлан,бөліс” әдісі

Әр топқа тапсырма   жазылған плакаттар таратылады. Тапсырманы орындап болған сон тақтаға шығып   жауаптарымен бөліседі.

Тапсырма №1

1-топ

Ортақ   көбейткішті жақша сыртына шығарыңдар.

1. 2xy-3xz+px=x(2y-3z+p)

2.   12a-24b=12(a-2b)

Теңдеуді   шешіңдер:

3. 1) x2-2x=0                                                        

        x(x-2)=0                                                       

        x=0,   x-2=0                                                       

                x=2          Жауабы: 0; 2

2-топ

1.   5mn2+4np=n(5mn+4p)

2.   10ab+5b-30bc=5b(2a+1-6c)

3. 1) x2-3x=0                                                        

        x(x-3)=0                                                       

        x=0,   x-3=0                                                       

                x=3          Жауабы: 0; 3

 

3-топ

1. 5xy-2xz+px=x(5y-2z+p)

2. 2a-14b=2(a-7b)

3. 1) x2+5x=0                                                       

        x(x+5)=0                                                      

        x=0, x+5=0                                                      

                  x=-5        Жауабы: -5, 0

 

 Дескриптор:

-ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады;

-         шешімін жазады.

ҚБ: «Жұлдызша» әдісімен    бағалаймын. Топтардың алған бағалары жұлдызшаларының түсіне байланысты. 

Балық қаңқасы”  әдісі      Балықтың бас жағына   тапсырма беріледі.

Тапсырма   №2:

1-топ

Х2 -5х+4=х2 –х-4х+4=(х2   -х)-(4х-4)=х(х-1)-4(х-1)=(х-1)(х-4)

2-топ

Х+7х+6=х2 +х+6х+6 =(х2   +х)+(6х+6)=х(х+1)+6(х+1)=(х+1)(х+6)

3-топ

Х2 -3х+2=х2 –х-2х+2=(х2   -х)-(2х-2)=х(х-1)-2(х-1)=(х-1)(х-2)

 

                                  Похожее изображение

 

Дескриптор:

-Берілген үшмүшені төртмүшеге түрлендіреді

-Көпмүшені топтайды

-Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады

-Көбейткіштерге жіктейді.

ҚБ: «Жұлдызша» әдісімен  бағалаймын.

Тапсырма №3

Оқулықпен жұмыc. «Кім жылдам»   әдісі
  2.106     1-топ (1,2 )  1)2a(x+y)+x+y=(x+y)(2a+1)

                                 2)3b(x-y)+x-y=(x-y)(3b+1)

            2-топ (3,4)     3)4a(m-n)+m-n=(m-n)(4a+1)

                                 4)x(p-q)+p-q=(p-q)(x+1)

            3-топ (5,6)     5)5a(x+y)-x-y=(x+y)(5a-1)

                                 6)4a   (m-n)-m+n=(m-n)(4a-1)

      

2.107   1-топ (1,2)    1)ax+ay+bx+by=(x+y)(a+b)

                                  2)   ax-ay+bx-by=  (x-y)(a+b)      

            2-топ (3,4)      3)a2 +ab+ac+bc=(a+b)(a+c)

                                  4)   ax+ay+6x+6y=(x+y)(a+6)

            3-топ (5,6)      5)1-bx-x+b=(1+b)(1-x)

                                  6)   ab+2b-2a-4=(a+2)(b-2)

Дескриптор:

-Көпмүшені топтайды,

-ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады;

-         Көбейткіштерге   жіктейді.

ҚБ: «Жұлдызша» әдісімен    бағалаймын.

 

 “Джигсо”   әдісі. Топтарға тапсырма беріледі.Тапсырма орындалып болған соң әр топтан   оқушылар 1 ден 6-ға дейін санап шығады.Мұғалім кез- келген санды таңдап, сол   санды айтқан әр топтың оқушысын сарапшы етіп тағайындайды.Сарапшы басқа   топтарға барып,өздерінің орындаған тапсырмаларын түсіндіреді.

        Тапсырма   №4   

 Венн диаграммасы арқылы бірмүше мен   көпмүшені талдау.

 

     Айырмашылығы            Айырмашылығы

                                Ұқсастығы

Дескриптор:

-Бірмүше мен көпмүшені   ажырата алады,

-Ұқсастықтарын біледі.

ҚБ  Басбармақ   әдісі бойынша бағалау.

 

      

А4 форматтық Қосымша тапсырма:1.1.

 

Сабақтың соңы

 

5-минут

Үйге   тапсырма 2.108,  2.109        

Рефлексия:     «Бес саусақ» әдісі.  Оқушының бір-біріне бес   саусақтай бірігуіне ықпал ету. Балалар параққа алақандарын қойып, оны жиегімен   қаламмен айналдырып өтеді де сабақ туралы мынандай сұрақтарға жауап беріп,   салынған саусақтарына жазады:

1.          "Бас бармақ"-басты  мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не   болды?

2.          "Балалы үйрек"-бірлесу. қалай жұмыс   жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым?

3.          "Ортан терек"-ойлану. Мен бүгін қандай   білім мен тәжірибе алдым?

4.          "Шылдыр шүмек" - шынайылық. Сабақ   маған ұнады ма? Неліктен?

5.          "Кішкентай бөбек"-көңіл-күй ахуалы.   Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?

Картинки по запросу бес саусақ әдісі

 


                                                                    Қосымша ақпаратСаралау – Сіз қандай       тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті       оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?        Бағалау – Сіз       оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?Денсаулық және       қауіпсіздік техникасын сақтау                     «Дереккөздер» Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда       анағұрлым күрделі дереккөздерімен жұмыс істей алады«Диалог және қолдау көрсету»Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау       барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады. «Қорытынды» Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса       да олардың нәтижелері әртүрлі болады. «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар       бір-бірінің жұмысын бағалайды.«Жұлдызша» әдісі арқылы топтар бірлесе жұмыс жасайды. «Сайыс сабақ» оқушыларды шапшаңдыққа, өз пікірлерін айтуға,       лебіздер айтуға,көңіл-күйлерін көтеруге жетелейді.«Бес саусақ» әдісі.  Оқушының бір-біріне бес саусақтай бірігуіне ықпал       ету.ҚорытындылауТөмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға     қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?  Қорытынды бағалауЕң жақсы өткен екі нәрсе?1.2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?1.2.

 

 

 






 


Сабақ жоспары: Металдар және бейметалдар
Достық туралы ұлағатты сөздер
Сәйкес тақырыптар
Көтерілу